http://www.theepochtimes.com/n2/content/view/28397/
Nalezení vnitřního klidu se pozitivně projeví v dobrém zdravotním stavu. (Jiayi Wang / Velká Epocha)

Chcete-li žít zdravěji, je třeba si uvědomit, že nějakou chvíli potrvá, než si osvojíte ty správné návyky. Dle mnohých jde dokonce o celoživotní proces. Rozhodnutí, která činíme, by měla být v souladu s našimi cíli, životním stylem, prostředím, ve kterém žijeme, a měla by zohledňovat i náš současný zdravotní stav.

Přesto však existuje několik tipů, které vám mohou pomoci cítit se lépe. Je velice snadné s nimi začít a v průběhu času je pak stačí už jen jemně dolaďovat.

1. Pít během dne více vody

Voda je nápoj, který skoro nic nestojí a který přitom pomáhá řešit nadměrnou chuť k jídlu, únavu, zápach z úst i chronickou zácpu. Nalijte si každé ráno láhev plnou vody a v průběhu dne z ní postupně upíjejte.

2. Každé ráno si dopřát snídani

Studie ukazují, že lidé, kteří vynechávají snídani, jsou náchylnější k obezitě, cukrovce nebo k onemocněním srdce.

Nejste-li navyklí po ránu snídat a necítíte-li po ránu hlad, začněte svůj den například instantní polévkou nebo horkým mlékem (zuří-li za okny vánice), případně mléčným koktejlem, je-li horký den. Případně si dopřejte alespoň kousek ovoce nebo dobrý jogurt.

Myslete také na to, co jíte k večeři. Pokud se večer přejíte, ráno pak nemáte hlad. Zkuste večeřet dříve a sníst toho méně.

3. Zpomalit, když jíte

Naše tělo začne trávit, kdykoliv začneme na jídlo myslet nebo ucítíme jeho vůni. Před prvním kousnutím se automaticky začnou tvořit sliny. Ty uvolňují amylázu, trávicí enzym, který pomáhá zpracovat potravu před tím, než vstoupí do žaludku. Důkladnější žvýkání proto pomůže předejít poruchám trávení, zácpám a přejídání. A navíc, když budete jíst pomaleji, požitek z jídla bude mnohem intenzivnější.

Až budete jíst, zkuste se zaměřit na to, jak se tvar sousta ve vašich ústech mění a jaké chutě přinese každé další žvýknutí.

4. Vyvarovat se nápojů a limonád s velkým obsahem cukru

Tyto nápoje zaplní tělo prázdnými kaloriemi, a dokonce umějí tělu odčerpat potřebné živiny, což může vést k chronické únavě, nadváze či závislosti na kofeinu nebo cukru.

Zkuste raději pít více bylinných a zelených čajů, vody nebo čerstvě vylisované šťávy.

5. Dopřejte si víno až o víkendu, nebo se alkoholu zdržte úplně

Chcete-li si udržet váhu nebo hladinu cukru v krvi, měli byste se vyvarovat alkoholu, jinak by vaše úsilí mohlo snadno přijít nazmar. Potřebujete-li si po práci odpočinout u sklenky vína nebo sklenice piva, zkuste zauvažovat i o jiných možnostech, jak se odreagovat bez negativních účinků.

6. Hlídejte své stravovací návyky

Je s podivem, jak málo si lidé uvědomují, kolik toho vlastně za celý den snědí. Asi si říkáte, že vás se to netýká, ale pokud shodou okolností trpíte některou z poruch, jakými jsou například vysoký krevní tlak, vysoká hladina cholesterolu, poruchy trávení, chronická únava nebo přibývání na váze, měli byste pozměnit jídelníček tak, aby se konzumace pokrmů na vašem zdraví projevovala pokud možno co nejpozitivněji.

7. Dopřejte si denně 20 až 30 minutovou procházku či projížďku na kole

Dostatek slunečního svitu ruku v ruce se cvičením je báječný způsob, kterak pomoci vašemu srdci – jak fyzicky, tak i z hlediska psychiky.

8. Dopřát si dvakrát až třikrát týdně pořádnou rozcvičku

Dopomůže vám ke zdravějším a silnějším kostem, a navíc spálíte během dne více kalorií, a budete tak vypadat lépe, ať už je vaše tělesná hmotnost jakákoliv.

9. Méně jíst

Stačí zpomalit nebo přestat jíst, když už máte dost, není třeba se přejídat nebo se do jídla nutit. Vybírejte si z více druhů potravin a omezte konzumaci předpřipravených pokrmů a cukrů. Zhubnete, ani nebudete vědět jak – je to takhle snadné.

10. Hledat vnitřní rovnováhu

Vnitřní rovnováhu můžete hledat prostřednictvím meditace, správným dýcháním nebo tím, že budete v prvé řadě myslet na ostatní. Mnoho velkých mistrů východních umění se vyznačovalo klidem a mírumilovností. Pokud nemáte tušení, co se pod pojmem vnitřní rovnováha skrývá, nahlédněte do knih o staré Číně, Koreji nebo Japonsku – třeba naleznete odpovědi na své problémy právě tam.

Article in English