Projev Davida Matase k Mezinárodní společnosti pro lidská práva, Bern, Švýcarsko, 16. ledna 2010, po obdržení Ceny za lidská práva švýcarského úseku:
Čtyři poslové přišli k Jobovi, jeden aby řekl o ztrátě jeho volů a oslů i s jejich hlídači, další aby mu řekl o smrti jeho ovcí a pastýře; ten třetí oznámil vybití všech jeho velbloudů i se služebníky; a čtvrtý proto, aby mu řekl o smrti jeho synů a dcer. Každý posel řekl: „A utekl jsem toliko já sám, abych oznámil tobě.“ (angl. „I only am escaped alone to tell thee“.)
Toto jsou také slova Ishmaela v novele od Hermana Melvilla s názvem Moby Dick na konci jeho tragického příběhu o Kapitánovi Ahabovi a lodi Pequod.
Přesněji řečeno, neprošel jsem holocaustem, protože všichni moji prarodiče odešli do Kanady ještě před první světovou válkou. Avšak v jednom velmi reálném smyslu v podstatě dnes každý, kdo je původem Žid, z holokaustu vyvázl. Šest milionů Židů bylo zabito. Cílem byli všichni Židé. Je to pouze štěstěna války, že druhou světovou válku vyhráli Spojenci, a ne Osa. Kdyby vyhrála Osa, ani já, ani jiný Žid by teď nebyl naživu.
Uprchl jsem, abych mluvil. Jestli můžeme dát nějaký význam všem těm nesmyslným vyvražďováním tolika milionů nevinných lidí, musíme si vzít ponaučení z holokaustu. Říci „Už nikdy více“ je jednoduché. Uskutečnit to je složitější. Realita je taková, že od druhé světové války se genocida děje znovu a znovu. Netýkala se už Židů, ale Kambodžanů, Hutů, Tutsů, Bosňanů, Somálců a nyní praktikujících metody Falun Gong.
Jedno z ponaučení, které si pokouším vzít z holokaustu, je nikdy potichu neakceptovat hrubé porušování lidských práv, ať se děje kdekoli.
Zabývám se prací pro lidská práva, abych něco činil z těchto ponaučení. Přidal jsem se do boje za lidská práva a budu na této frontě bojovat. Musel jsem zápasit s nepřítelem, který se plíží skrze bitevní pole lidských práv, s jezdcem lidské apokalypsy, kterou jsme si způsobili sami, s jezdcem bezmocnosti.
Panuje zde rozšířený dojem, že násilí na lidských právech je tak masivní a tak daleko, že se proti tomu nedá nic dělat. Není to jen můj pohled na věc, že i jednotlivci v zemích jako je Kanada, která je daleko od hrůz a do očí bijícího násilí, mohou mít pozitivní vliv na respektování lidských práv. Jsou to právě tyto hlasy jednotlivců na celém světě, které jsou nejblíže tomu jít v čele boje za respektování lidských práv.
Je tu také tendence obracet se na jednotlivé vlády nebo na Spojené národy, aby podpořily tuto problematiku práv a svobod. Nicméně, lidská práva patří jednotlivcům. Pokud tito jednotlivci nebudou podporovat respektování práv, budou tato práva předurčena k záhubě.
"Říci „Už nikdy více“ je jednoduché.
Uskutečnit to je složitější."
Když mě David Kilgour žádal, abych prošetřil obvinění, že praktikující Falun Gong byli zabíjeni kvůli svým orgánům, neváhal jsem a souhlasil. Neměl jsem nejmenší tušení, jestli jsou ta obvinění pravdivá nebo ne. Věděl jsem ale, že čínská vláda vede politiku a praktikuje pronásledování hnutí Falun Gong. A také vím z mých vlastních zkušeností s nevládními organizacemi pro lidská práva, že toto bylo obvinění, které by tyto organizace jen těžko posoudily.
Je velmi nepravděpodobné, že by se našel nějaký očitý svědek tohoto údajného zločinu. Lidé přítomní při scéně „sklízení“ orgánů lidí z hnutí Falun Gong, pokud se to přihodilo, by byli buď pachatelé nebo oběti. Nebyli by tam žádní náhodní přihlížející. Protože oběti, podle obvinění, byly zavražděny a zpopelněny, nebylo by žádné tělo k nalezení, žádná pitva, která by mohla být provedena. Nebyli by žádní přeživší svědkové, kteří by řekli, co přesně se jim stalo. Také je nepravděpodobné, že by se pachatelé, pokud existují, přiznali k těmto zločinům proti lidskosti.
Obraz zločinu, pokud byl spáchán, by nenechal žádné stopy. Ve chvíli, kdy je „sklizeň“ orgánů dokonána, je operační sál, ve kterém to celé proběhlo, úplně stejný jako jakýkoli jiný prázdný operační sál.
Čínská vláda utlačuje všechny reportéry a ochránce lidských práv. Svoboda projevu neexistuje. Tato zpravodajství z vnitřní Číny o nedodržování lidských práv jsou často trestána vězením nebo někdy obviněním z prozrazení státního tajemství.
Mezinárodní výbor Červeného kříže nemá povoleno navštěvovat vězně v Číně, což nesmí ani žádná jiná organizace zabývající se lidskými právy vězňů.
"Naším zjištěním je, že docházelo a i dnes nadále dochází
k velkému množství odebírání orgánů zadrženým,
nedobrovolným dárcům z řad praktikujících Falun Gongu."
Tyto evidentní problémy mi ujasnily, že nevládní organizace, se kterými jsem spolupracoval, neudělají s těmito obviněními v podstatě nic. Bylo tu obvinění, které si přímo říkalo o vyšetřování, ale nebyla tu žádná zavedená nevládní organizace, která by vyšetřování vedla. Proto jsem přistoupil na to, abychom s Davidem Kilgourem tuto mezeru vyplnili.
Jak jsme byli schopni začít bojovat s obviněními a najít důkazy, na které bychom se mohli spolehnout, to vás nechám zjistit tak, že si přečtete naši práci. Náš závěr je ten, že rozsáhlý nedobrovolný odběr orgánů od praktikujících Falun Gongu probíhal, a děje se i dnes.
V červenci 2006 jsme usoudili, že čínská vláda a její vládní úřady usmrtily v různých částech Číny velký, ale neznámý počet politických vězňů z Falun Gongu. Jejich životně důležité orgány, jako jsou ledviny, játra, rohovky a srdce, byly nedobrovolně odebrány a prodány za velmi vysoké ceny, někdy i cizincům, kteří by normálně ve svých zemích museli na dobrovolné dárcovství orgánů dlouho čekat.
Náš závěr nevychází jen z jednoho důkazu, ale spíše z pospojování všech důkazů, které jsme vzali v potaz. Každý podíl svědectví, který jsme uvážili, je sám o sobě prokazatelný a ve většině případů je nepopíratelný. Spolu dohromady tvoří jeden celý usvědčující obraz. Je to jejich kombinace, která nás přesvědčila.
Protože jsme oba dva bojovníci za lidská práva, nemůžeme jen tak nečinně sedět, když vidíme, že jsou nevinní lidé zabíjeni pro své orgány. Náš aktivismus a naše cesty v důsledku tohoto aktivismu nám umožnily vypátrat nové důkazy. Vydali jsme druhou verzi naší zprávy v červenci 2007 a třetí verzi v knižní formě v listopadu 2008 pod titulem Krvavá sklizeň: Zabíjení lidí z Falun Gongu pro jejich orgány (angl. Bloody Harvest: The Killing of Falun Gong for thein Organs).
Od té doby, co jsme v květnu 2006 naše vyšetřování oznámili, se v Číně a zahraničí mnoho věcí změnilo. Změny týkající se transplantací orgánů v Číně jsou tyto:
* Čínská vláda zakázala prodej orgánů. 1. července 2006 vešel v platnost zákon zakazující prodej orgánů. [1]
* Civilní nemocnice zabývající se transplantacemi orgánů musí být nyní zaregistrovány Ministerstvem zdravotnictví. Neregistrované civilní nemocnice nemohou provádět transplantace.
* Čínští pacienti jsou při transplantacích upřednostňováni před cizinci. Ministerstvo zdravotnictví čínské vlády oznámilo tuto změnu 26. června 2007. [2]
* Čínská vláda se zavázala schválit zákon na legalizaci odebírání orgánů pacientům po mozkové smrti. Originální návrh zákona se změnami o transplantacích orgánů, který se stal platným 1. července 2006, zahrnoval zajištění tohoto dodatku.
* Zmizely webové stránky v Číně, které inzerovaly ceny za transplantace a slibovaly krátké čekací lhůty. Zaarchivovali jsme tyto stránky, ale už nejsou přístupné na svých původních zdrojích.
* Čínská vláda zveřejnila v srpnu 2009 jako pilotní projekt v deseti oblastech systém dárcovství orgánů.
* Když jsme začali s naší prací, byl oficiální postoj čínské vlády takový, že všechny orgány byly odebírány od dobrovolných dárců, a to navzdory nepřítomnosti dárcovského systému. Dnes vláda přiznává, že převládající zdroj orgánů byli vězni.
* Co víc, dnešní čínská vláda přijala fakt, že odebírání orgánů vězňům není vhodné. V době, kdy byl zaveden pilotní projekt dárcovství orgánů v srpnu 2009, prohlásil zástupce ministra zdravotnictví Huang Jeifu, že popravení vězňové „rozhodně nejsou náležitým zdrojem pro transplantace“. [3]
Od té doby, co jsme začali s naší prací, proběhl významný vývoj i za hranicemi Číny.
* Izrael zavedl zákon zakazující prodej orgánů. [4]
* Izrael také ukončil financování zdravotního pojištění na transplantace v Číně pro občany z Izraele.
* Tchaj-wan zakázal návštěvy lékařů z Číny, kteří zprostředkovávají transplantace. [5]
* Hlavní transplantační nemocnice v Queenslandu v Austrálii zakázala vyučovat čínské chirurgy. [6]
* Belgický senátor Patrik Vankrunkelsven a kanadský člen parlamentu Borys Wrzesnewskyj představili, každý svému parlamentu, exteritoriální legislativu zakazující turistiku za transplantacemi. Kdyby byla navrhovaná legislativa uzákoněna, byl by potrestán každý pacient, který by dostal orgán bez souhlasu dárce, přičemž by věděl nebo měl vědět o absenci souhlasu.
* Světová asociace medicíny uzavřela dohodu s Čínskou asociací medicíny, že vězňové a další jednotlivci ve vazbě nesmí být použiti jako zdroj orgánů pro transplantace, vyjma případů, kdy by orgán potřeboval někdo z nejbližších rodinných příslušníků vězněného.
* Společnost pro transplantace se staví proti odebírání orgánů vězňům a prezentování studií, jež zahrnují záznamy pacientů, vzorky od příjemců orgánů, nebo tkání vězňů.
"Tyto změny nejsou dostačující k tomu,
abychom zabránili věcem, o kterých tu informujeme."
Tyto změny nejsou dostačující k tomu, abychom zabránili věcem, o kterých tu informujeme. Ba naopak, pro praktikující Falun Gong se věci nezlepšily, ale zhoršily. Od té doby, co jsme začali s naší prací, se počet vězňů odsouzených k smrti a popravených dramaticky snížil, ale počet transplantací se nejdříve lehce zmenšil, avšak potom se vrátil do starých kolejí. Jelikož jediným významným zdrojem orgánů v Číně jsou, vyjma členů Falun Gongu, vězňové odsouzení k smrti, pak pokles těchto vězňů znamená vzestup transplantací orgánů pocházejících od lidí z Falun Gongu.
Ačkoli se od té doby, co začala naše práce, zvěrstva na praktikujících Falun Gong stala akutnějšími, základní pohyby v politice, jak uvnitř Číny, tak i mimo ni, nás povzbuzují. Ochota pro změnu existuje. Potřebujeme pokračovat v prosazování změn, dokud toto týrání neskončí.
Tato cena, kterou nám tu teď předáváte, rozhodně pomůže. Za celá ta léta, po která pracuji a bojuji za dodržování lidských práv, jsem dostal mnoho cen a všech si moc vážím. Tato cena je ale výjimečná díky jedenapůl dennímu semináři o podstatě naší práce a oddanosti Mezinárodní společnosti pro lidská práva, bojující s námi proti tomuto týrání.
Dnes to vypadá, že každý chce zkratku. Jen tu a tam se objeví někdo, kdo je připraven pročíst, co jsme sepsali, zkontrolovat naše zdroje a dojít ke svým vlastním závěrům. Ale existují – Kirk Allison, akademik na Universitě v Minnesotě, Tom Treasure, transplantační chirurg z Británie nebo Howard Wang, doktorandský student z Yalu. Já jim za to tleskám.
"Pro média, pro poslance a pro byrokraty
často není tak důležitá kvalita naší práce,
jako to, kdo s ní souhlasí a kdo ne."
Ale pro média, pro poslance a pro byrokraty často není tak důležitá kvalita naší práce, jako to, kdo s ní souhlasí a kdo ne. Samotný fakt, že David Kilgour a já jsme prakticky sami, je pro mnohé důvod, proč zpochybňovat naši práci. Podpora a respekt nevládních organizací jako je Mezinárodní společnost pro lidská práva (a Lidská práva bez hranic, se sídlem v Belgii, která se k našemu úsilí rovněž připojila) dodává naší práci na důvěryhodnosti, odlehčuje břemeno na našich bedrech, podporuje naši kampaň a doplňuje výzkumnou kapacitu naší pokračující práce.
Děkuji vám za tuto cenu. Těším se na spolupráci s vámi v následujících měsících ve snaze ukončit zabíjení členů Falun Gong pro jejich orgány.
David Matas je mezinárodní právník v oblasti lidských práv s praxí ve Winnipegu, Manitobě v Kanadě.
[1] Článek 27, Prozatímní ustanovení o klinické aplikaci technologie transplantace lidských orgánů. (angl. Clinical Application of Human Organ Transplant Technology Management Interim Provisions)
[2] Jim Warren, Čína rapidně mění transplantační systém (angl. China moving rapidly to change transplant system), Transplant News, září 2007.
[3] „Čínská orgánová reforma“, Čínský deník (angl. "China's Organ Reforms", China Daily), 26. srpen 2009
[4] Shahar Ilan, S požehnáním rabína, Knesset schvaluje dárcovství orgánů (angl. With top rabbis' blessing, Knesset approves organ donation), Haaretz 24/03/2008.
[5] Wang Changmin, Lékaři zprostředkovávající transplantace orgánů budou mít zakázáno navštěvovat Tchaj-wan (angl. Medical Doctors Brokering Organ Transplants Will be Banned from Visiting Taiwan), Svobodné noviny na Tchaj-wanu, 10/26/2007
[6] Nemocnice zakázaly vyučování čínských chirurgů (angl. Hospitals ban Chinese surgeon training), The Sydney Morning Herald, 5. prosince 2006