Xiao Wang, docentka na katedře angličtiny na Broward College. (Jada Yeung/The Epoch Times)
Xiao Wang, docentka na katedře angličtiny na Broward College. (Jada Yeung/The Epoch Times)

FORT LAUDERDALE, Florida - Od rozevření opony až do okamžiku, kdy opět zahalila jeviště, umělci souboru Shen Yun skrze písně, tanec a hudbu vypráví příběhy bohaté čínské kulturní tradice.

27. ledna se v Lauderdale v Browardově centru múzických umění konalo druhé a poslední vystoupení souboru.

Mezi pozornými diváky byla i Xiao Wangová, původem z Číny, která je docentkou na Broward College a poradkyní Asijsko-amerického klubu. Přišla s dalšími dvanácti společníky – studenty, přáteli a kolegy.

„Velice jsem si užila uměleckou část představení, obzvlášť příběhy z klasických čínských románů, čínské mytologie,“ uvedla. „Tanec, barvy a využití barev bylo prostě úžasné.“

„Skvostné, skvostné! Miluji čínskou kulturu, odtamtud pocházím,“ řekla. „Hlavně příběhy z mytologie a čínské románové klasiky, jako Opičí král a jeho Putování na západ. Poslední část se mi tolik líbila, protože Opičí král pochází ze stejných míst jako já. Ten kus jsem si doopravdy užila.“

V závěrečné skladbě „Buddhovo učení se šíří stále dál“ se po letech strastí a soužení mnich Tripitaka (známý také jako Tang Seng nebo Xuan Zang) triumfálně vrací do Císařského paláce a celá země oslavuje, je uvedeno v programu.

Slečna Wangová s celým představením Shen Yun velmi souzněla, když viděla, jak příběhy z jejích vzpomínek ožívají.

„Všechno bylo nádherné,“ shrnula a představení nazvala „estetickým zážitkem“. Blízký jejímu srdci byl i unikátní orchestr Shen Yun, skládající se z klasických západních a tradičních čínských hudebních nástrojů.

Xiao Wangová ocenila všechny starobylé čínské hudební nástroje, zejména erhu, dvoustrunný smyčcový nástroj.

„Oblíbila jsem si erhu – je velmi dojemné, velmi duchaplné,“ uvedla.

Přestože o newyorském uměleckém souboru Shen Yun Performing Arts již slyšela, bylo to poprvé, kdy na doporučení svých studentů představení zhlédla.

Umělecký soubor Shen Yun Performing Arts letos již potřetí navštíví také Českou republiku. Celkem tři večerní představení odehraje ve dnech 19. až 21. dubna 2010 v brněnském Janáčkově divadle.

Article in English


Shen Yun Performing Arts přijíždí opět do Brna - 19. až 21. dubna 2010

Rezervace vstupenek na představení je možná on-line na stránkách Janáčkova divadla zde. Oficiální stránky souboru Shenyun Performing Arts: Shenyunperformingarts.org