Obrázek stažený z nového internetového obchodu Google's Web store zachycuje Nexus One - dychtivě očekávaný Google phone. (Foto: Google)
Obrázek stažený z nového internetového obchodu Google's Web store zachycuje Nexus One - dychtivě očekávaný „Google phone". (Foto: Google)

Google v úterý představil svůj oficiálně první telefon a udělal rázný krok k tomu, aby z trůnu amerického trhu sesadil dominující iPhone firmy Apple.

Nexus One je tenký smartphone s 3,7palcovým dotykovým displejem. Při tloušťce 1,27 cm a váze cca 130 gramů je Nexus One o něco tenčí a lehčí, než iPhone.

Telefon je momentálně k dispozici pouze ve Spojených státech, a to za 529 dolarů bez smlouvy, nebo za 179 dolarů s dvouletým kontraktem s T-Mobile USA.

Google tvrdí, že v Evropě bude telefon v prodeji na jaře, smluvním partnerem bude společnost Vodafone.

Telefon obsahuje 5-megapixelový fotoaparát s bleskem a funkcí automatického ostření, trackball, akcelerometr a v základní výbavě má 4 GB paměti, přičemž díky vyměnitelným SD kartám může být tato kapacita rozšířena až na 32 GB

Telefon disponuje také funkcí „hlasově ovládané klávesnice", umožňující uživateli napsat textovou zprávu, tweetovat, aktualizovat Facebook, psát e-mail či používat instant messaging jednoduše mluvením do telefonu.

„Nexus One patří do nové kategorie produktů, kterým říkáme ‚superphone'. 1 GHz mikroprocesor Qualcomm Snapdragon TM dosahuje takového výkonu, jako notebooky před zhruba třemi až čtyřmi lety," říká v tiskové zprávě Andy Rubin z Google, víceprezident pro strojírenství.

„Spotřebitel si zaslouží to nejlepší a náš telefon opět posunul laťku toho, co je mobil schopen nabídnout," dodává.

Google nabízí telefon přímo přes nový webový obchod Web (www.google.com/phone), kde najdete také řadu telefonů s operačním systémem Android.

Stěžejní část zisků společnosti Google pochází především z drobné textové reklamy spojené s on-line vyhledáváním dotazů na internetu. Přesun do sféry smartphoneů je považován za způsob, jak se Google snaží ochránit své příjmy. Stále více lidí totiž přistupuje k internetu spíše přes mobilní telefony než přes klasická PC.

Přístroj je vyráběn tchajwanským výrobcem HTC, který již se smartphony s operačním systémem Android Google má bohaté zkušenosti.

Article in English