20091223_pribehy_han_dynasty
Ilustr. foto z dynastie Han. (wikimedia.org)

Během vlády dynastie Východní Han (25-220 n. l.), v oblasti severozápadně od dnešního města Chengyang v provincii Shaanxi, žil muž jménem Su Zhang. Od dětství byl známý svými vědomostmi a inteligencí a byl obdivován pro svou čest a spravedlivost.

Když na trůn nastoupil císař Shun, povýšil Su Zhanga ze starosty okrsku Wuyaun na guvernéra provincie a zástupce kraje Ji.

Když se jednoho dne Su Zhang vydal na inspekci v okrsku Qinghe, kde jeho dobrý přítel pracoval jako prokurátor, zjistil, že tento jeho známý spáchal zločin. Su Zhang pak svého přítele pozval na večeři.

Prokurátor z toho měl velkou radost, protože si myslel, že pozvánka na večeři znamená, že ho Su Zhang vezme pod svou ochranu. Mluvil tedy hodně o jejich přátelství a snažil se Su Zhangovi zalichotit: „Všichni lidé mají nad hlavou jednu vrstvu nebe, ale já mám zvláštní vrstvu nebe na svou ochranu.“

Su Zhang mu řekl: „Dnes s tebou piji jako přítel, ale zítra budu soudit podle zákona jako guvernér provincie.“

Příštího dne Su Zhang nestranně předvedl prokurátora před soud, jak nařizuje zákon. Všichni lidé z kraje Ji nadchlo, jak spravedlivě se Su Zhang zachoval, když svému příteli nezajistil žádné zvláštní výsady.

Příběhy o Su Zhangově mravnosti a odmítání protekce se v Číně rychle rozšířily do povědomí obyvatel. Od té doby Číňané dobře vědí: Pokud má člověk sobecké motivy, může se kvůli bohatství či ze sentimentality dopustit nepravostí, ale vládní úředníci musí jasně rozlišovat mezi pracovními a soukromými záležitostmi a zůstat spravedliví a nezaujatí.

Article in English