David Kilgour a David Matas, dva kanadští „křižáci“ bojující za lidská práva, byli nominováni na Nobelovu cenu míru za jejich práci související s vyšetřováním zločinů nezákonného odebírání orgánů praktikujícím Falun Gongu v Číně.
V nominaci, kterou výboru Nobelovy ceny podal poslanec Boris Wrzesnewskyj, se uvádí, že udělení ceny Matasovi a Kilgourovi „by pomohlo světu si uvědomit, že svoboda, lidská práva a právní řád mohou být dosaženy odhodlanými mírovými akty svědomí“.
„Mám tu čest znát a setkávat se s oběma Davidy už několik let a z mé práce s nimi je mi zřejmé, že jde o dva neuvěřitelně odvážné muže, kteří se rozhodli nestát a nečinně sledovat strašlivou nespravedlnost. Rozhodli se s tím něco udělat,“ řekl v nedávném rozhovoru Wrzesnewskyj.
Kilgour je bývalý kanadský kabinetní ministr a státní návladní, který měl na starosti záležitosti Afriky, Jižní Ameriky a Pacifické Asie. Matas je právník zabývající se lidskými právy, nositel Řádu Kanady, nejvyššího civilního ocenění, a autor osmi knih.
Oba dva obdrželi Cenu pro lidská práva 2009 od Mezinárodní společnosti pro lidská práva rovněž za jejich úsilí při vyšetřování odběru orgánů živým praktikujícím Falun Gongu, na kterém profituje Komunistická strana Číny.
Wrzesnewskyj uvedl, že díky „nesobecké snaze“ Matase a Kilgoura, kteří cestovali do 44 zemí, aby o situaci informovali, se světoví představitelé a občané lépe obeznámili s problematikou nezákonného odebírání orgánů praktikujícím Falun Gongu v Číně.
Kromě publikování dvou zpráv vydali Kilgour a Matas v roce 2009 knihu Bloody Harvest (v češtině Krvavá sklizeň), ve které uvádějí důkazy, že desítky tisíc praktikujících Falun Gongu byly čínským režimem zabity při procesu odebírání jejich orgánů na lukrativní transplantace.
„Vyšetřovali, vydávali zprávy, a po publikování zpráv pokračují v celosvětové kampani informující veřejnost o tom, co se děje,“ řekl Wrzesnewskyj.
Kilgour a Matas naléhají na státy, aby odradili či zabránili svým občanům v cestě do Číny za transplantacemi. Jejich vyšetřování odhalilo, že tyto transplantace jsou vyhledávány mnoha bohatými cizinci, protože nalézt vhodného dárce je otázkou týdnů, kdežto v jiných zemích to trvá v průměru 2,5 roku.
„Obchodujeme s Čínou a někdy zapomínáme na tamější politický systém, lidskou cenu, a jak destruktivní může být,“ říká poslanec Wrzesnewskyj.
Věří, že Matas a Kilgour si „rozhodně zaslouží, aby jim zbytek lidstva poděkoval“, protože ukázali, že i „dva jednotlivci mohou něco změnit“.
Slavnostní udělení Nobelových cen za rok 2010 proběhne 10. prosince 2010 v norském Oslu.