Výkonný ředitel Microsoftu Steve Ballmer mluví během prezentace Windows Phone 7 na konferenci World Mobile v Barceloně, 15.  února 2010. (AP/SITA)
Výkonný ředitel Microsoftu Steve Ballmer mluví během prezentace Windows Phone 7 na konferenci World Mobile v Barceloně, 15.  února 2010. (AP/SITA)

 

V pondělí 15. února na konferenci World Mobile představil Microsoft nové Windows Phone 7 a nechal tak nahlédnout pod pokličku příští generaci svých mobilních operačních systémů.

Microsoft dominuje trhu operačních systémů pro stolní počítače a notebooky, kde má jeho vlajkový projekt Windows více než 80procentní podíl. V sektoru mobilních telefonů však pokulhává daleko za konkurencí s méně než 10 procenty. Microsoft hrál dlouho druhé a třetí housle za firmou Research in Motion (RIM), známou svým smartphonem Blackberry, a nedávno podlehl také iPhonu od Apple, jednomu z nejrychleji rozšířených smartphonů, který je nyní na druhé příčce amerického trhu právě za RIM.

Celosvětově první místo okupuje Nokia se svou širokou nabídkou smartphonů na operačním systému Symbian a u novějších produktů také Linux.

Nejnovějším příspěvkem Microsoftu na trh operačních systémů do mobilních telefonů byl Windows Mobile 6.5, který nahradil starší verzi 6.1 vydanou v květnu 2009.

Oznámení o uvedení Windows Phone 7, původně s kódovým názvem Photon, si získalo chválu kritiků a odborné veřejnosti za vylepšení uživatelského rozhraní, které je velmi podobné softwaru v multimediálním přehrávači Microsoft Zune, a v neposlední řadě i za podporu multidotykového ovládání pro přístroje s dotykovým displejem. Na Ginny Mies z PCWorld udělal Windows Phone 7 celkově dojem a dodala, že: Microsoft konečně dohnal konkurenci tím, že nabídl trhu přehledné a na sociální sítě napojené rozhraní a vlastnosti, jako je multidotykové ovládání a krásný multimediální přehrávač Zune."

Mnozí odborníci však prohlašují, že nejnovější příspěvek od Microsoftu přišel příliš pozdě a nabízí příliš málo. ZDNet dokonce nazval Windows Mobile „mrtvým projektem". Operační systém ztrácí tržní podíl na úkor menších rivalů jako je Apple iPhone nebo nedávnější Google Android. Jelikož Android začínají používat hlavní výrobci, jako Acer, Samsung nebo Motorola, odborníci předpokládají, že bude získávat na popularitě.

Pro Microsoft může být Windows Phone 7 poslední šance na záchranu v téměř ztraceném boji o trh.

Article in English