Ron Losby se v obchodu s klavíry pohybuje v podstatě celý život (Joshua Philipp/The Epoch Times)
Ron Losby se v obchodu s klavíry pohybuje v podstatě celý život (Joshua Philipp/The Epoch Times)

NEW YORK—Již druhý víkend v řadě vystoupil umělecký soubor Shen Yun Performing Arts v nejslavnější newyorské kulturní síňi, Radio City Music Hall. Od roku 1932 sem, do srdce divadelní čtvrti Broadway, jen pár bloků od Times Square, přišlo za jistotou ohromující podívané přes 300 milionů návštěvníků.

Radio City, troufalý počin J. D. Rockefellera, který budovu nechal postavit na počátku velké hospodářské krize, je největší zastřešené divadlo na světě a pro svá vystoupení si je vždy vybíraly největší hvězdy Ameriky - Frank Sinatra, Ella Fitzgerald, Sammy Davis, Jr., Ann Margaret, Johnny Mathis, Stevie Wonder, Liza Minnelli či Sting. Koná se zde také udílení cen Grammy, Tony a MTV Video Music Awards.

Čtvrtým rokem je Radio City domovskou scénou také pro newyorský soubor Shen Yun Performing Arts – světové špičky klasického čínského tance.

Ani v sobotu odpoledne Shen Yun newyorské publikum nezklamal. Podívat se přišel mimo jiné i Ron Losby, prezident americké společnosti Steinway & Sons, čelního světového výrobce klavírů od roku 1853.

Losby, který se v obchodu s klavíry pohybuje v podstatě celý život, nenalezl pro původní hudbu Shen Yun, v podání padesátičlenného orchestru kombinujícího západní a čínské nástroje, nic než slova největší chvály.

„Ta hudba je úžasná. Je odlišná od západní hudby, tónově je trochu jinde, nástroje jsou trochu jiné, ale má uklidňující účinek,“
vyjádřil se.

Poté, co si Ron Losby poslechnul píseň „Obstojíš?“ v podání tenoristy Tana Ge, nazval sólistu fantastickým.

„Byl to první čínský tenor, kterého jsem slyšel – naprosto fantastické. Řekl bych, že všechno, co jsem tu slyšel, má stejnou koncentraci, jako cokoli, co jsem slyšel v Met,“ řekl, s odkazem na slavnou newyorskou operu Metropolitan Opera House.

Tan Ge zazpíval za doprovodu ručně vyrobeného klavíru Steinway, který volí devět z deseti koncertních pianistů.

Některé výstupy Shen Yun jsou výpravné a zobrazují příběhy ze staré Číny a také scény ze současného dění v pevninské Číně. Losby soubor chválil za to, jak jsou hudba a příběhy spjaté dohromady.

„Řekl bych, že vystoupení je vlastně velmi kreativní, protože zároveň vypráví příběh, na rozdíl od některé hudby – většiny hudby, klasické, Chopin a tak – tam hudba žádný příběh nenese.“

Ale Shen Yun je jiný, myslí si Losby. „Hudba jde prostě ruku v ruce s vyprávěním, takže je to ve výsledku moc pěkné, kompaktní. Je to velice působivé.“

„Myslím, že ten tanec je mimořádný. Má dobrou choreografii. A samozřejmě je extrémně barevný,“ uvedl. „Je to docela inspirativní, protože očividně se tu skrývá hodně poselství za tancem, který je podle mého názoru velmi zajímavý a hodně odlišný od baletu,“ prohlásil Losby, který balet často navštěvuje.

Jeden z aspektů, které vytvářejí naprosto unikátní strukturu klasického čínského tance a který vyžaduje léta tvrdého tréninku, jsou náročné kreace ve vzduchu.

„Za jejich pohyby vidíte trénink a svaly, ty přemety jsou velmi atletické,“ všimnul si Losby.

„Je to show pro všechny, staré i mladé,“ uzavírá Losby a dodává, že se představení bude líbit i těm, kteří s čínskou kulturou nemají žádnou zkušenost. „Je to vizuálně velice vzrušující a dost působivé. Doporučil bych to všem, co mají chuť na něco trochu jiného,“ shrnul.

Steinway je americko-německá společnost, která kdysi mívala továrnu a osadu pro dělníky v New Yorku ve čtvrti Queens, kde se dodnes nalézá ulice, jež nese její jméno. Ručně vyráběné klavíry Steinway drží více než 125 registrovaných patentů – více než kterákoliv jiná firma v Americe – a již dvanáctkrát se jim dostalo zaručení za kvalitu od královského rodu (Royal Warrant), včetně jednoho za piano pro anglickou královnu Alžbětu II..

 


Shen Yun Performing Arts přijíždí opět do Brna - 19. až 21. dubna 2010

Rezervace vstupenek na představení je možná on-line na stránkách Janáčkova divadla zde. Oficiální stránky souboru Shenyun Performing Arts: Shenyunperformingarts.org