Google odmítá nadále cenzurovat svůj vyhledávač v Číně. (Obrázek: Tomas de Aquino)
Google odmítá nadále cenzurovat svůj vyhledávač v Číně. (Obrázek: Tomas de Aquino)

Internetový gigant Google Inc. včera na svém oficiálním blogu oznámil, že již není ochoten cenzurovat výsledky na svém čínském vyhledávači Google.cn.

Důvodem k tomuto rozhodnutí jsou podle Google nedávné útoky čínských hackerů na jeho systémy. Cílem útoků, jak uvádí, bylo prolomení ochrany e-mailových účtů čínských lidsko-právních aktivistů na serverech Google Gmail. Zároveň tvrdí, že tyto útoky byly téměř zcela neúspěšné a společnost již v reakci na ně přijala nová bezpečností opatření.

„Tyto útoky a sledování (ze strany Číny - pozn. překl.), jež odhalily - společně s pokusy v minulém roce dále svobodu slova na webu omezit - nás vedly k závěru, že bychom měli přezkoumat reálnost našich obchodních operací v Číně," píše se v blogovém příspěvku.

„Rozhodli jsme se, že již nejsme dále ochotni cenzurovat naše výsledky na Google.cn a v příštích několika týdnech tedy budeme diskutovat s čínskou vládou na jakém základu, pokud vůbec, bychom mohli provozovat nefiltrovaný vyhledávač v mezích zákona," vysvětluje Google.

Připouští ale, že to může znamenat zrušení Google.cn a potenciálně kanceláří Google v Číně.

Google začal provozovat cenzurovaný vyhledávač pro Čínu v lednu 2006 a vysloužil si tím mnoho kritiky. Jedním z důvodů, který tehdy uváděl, bylo, že jeho standardní vyhledávač Google.com čínská vláda beztak cenzuruje a navíc je odezva vyhledávače přes čínské filtry velmi pomalá, což snižuje jeho použitelnost. Zdůrazňoval také, že Google.cn je služba navíc, nikoli náhrada za Google.com.

Problémy na trhu

Google má v Číně potíže. Podíl Google.cn na čínském trhu byl v září loňského roku 12,7 procenta, téměř o čtyři procenta méně, než o rok dříve. Naproti tomu největší čínský vyhledávač Baidu měl tehdy podíl přes 77 procent a oproti září 2008 si ještě o pár desetinek polepšil.

Kritik v oblasti IT Hong Bo tehdy pro Rádio Svobodná Asie situaci Googlu zhodnotil: „Nezáleží na tom, co Google dělá, režim jej zkrátka nikdy nebude považovat za jednoho ze svých - vždycky bude s Google zacházet, jako s cizincem. Baidu se považuje za ‚jednoho z rodiny', kterému se dá věřit, že udělá, co režim chce. Nezáleží na tom, jak dobře se bude Google chovat, režim si vždycky bude myslet, že je příliš obtížné Google ovládat, protože je to, konec konců, zahraniční společnost."