Senátorka Elizabeth Hubleyová zhlédla 10. ledna vystoupení Shen Yun Performing Arts v Národním uměleckém centru v Ottawě (Samira Bouaou/The Epoch Times)
Senátorka Elizabeth Hubleyová zhlédla 10. ledna vystoupení Shen Yun Performing Arts v Národním uměleckém centru v Ottawě (Samira Bouaou/The Epoch Times)

OTTAWA — Senátorka Elizabeth Hubleyová přizpůsobila plán své cesty z Ostrova prince Edwarda, aby mohla shlédnout nedělní představení uměleckého souboru Shen Yun Performing Arts v Ottawě. A jako zkušená tanečnice byla velmi ráda, že přišla.

„Celkem vzato, bylo to zkrátka velice dojemné, duchovní a zábavné odpoledne,“ řekla Hubleyová.

„Chci říct, začalo to [příběhem] o stvoření světa. A pak rozhodně také pozadí scén i způsob, jakým byla navržena světla, a jak to bylo zapracováno do vystoupení... Nikdy jsem tyhle věci neviděla takhle pěkně udělané. Tohle tedy pro mě show hodně vylepšilo.“

Vystoupení, jak se vyjádřila, má „velice zvláštní duchovní aspekt“, který senátorce přišel dojemný.

„Dojalo mě to k slzám, to bezpochyby... Představení dalece překonalo mé očekávání,“ dodala a svěřila se, že jí během vystoupení skutečně ukáplo pár slz.

Senátorka Hubleyová mnoho let vyučovala tanec a v roce 1980 založila vlastní taneční studio Stepping Out, kde dodnes pracuje jako umělecká ředitelka a hlavní choreografka.

Prohlásila, že přestože se pohybuje ve své specifické umělecké sféře, byla schopná spatřit majestátnost umění, které Shen Yun předvádí.

„Ve všem, co jsem dnes viděla, byl faktor úžasu,“ poznamenala.

Senátorka Elizabeth Hubleyová mluví k veřejnosti na VIP večírku, konaném po nedělním představení uměleckého souboru Shen Yun v Národním uměleckém centru v Ottawě. (Velká Epocha)
Senátorka Elizabeth Hubleyová mluví k veřejnosti na VIP večírku, konaném po nedělním představení uměleckého souboru Shen Yun v Národním uměleckém centru v Ottawě. (Velká Epocha)

Elizabeth Hubleyová svůj profesionální názor na show souboru Shen Yun vyjádřila během VIP večírku konaného po představení.

„Vystoupení bylo naprosto skvělé – jeho bohatost a barevnost, choreografie i hudba byly ohromující. Bylo zábavné od začátku až do konce. Báječná show... Choreografie byly velice individuální a velmi jedinečné.“

Co se týče tanečních doplňků, říká: „Skutečně mě bavilo, jak používali vějíře a jak jimi vytvářeli různé iluze. Myslím, že to je prostě geniální. Všichni tanečníci byli úžasní; vykreslovali dějovou linii a vytvářeli atmosféru. Takže myslím, že celkově nám show zařídila úžasné odpoledne a zaslouží si gratulace.“

Hubleyová také uvedla, že si oblíbila „unikátní“ styl, jakým byly v představení použity bubny, meče, luky a lučištníci.

Shen Yun čerpá inspiraci pro svá vystoupení z pět tisíc let staré tradiční čínské kultury, která dala za vznik mnoha tancům založeným na mýtech a legendách starověké Číny – a to si senátorka rovněž užila.

„Domnívám se, že muži zobrazovali poutavé příběhy slavných osobností tradiční kultury, a to se mi líbilo.“

„Možná, že my, co žijeme v západním světě, nevíme dost o tradiční části čínské kultury, ale myslím, že je důležité, aby taková představení nadále udržovala tradici a prezentovala ji veřejnosti, protože to myslím hodně pomáhá, aby se svět stal poklidnějším a energičtějším místem.“

Kromě klasických čínských tanců, které jsou páteří každého vystoupení Shen Yun, soubor také disponuje několika sólovými hudebníky.

„Sopranistka byla báječná,“ řekla senátorka Hubleyová. „Ten dvoustrunný nástroj (erhu) byl jako z jiného světa…“

Article in English

Shen Yun Performing Arts přijíždí opět do Brna - 19. až 21. dubna 2010

Rezervace vstupenek na představení je možná on-line na stránkách Janáčkova divadla zde. Oficiální stránky souboru Shenyun Performing Arts: Shenyunperformingarts.org