Smrt čeká všude. (palacepictures.net)
Smrt čeká všude. (palacepictures.net)

Žánr: Akční thriller

Scénář: Mark Boal
Hudba: Marco Beltrami
Režie: Kathryn Bigelowová
Hrají: Jeremy Renner, Anthony Mackie, Brian Geraghty, Guy Pearce, Ralph Fiennes, Evangeline Lilly

"V přední linii US army v Iráku - s kleštěmi a hromadou drátů vedoucích od roznětky - je Jeremy Renner ve svém živlu."

Právě tento snímek získal v roce 2010 celkem devět nominací na Oscary. Režisérka Kathryn Bigelowová, která natočila kultovní snímek Bod zlomu, v němž si zahrál Keanu Reeves a Patrick Swayze, se nyní vydala filmovat „do Iráku“.

Snímek Smrt čeká všude vychází z přímých zkušeností novináře a scenáristy Marka Boala, jenž byl v rámci své práce přidělen k vojenské pyrotechnické jednotce. Režisérka Bigelowová se do filmu pustila poté, co jí Mark Boal vyprávěl příběhy o vojácích, kteří uprostřed bitevní vřavy zneškodňují bomby. „Věděla jsem, že mám námět pro svůj další film,“ řekla Bigelowová.

 

Zápletka

Smrt čeká všude. (palacepictures.net)
Smrt čeká všude. (palacepictures.net)

Zápletka je velmi přímočará. Skupina elitních vojáků, kteří uprostřed válečné zóny deaktivují položené bomby, přijde o jednoho ze svých pyrotechniků při výbuchu odstraňované bomby. Když se nový seržant James, kterého hraje Jeremy Renner (Swat, Lightbulb), ujme špičkového pyrotechnického týmu, ukáže se, že jeho povaha bude pravděpodobně značně nevyzpytatelná.

V době, kdy se armády skládají nikoliv z rekrutů, ale z dobrovolníků, a muži se do vojenské služby hlásí z vlastní vůle, je pro některé z nich adrenalinové prostředí bojiště silným a neodolatelným lákadlem a často se pro některé z nich stane doslova závislostí.

Seržant James své dva podřízené, Sanborna a Eldridge (Anthony Mackie a Brian Geraghty) vede skrze nebezpečné situace, a i přes svoje chyby se ukáže jako poměrně schopný velitel. Do vystřídání jejich roty zbývá už jenom třicet osm dní, všichni jsou zatím naživu, ale nikdo z nich neví, co se stane zítra ...

 

 

Hodnocení

Smrt čeká všude. (palacepictures.net)
Smrt čeká všude. (palacepictures.net)

Film se, podobně jako snímek Ridleyho Scotta Černý jestřáb sestřelen nebo jiné podobné snímky, zabývá přítomností amerických vojáků ve válečné zóně, což je samozřejmě aktuální a chytlavé téma. Bigelowová se snaží kombinovat napínavé a realistické akční scény a intimní drama, kterým se pokouší divákovi zprostředkovat pohled do psychologie vojáků v prvních liniích.

Adrenalinové prostředí extrémních sportů může u sportovců způsobit závislost na adrenalinu. Stejně tak chtějí tvůrci filmu naznačit, že pobyt ve válečné zóně může mít na psychiku člověka podobný vliv. Film je poměrně poutavě sestaven do několika scén, které mapují sérii výjezdů speciální pyrotechnické jednotky a postupně diváka seznamují s hlavními postavami a prostředím válečné zóny v Iráku.

Bigelowová protáhne postavy řadou stresujících situací a pokouší se odhalit hranice odolnosti lidské psychiky a ukázat psychologii jednotlivých postav. Podobně jako ve snímku Aryho Folmana – Valčík s Bašírem ukazuje krutost i nesmyslnost války a dopad událostí na psychiku vojáků. Jejím záměrem je ovšem spíše oprostit postavy od hrdinství a ukázat jejich skutečnou lidskou tvář.

 

Smrt čeká všude. (palacepictures.net)
Smrt čeká všude. (palacepictures.net)

Devět nominací na Oscara si snímek vysloužil nejen z hlediska Americké kinematografie, pro niž je válka v Iráku samozřejmě bližší než pro evropskou tvorbu. Napětí a originalitu každé akce speciální jednotky udržuje Bigelowová pomocí výpravy, kamery a střihu výborně.

Jeremy Renner si zopakoval roli nepředvídatelného důstojníka - podobně jako ve snímku Swat mu role sedla těsně na tělo, což Bigelowová při výběru herců zřejmě předpokládala. Díky hereckým výkonům a režii, která dokáže diváka vtáhnout do děje a udržet si napětí, může být snímek zajímavý i pro ty, kteří nejsou velkými fanoušky válečných filmů.

Hodnocení:

 

Námět z přední linie

Režisérka Bigelowová o svém filmu říká: „Strach má špatnou pověst, ale myslím si, že neprávem. Strach vše projasňuje. Nutí vás soustředit se na důležité věci a ty nepodstatné ignorovat. Když se Mark Boal, autor scénáře, vrátil z reportáže v Iráku, vyprávěl mi příběhy o vojácích, kteří uprostřed bitevní vřavy zneškodňují bomby – je naprosto očividné, že se jedná o práci pro špičkové odborníky s vysokým procentem úmrtnosti.“

„Když se zmiňoval o tom, jak zranitelní jsou a že ke své práci málokdy používají víc než jen kleště, s jejichž pomocí zneškodňují bomby, schopné zabít člověka na vzdálenost 300 metrů, byla jsem v šoku. Když jsem se od něj dozvěděla, že se jedná o dobrovolníky, kteří mají svou práci často tak rádi, že si nedovedou představit, že by dělali cokoliv jiného, věděla jsem, že mám námět pro svůj další film,“ říká Bigelowová.

Premiéra 25. února 2010, délka 128 minut * ČSFD * IMDB *
 
Smrt čeká všude. (palacepictures.net)Smrt čeká všude. (palacepictures.net)
Smrt čeká všude. (palacepictures.net)
Smrt čeká všude. (palacepictures.net)
Smrt čeká všude. (palacepictures.net)
Smrt čeká všude. (palacepictures.net)