Na hraně temnoty. (Hollywood Clasic Entertainment)
Na hraně temnoty. (Hollywood Clasic Entertainment)

Žánr: akční, drama

Hudba: Howard Shore
Režie: Martin Campbell
Scénář: William Monahan a Andrew Bovell
Hrají: Mel Gibson, Ray Winstone, Caterina Scorsone, Danny Huston

„Pod povrchem snímku se pohybuje více než pouhé akční drama nebo politický komplot.“

Ve filmu Edge of Darkness režiséra Martina Campbella, který natočil bondovky Golden Eye a Casino Royale, uvidíme Mela Gibsona, který se v hlavní filmové roli objevuje poprvé od roku 2002. Snímek je předělávkou stejnojmenného nukleárního dramatu scénáristy Troye Kennedyho Martina z roku 1985, který vysílala televize BBC. Campbell shodou okolností před více než dvaceti lety režíroval i tuto původní sérii.

Gibson se ukáže v roli policejního detektiva Thomase Cravena, který je okolnostmi donucen začít vyšetřování vraždy své vlastní dcery, kterou hraje srbská rodačka Bojana Novakovičová.

Scénář k filmu napsal William Monahan, autor scénářů k filmům Království nebeské, Labyrint lží a Skrytá identita, za kterou získal Oskara. Hudbu k filmu vytvořil Howard Shore, jehož spolupráce s Peterem Jacksonem na hudbě pro filmovou trilogii Pán prstenů (The Lord of the Rings) je jedním z jeho největších úspěchů, který mu přinesl tři ceny filmové akademie.

Kromě Mela Gibsona ve snímku uvidíme také Raye Winstona, který ztvární postavu agenta CIA Daria Jedburgha, a Dannyho Hustona v roli šéfa jaderné společnosti Jacka Bennetta.

Gibson se ukáže v roli policejního detektiva Thomase Cravena, který je okolnostmi donucen začít vyšetřování vraždy své vlastní dcery. (Hollywood Clasic Entertainment)
Gibson se ukáže v roli policejního detektiva Thomase Cravena, který je okolnostmi donucen začít vyšetřování vraždy své vlastní dcery. (Hollywood Clasic Entertainment)

 

Zápletka

Detektivovi Thomasovi Cravenovi umírá v náručí jeho vlastní dcera. Craven se pouští po stopách jejích vrahů s pocitem viny, že terčem se měl stát on, a ne jeho čtyřiadvacetiletá dcera Emma. Během vyšetřování odhaluje, že Emma vedla ve skrytu život, o kterém dosud nevěděl. Stopy jej vedou stále hlouběji do nebezpečného světa zločinů velkých korporací, vládního krytí a machinací, které mají utajit pozadí jejich obchodů a podivných transakcí.

Agent Jedburgh, který zametá stopy a odvádí pozornost veřejnosti, ho navede směrem, jenž změní pátrání na divokou temnou cestu, která může být pro Cravena osudnou zkouškou a také jeho posledním detektivním případem…

 

 

Návrat Mela Gibsona na filmová plátna

Na hraně temnoty. (Hollywood Clasic Entertainment)
Na hraně temnoty. (Hollywood Clasic Entertainment)

Po dlouhých osmi letech se Mel Gibson vrací na plátna kin a pro svůj návrat si vybral thriller, v němž si v postavě drsného detektiva odehraje nejen poctivou akci, ale také propracovanou zápletku.

Mel Gibson se proslavil zejména díky filmovým sériím Šílený Max a Smrtonosná zbraň. V roce 1995 se díky velkému úspěchu filmu Statečné srdce, který produkoval, režíroval a v němž hrál hlavní roli, stal doslova jednou z ikon Hollywoodu. Po filmu Znamení se i přes to v roce 2002 rozhodl věnovat hlavně režijní a producentské práci a jeho projekty Umučení Krista a Apocalypto se staly diskutovanými filmovými snímky.

K návratu před kameru nakonec Gibsona přesvědčil až projekt Na hraně temnoty a jeho postava životem utuženého detektiva, který se dostane do situace, kdy nemá co ztratit, a jde nelítostně za jediným cílem. Důležitou roli při rozhodování sehrála také účast režiséra Martina Campbella a scénáristy Williama Monahana.

Hodnocení

Na hraně temnoty. (Hollywood Clasic Entertainment)
Na hraně temnoty - film režiséra Martina Campbella. (Hollywood Clasic Entertainment)

Film má několik vrstev a pokud začneme od té nejpovrchnější, akční stránky, můžete se těšit na Mela Gibsona, který podal přesvědčivý fyzický výkon. Jako vysloužilý detektiv a otřesený otec se pouští na tenký led, na němž by se ledaskomu roztřásla kolena a jen stěží by si dokázal srovnat myšlenky v hlavě - což Gibson sehrál velmi přesvědčivě.

Začátek filmu se odvíjí poněkud rychleji, a než se divák dokáže zorientovat v ději, už je uprostřed událostí. Jistě by neškodil pomalejší nástup a delší seznámení se s postavami. Zápletka se ale odvíjí celkem slibně a promyšleně. Do poslední chvíle není úplně jasné, jak celé drama skončí.

Zajímavým prvkem snímku je také trocha duchařiny, kdy se Cravenovi zjevuje jeho zemřelá dcera. Ke škodě je ovšem příliš výrazná přítomnost násilí, a když nakonec začala přibývat jedna mrtvola za druhou, vybavila se mi parodie Žhavé výstřely 2 s Charlie Sheenem, kdy pálí jako Rambo z těžkého kulometu a na obrazovce se otáčí počítadlo, na němž přibývá počet zásahů.

Pokud si odmyslíme akční složku a politickou hru, můžeme ze snímku také vyčíst skrytý politický vzkaz o tom, že se Amerika distancuje od obchodů s jadernými zbraněmi, do nějž mohli být zapleteni členové vlády. O reálnosti dějového podtextu si ale bude muset podle dostupných faktů udělat obrázek každý sám za sebe. Celkově působí snímek poměrně vyváženě a jeho známkou kvality je nestárnoucí charisma Mela Gibsona. Na plný počet v hodnocení to ale nestačí. Snímku chybí lepší a plynulejší začátek a méně krvavý konec.

Hodnocení:

Příběh provází řada záhad a jinotajů

Snímek znázorňuje vysokou hru v politických kruzích. (Hollywood Clasic Entertainment)
Snímek znázorňuje vysokou hru v politických kruzích. (Hollywood Clasic Entertainment)

Mel Gibson říká, že se ve filmu „vyskytuje množství tajemství a záhad, na které marně hledáme odpovědi i v realitě. Téhle nejistoty se všichni přece bojíme a je dobré, když se alespoň někdo pokusí hledat a nacházet odpovědi“.

Příběh znázorňuje vysokou hru v politických kruzích, v níž některé z postav symbolizují určitou skupinu lidí. Například agent Jedburgh zastupuje skupinu tajných složek, které pomáhají odvádět pozornost veřejnosti od nekalých transakcí a mařit vyšetřování.

Jeho úkolem je krýt záda společnosti, která má kontakty s místní vládou. V pozadí celého komplotu se odehrává výroba a obchod s jadernými zbraněmi.

Na stole ředitele jaderné společnosti stojí řada fotografií, na nichž je vyfocen s vlivnými lidmi – mezi jinými také s bývalým americkým prezidentem Bushem. Snímek naznačuje spojení vlády, společnosti vyrábějící suroviny pro atomové zbraně a tajné policie na utajovaných obchodech se zahraničím.

Gibson tedy nesehrál pouze roli drsného agenta, ale také ztvárnil archetyp člověka bojujícího za odhalení nekalých machinací, o kterých nemá veřejnost vědět. Vyústění filmu ale diváka spíše uchlácholí do stádia, kdy je již po všem a už se nemusí o jadernou hrozbu starat. Američané si zaslouží něco lepšího a tajné složky dávají od machinací ruce pryč.Mel Gibson na premiéře filmu Na hraně temnoty v Paříži

 
Premiéra filmu 18. února 2010, dálka 108 minut * ČSFD * IMDB * WEB *
Gibson a srbská rodačka Bojana Novakovičová. (Hollywood Clasic Entertainment)
Gibson a srbská rodačka Bojana Novakovičová. (Hollywood Clasic Entertainment)
Celkově působí snímek poměrně vyváženě a jeho známkou kvality je nestárnoucí charisma Mela Gibsona.
Celkově působí snímek poměrně vyváženě a jeho známkou kvality je nestárnoucí charisma Mela Gibsona. (Hollywood Clasic Entertainment)
Gibson tedy nesehrál pouze roli drsného agenta, ale také ztvárnil archetyp člověka bojujícího za odhalení nekalých machinací, o kterých nemá veřejnost vědět. (Hollywood Clasic Entertainment)
Gibson tedy nesehrál pouze roli drsného agenta, ale také ztvárnil archetyp člověka bojujícího za odhalení nekalých machinací, o kterých nemá veřejnost vědět. (Hollywood Clasic Entertainment)