Albert Ho Chun-yan, právník asistující pořadatelům, hovoří na tiskové konferenci. (Li Ming/Velká Epocha)
Albert Ho Chun-yan, právník asistující pořadatelům, hovoří na tiskové konferenci. (Li Ming/Velká Epocha)

HONGKONG - Šest předních členů produkční skupiny uměleckého souboru Shen Yun Performing Arts jen několik dnů před vyprodanou šňůrou představení v Hongkongu stále čeká na vízum pro vstup do Čínské autonomní oblasti. Pořadatelé vystoupení požadují, aby hongkongské imigrační úřady zamítnutí víz přezkoumaly.

Shen Yun, newyorská umělecká společnost, byla pozvána do Hongkongu tamější asociací Falun Dafa a místní kanceláří televize New Tang Dynasty a deníku Velká Epocha. Ve dnech 27. až 31. ledna zde pořádá sedm představení. Podle místních organizátorů se vstupenky na všech sedm vystoupení vyprodaly během prvního týdne, kdy byly v prodeji.

Vystoupení Shen Yun jsou známá tím, že zachycují tradiční čínskou kulturu. Dotýkají se také otázek současné Číny - zmiňují pronásledování lidí praktikujících duchovní disciplínu Falun Gong ze strany čínského režimu.

22. ledna imigrační úřad zamítl žádost o víza sedmi z 96 členů souboru kvůli údajnému nesouladu s hongkongským pracovním právem. Po několika žádostech pořadatelů úřad vydal vízum jednomu dalšímu umělci. Šest členů produkčního týmu tedy stále ještě na vízum čeká.

Albert Ho Chun-yan, právník asistující pořadatelům při vyřizování víz pro umělce, uvedl, že imigrační úřad si je vědom, že Shen Yun bez šesti členů nebude schopen vystupovat. Jde o odborníky a koordinátory z technického personálu, kteří se souborem cestují po celém světě již řadu let. Ho, který je zároveň předsedou Hongkongské demokratické strany, říká, že není možné najít v Hongkongu kvalifikovanou náhradu.

„Tihle lidé v produkčním týmu doprovázejí soubor na představení do různých zemí. Jsou nepostradatelnou částí uměleckého souboru," uvedl.

Důvod zamítnutí víz

Přestože pořadatelé podali žádosti o víza již 13. října, zamítnutí přišlo jen týden před představením. V důsledku toho již nezbývá čas na to, aby se celá záležitost předala soudu. Ho věří, že rozhodnutí na poslední chvíli bylo úmyslné a politicky motivované.

Podle pana Ho může být imigrační úřad pod tlakem čínské komunistické strany, která jej nutí, aby zabránil Shen Yun v Hongkongu vystoupit. Podezřívá úřady, že zamítnutí víz odkládaly do poslední chvíle.

„Věřím, že od začátku šlo o politické rozhodnutí z vyšších míst," míní Ho. „Může to být zasahování Výboru pro záležitostí Hongkongu a Macaa nebo Styčného úřadu centrální lidové vlády Zvláštní administrativní oblasti Hongkong."

Dopis Guse M. Bilirakise, člena amerického kongresu. (Velká Epocha)
Dopis Guse M. Bilirakise, člena amerického kongresu. (Velká Epocha)

„Jakákoli organizace související s Falun Gongem narazí na mnoho potíží, když se pokouší něco uspořádat, a může se stát cokoli. Hongkong je [v tomto ohledu] katastrofální a imigrační úřad je jednou z těch katastrofálních oblastí - úplné selhání jedné země a dvou systémů," říká Ho s odkazem na demokratický systém, který Čína Hongkongu slíbila v době, kdy jej získala od Velké Británie.

Pořadatelé se pokoušeli setkat s ředitelem, jeho zástupcem nebo asistentem komisaře imigračního úřadu. Nedostalo se jim ale žádné reakce. Nehodlají se však vzdát a říkají, že se chystají požádat o mezinárodní pomoc.

Paní Xu Qixian, předsedkyně místní asociace Falun Dafa, naznačila, že učiní vše, aby bylo dosaženo úspěšného řešení. Xu má v plánu požádat imigrační úřad o přehodnocení rozhodnutí.

Organizátoři věří, že hongkongská vláda udělala chybu, a apelují na mezinárodní společenství, aby proti zamítnutí víz umělcům Shen Yun protestovalo.

Podpora z USA

Kongresman Gus M. Bilirakis. (Velká Epocha)
Kongresman Gus M. Bilirakis. (Velká Epocha)

Podpora na sebe nenechala dlouho čekat. Americký kongresman Gus M. Bilirakis se o zamítnutí víz dozvěděl ještě ten den, 21. ledna, a ihned zveřejnil dopis řediteli imigračního úřadu v Hongkongu a komisaři pro záležitosti ekonomiky a obchodu.

Právě totiž představení Shen Yun zhlédl v Kennedyho centru ve Washingtonu, D.C. V dopise píše, že vystoupení bylo „úchvatné" a že cítí, že „představení tohoto kalibru může obohatit i Hongkong".

Zmiňuje, že Shen Yun je „světově proslulá společnost čínské hudby a tance" a „význačný multikulturní příklad naší země". „Jsme na něj velmi hrdí," dodává.

„Vyzývám vás, abyste konal a schválil zbývajících šest víz a podpořil vaši vládu, aby zabránila zásahům do vystoupení Shen Yun v Hongkongu," píše Bilirakis.

Albert Ho uvádí, že chápe pocity místních pořadatelů. „Samozřejmě se nechtějí vzdát, jelikož odvedli hodně práce a lístky se dobře prodávaly. Publikum by [také] bylo velmi zklamané," uzavírá.