Tento stylový smartphone je výrazně tenčí než většina jeho konkurentů, což rozhodně není k zahození. (Foto: Palm Inc.)
Tento stylový smartphone je výrazně tenčí než většina jeho konkurentů, což rozhodně není k zahození. (Foto: Palm Inc.)

Když nastal čas pořídit si nový telefon, vybral jsem si nový Palm Pixi.

Přístroj je malý, elegantní a perfektně padne do ruky. Může se pyšnit unikátním, do oblázku zaobleným tělem a jednolitým zadním krytem, který na dotek působí velice přirozeně.

Palm Pixi je zároveň znatelně tenčí než většina ostatních smartphonů - disponuje šířkou pouhých 1,08 cm, je tedy o 0,2 cm tenčí než iPhone 3Gs.

Obsahuje rovněž kompletní, důmyslně navrženou QWERTY klávesnici. Nabízí také některé symboly navíc, např. znak @ nebo tečku, jež jsou velice dobře umístěny, a psaní zpráv tak citelně usnadňují. Celkový interface je jednoduchý a snadno pochopitelný - máme tu displej, klávesnici, tlačítko napájení, zdířku na sluchátka, tlačítko módu zvuk/vibrace a ovládání hlasitosti.

Pixi nabízí 2 mega-pixelový fotoaparát s bleskem, přičemž kvalita fotek je velice dobrá. Zařízení zároveň umožňuje snadno nasdílet fotografie na Facebook, Twitter, MySpace nebo na kamkoliv na blog. Obrazovka nabízí rozlišení 320x400 a multifunkční dotykový displej disponuje úhlopříčkou 2,63 palce.

Těsně pod displejem je dotyková oblast. To mi připomnělo dřívější doby a systém Grafitti, na jehož principu pracoval dříve například Palm. Vše funguje jednoduše a navíc není potřeba používat ani stylus. Obrazovka umožňuje detekci více dotyků (multi-touch), což je zajímavá funkce, jež je od uvedení přístrojů iPhone nebo iPod touch stále více k vidění. K zoomování, přepínání mezi aplikacemi či pohybu v textu tak stačí jednoduchý pohyb prstem ruky.

Zapnutí a nastavení přístroje je rovněž velmi snadné a intuitivní. Všemu vévodí nádherný 18ti-bitový barevný displej. Uživatelské rozhraní je velice dobře nastavené.

Propojování kontaktů

Pixi WebOS je sama o sobě docela zajímavou aplikací. Když jsem přístroj konfiguroval, byl jsem požádán, abych vyplnil svůj e-mail (Gmail na Google) a také informace o mé účasti v sociálních skupinách. Když jsem přidal svůj Facebook, stalo se něco zajímavého. Pixi propojil všechny kontakty, které byly v rámci Gmailu a Facebooku společné. Aby toho nebylo málo, propojil je a sesynchronizoval také s aplikací GCalendar. Lidé, kteří se smartphony mají předešlou zkušenost, jistě tuto novinku ocení. Už tedy není nutné použít pro synchronizace s MS Outlookem vnější kabel, nebo pořídit nějaký pochybný software, abychom se na Gmail a další služby z kategorie Google Apps dostali. Celý proces je teď naprosto bezproblémový.

Další novinkou, kterou Pixi přináší, je systém zálohování dat. Nemám teď na mysli pouze kontakty a harmonogram, ale i veškeré aplikace a ostatní uložené informace. Tato funkce bude dozajista neocenitelnou pomůckou pro všechny podnikatele. Když vím, že se o bezpečnost dat v rámci zálohy bezpečně postará operační systém, není potřeba psát si poznámky rukou někam na papír.

Jednoduše mávnete rukou, telefon se odemkne, vyskočí pozdrav a už jste v jeho přehledném pracovním prostředí. V dolní části obrazovky jsou pak umístěny oblíbené aplikace.

Pár slov k aplikacím

Pixi umožňuje spravovat telefonní seznam, e-mail i kalendář, to vše na obrazovce aplikací, která zpřístupňuje veškeré aplikace v přístroji a umožňuje dotykem přecházet mezi jednotlivými stránkami. V horní části displeje je zobrazen čas, stav baterie a informace o signálu. Oceňuji, že pracovní plocha není zbytečně zaplácaná, a nabízí tak dostatek místa pro umístění oblíbené tapety na pozadí.

Samotné aplikace jsou poměrně zajímavé a jejich počet roste každým dnem. Máte-li chuť, lze si nechat na přístroj poslat Sprint TV, NASCAR nebo NFL. K dispozici je také Amazon a další obchodní aplikace, stejně jako aplikace sloužící k navigaci.

Pixi má špičkový GPS systém. Mohu si pohled přiblížit až na sebe a přiblížit mapu téměř až na úroveň ulice. Signál je dokonce tak silný, že když přejdu z jedné místnosti bytu do druhé, pohybuje se tečka na telefonu se mnou.

Pixi rozhodně netrpí nedostatkem aplikací - každý den jich vyjde zhruba přes tisíc. Software pro nákup aplikací (App Store) je velice pohodlný a snadno vás navede k tomu, co hledáte. Na App Store navíc není žádná reklama, takže se nákup omezuje opravdu jen na hledání toho, co potřebujete. Celý systém je zkrátka postaven tak, že se vám App Store zalíbí. Bude vás bavit jen se jím proklikávat a zjišťovat, co všechno nabízí. Ceny aplikací jsou uvedeny jasně a zřetelně a nemůže se vám tak stát, že byste si za své peníze stáhli jen nějakou trial verzi (časově omezenou), která by vám po pár dnech přestala fungovat.

Celkově se domnívám, že Palm Pixi je úchvatný telefon nové generace. Zahrnuje v sobě všechno, co spotřebitelům na současných smartphonech schází. Jeho schopnost provázat kontakty napříč maily a sociálními sítěmi je něco úžasného, díky čemuž bude vaše hledání, filtrování a konečně i zasílání aktualizací a poznámek mnohem snazší a zábavnější.

Pixi je líbivý a funkční nástroj, který dávno netrpí klasickými neduhy, kterými se smartphony vyznačovaly dříve. Už dávno to nejsou jen ta oteklá, podivná zařízení, u kterých forma přebíjí obsah. Pixi je skvěle vypadající nástroj, který hravě zvládá veškeré funkce, kterými se v současné době smartphony pyšní.

Article in English