Rozhodnutí argentinského soudu s čínskými pohlaváry přišla v ČR před ambasádu podpořit asi desítka lidí. (Velká Epocha)
Rozhodnutí argentinského soudu s čínskými pohlaváry přišla v ČR před ambasádu podpořit asi desítka lidí. (Velká Epocha)

Praha, 15. ledna - Před argentinským velvyslanectvím se v pátek sešla desítka příznivců meditační praxe Falun Gong.

Chtěli podpořit argentinský soud a potažmo poděkovat celé Argentině za to, že v prosinci 2009 soud v této zemi vydal historicky první zatykač na pachatele zločinů komunistického režimu v Číně. Na jeho základě mohou být postaveni před soud dva nejvyšší strůjci současného pronásledování a genocidy  Falun Gongu v Číně. Argentina se tak, jak uvádí, dostala do čela v oblasti podpory lidských práv.

Argentinský Federální soud obžaloval dva bývalé přední představitele čínského režimu a vydal na ně zatykač. Jedná se o obvinění bývalého prezidenta Ťiang Ce-mina a šéfa Úřadu 610 Luo Gana ze zločinů genocidy na praktikujících meditační praxe Falun Gong. V současnosti vedou oběti pronásledování Falun Gongu proti současným či bývalým představitelům čínského režimu více než padesát soudních procesů.

Úřad 610 je přirovnáván ke gestapu. Zpráva Komise pro Čínu amerického kongresu z roku 2007 uvádí, že úkolem Úřadu 610 je prosazení zákazu Falun Gongu a tvrdý zásah proti jeho stoupencům. Příznivci praxe v zahraničí dokumentují, mimo jiné, desítky tisíc případů mučení či dokonce násilné odebírání orgánů lidem praktikujícím Falun Gong v Číně.

Zástupci Falun Gongu v České republice vyjádřili prostřednictvím dopisu podporu argentinskému soudu: „... velmi oceňujeme soudní rozhodnutí, na základě, kterého mohou být před soud postaveni dva nejvyšší strůjci násilného pronásledování a genocidy praktikujících Falun Gongu v Číně. Argentina je první zemí, která úspěšně završila podobný soudní proces, jež považujeme za historický milník, na který může být Argentina právem hrdá."

Rozhodnutí argentinského soudu může mít vliv na průběh dalších soudních žalob proti čínským představitelům zodpovědným za pronásledování Falun Gongu. Pokud obvinění vycestují do země, která má s Argentinou smlouvu o vydávání zločinců, musí být zadrženi a převezeni do Argentiny, aby byli postaveni před soud.

Rozhodnutí soudu je významné i z toho důvodu, že jde o historicky první zatykač na pachatele zločinů komunistického režimu v Číně, navíc za zločiny, které stále probíhají.

Děkovný dopis za argentinského velvyslance převzal jeho pověřený zástupce.

Argentinská prezidentka Cristina Fernandezová plánuje uskutečnit v lednu cestu do Číny, kde povede diskusi o bilaterálním obchodu a podnikání.

Falun Gong je metoda zušlechťování mysli a těla založená na principech pravdivosti, soucitu a tolerance. Byla představena veřejnosti panem Li Hongzhim v roce 1992 a dnes se mu, podle webových stránek jeho českých příznivců, věnuje více než 100 miliónů lidí po celém světě.

Související články:

Čína: Bývalý vůdce režimu opět v nemocnici

Úřad 610 – zbraň namířená proti Falun Gongu

Past Komunistické strany Číny na Falun Gong