Skiff Reader lze díky fólii z ocelového plechu ohýbat. E-reader byl představen na Consumer Electronic Show 2010. (Foto: se svolením Skiff)
Skiff Reader lze díky fólii z ocelového plechu ohýbat. E-reader byl představen na Consumer Electronic Show 2010. (Foto: se svolením Skiff)

Na spotřebitelské výstavě Consumer Electronic Show (CES) 2010 v Las Vegas byla uvedena spousta nových, zajímavých věcí. Kdo měl zájem, mohl zde mezi 7. a 10. lednem spatřit několik špičkových produktů, o kterých v následujícím roce ještě určitě uslyšíme.

Každý z nich přitom ukazuje, jakým směrem se současná technologie vyvíjí – rozšířená (augmentovaná) realita, 3D zábava, výkonnější počítače, cloud computing či zařízení s dotykovými displeji.

3D televizory útočí

Pravděpodobně nejzajímavějším produktem jsou 3-D televizory značek Sony, Panasonic a Samsung. Domácí kina díky nim umožní za pomoci 3D Blu-ray přehrávačů a speciálních 3D brýlí přehrávat filmy ve 3D. High Definition televizory s rozlišením 1080p umožní poslat na každou čočku brýlí rozdílné fragmenty obrazu, čímž umožní vytvořit 3D efekt. Kvalita obrazu prý bude srovnatelná s kvalitou kina.

Důvodem k nákupu 3D televizoru může být i fakt, že kanály Discovery a ESPN plánují vysílat 24 hodinové 3D bloky. Půjde-li to takhle dál, mohl by to být začátek nového trendu.

Cenově dostupná domácí 3D video kamera


3DView od DXG Technology má být kapesní videorekordér, umožňující zachytit video ve 3D. Příští rok má vyjít 3D videokamer několik; co však z 3DView činí unikát, je jeho cena. Za 180 dolarů bude totiž patrně jediným zařízením svého druhu, jež bude dostupné opravdu takřka každému.

Nové 3D domácí kino od Panasonicu umožní sledovat filmy ve 3D. (Foto: se svolením Panasonic)
Nové 3D domácí kino od Panasonicu umožní sledovat filmy ve 3D. (Foto: se svolením Panasonic)

Nové elektrické čtečky

E-readery se začínají dostávat do kurzu. Čím více společností se pokouší svézt na rostoucí vlně zájmu o elektronické čtečky, tím zajímavější e-readery se na trhu začínají nabízet. Některé obzvlášť zajímavé kousky se mají objevit už v příštím roce. Mezi nejlepší nové e-readery se určitě zařadí Skiff Reader, který je tvořen ohebnou plechovou fólií, jež bude odolná a ohebná.

EnTourage eDGe je dalším zařízením, které by nemělo uniknout vaší pozornosti. Představuje revoluční systém dvou obrazovek, z nichž jednu tvoří samotný e-reader, zatímco protější strana funguje jako notebook. Obě obrazovky jsou nastaveny tak, aby uživatel při čtení knihy mohl kdykoliv pohodlně využít notebooku a na internetu si najít a dohledat cokoliv, co ho při jejím čtení zaujalo.

Augmentovaná realita v helikoptéře na dálkové ovládání

Dalším zajímavým počinem je Parrot AR Drone – dálkově ovládaná helikoptéra, řízená iPhonem. Parrot vzal koncept z počítačových her a rozhodl se jej převést do augmentované reality – použije obraz skutečných objektů z našeho světa a na displeji je ukáže jako nepřátelské jednotky. Čtyřvrtulová helikoptéra bude fungovat na technologii Wi-Fi, díky které bude možné vznášedlo naklánět a pilotovat za pomoci zařízení iPhone. Vestavěná kamera umožní každému uživateli vidět na displeji přesně to, co před sebou bude mít vrtulník.

Ždímání počítačových čipů

Intel předložil novou sadu notebookových procesorů, které zajistí počítačům nižší spotřebu energie a s tím spojenou delší výdrž baterie. Tyto procesory poběží při plnění základních operací na minimální spotřebu a na plný výkon se přepnou jen v případě nutnosti. Core i3, i5 a i7 pracují rychleji a zahřívají se méně než starší procesory.

Next Generation Xbox ovladač

Hráči jistě rádi uslyší, že Microsoft chystá pro svou videoherní konzoli Xbox 360 přídavek „nové generace“. Projekt Natal umožní uživatelům ovládat hry čistě za pomoci pohybu těla, aniž by bylo třeba sáhnout po některém z ovladačů. 3D video kamera sleduje hráče a digitálně zachytí jeho obraz, díky němuž zařízení dokáže hráčovy pohyby převést na reakci ve hře. Společnost Microsoft jej plánuje uvést do prodeje pravděpodobně o příštích prázdninách.

Article in English