Alenka v říši divů. (Walt Disney Pictures)
Alenka v říši divů. (Walt Disney Pictures)

Žánr: dobrodružný / rodinný / fantasy
Režie: Tim Burton
Námět:Lewis Carroll
Scénář: Linda Woolvertonová
Hrají: Johnny Depp, Mia Wasikowska, Helena Bonham Carterová, Anne Hathawayová

Slavný příběh Alenky, která se skrze králičí noru dostane do říše kouzel opět na filmových plátnech

Film Alenka v říši divů je návratem režiséra Tima Burtona (Mrtvá nevěsta, Karlík a továrna na čokoládu) ke společnosti Disney, ale současně jde o jeho sedmý film, na kterém spolupracuje s holywoodským hercem Johnnym Deppem, který byl v poslední době k vidění například v akční přestřelce Veřejní nepřátelé nebo v trilogii Piráti z Karibiku.

Scénář na motivy knih spisovatele Lewise Carrolla napsala Linda Woolvertonová. Vizuálních efektů se ujal čtyřnásobný držitel Oscara Ken Ralston, který spolupracoval na filmech Beowulf a Polární expres.

Společně s Johnny Deppem, Miou Wasikowskou, Helenou Bonham Carterovou a Anne Hathawayovou se ve filmu objeví i britský komik Matt Lucas, známý ze seriálu Malá Velká Británie, který ztvárnil dvojroli Tydlitáka a Tydlitka, a také pozoruhodný Crispin Glover (Charlieho andílci) v roli Staynea, Srdcového spodka.

Proslulá zápletka

Devatenáctiletou Alenku, vlastním jménem Alice Kingsleyovou, čeká zážitek, na který hned tak nezapomene. Když ji na viktoriánské zahradní slavnosti na její počest požádá o ruku Hamish, bohatý, ale přihlouplý syn lorda a lady Ascotových, uteče ze slavnosti pryč. Náhle uvidí pospíchat po louce králíka v saku a s kapesními hodinkami a rozběhne se za ním.

Trailer

Přečtěte si: Alenka v Říši divů - dílo anglického matematika Lewise Carrolla

Bílý králík (kterého namluvil Michael Sheen) záhy zmizí v obrovské noře, kam Alenka spadne za ním, a po pádu, který se odehraje jako podivný sen, se ocitne v kruhové místnosti plné různých dveří. Po vypití obsahu lahvičky s nápisem „Vypij mě“ se hrdinka zmenší, a když si kousne koláče, na kterém je zdobeně napsáno „Sněz mě“, se zase zvětší. Nakonec se Alence podaří jedněmi ze dveří odejít z místnosti, načež se ocitne v ohromujícím a fantastickém světě plném kouzel a podivných obyvatel.

V pohádkovém světě se setkává s celou škálou pozoruhodných postav, od vychloubačného Plcha až po vyšinutého Kloboučníka (Johnny Depp). Dostane se do střetu se zubící se kočkou Šklíbou, kterou namluvil Stephen Fry, a spřátelí se s houseňákem Absalomem, kouřícím vodní dýmku, jemuž propůjčil hlas Alan Rickman. Osud jí také zavede k podivné Bílé královně (Anne Hathawayová) a její zlé starší sestře Srdcové královně (Helena Bonham Carterová).

Film bude ve vybraných kinech uváděn ve formátu 3D.

Premiéra 4. března 2010ČSFD * WEB * IMDB *

Alenka v říši divů. (Falcon.cz)
Alenka v říši divů. (Falcon.cz)
Alenka v říši divů. (Falcon.cz)
Alenka v říši divů. (Falcon.cz)
Alenka v říši divů. (Walt Disney Pictures)
Alenka v říši divů. (Walt Disney Pictures)