Atypický rozhlasový přijímač prvního československého prezidenta Tomáše G. Masaryka bude tři měsíce k vidění v jeho rodném Hodoníně. Národní technické muzeum zapůjčilo tento vzácný sbírkový předmět Masarykovu muzeu v Hodoníně pro výstavu s názvem T. G. Masaryk a jeho rodina. Výstava vznikla u příležitosti oslav 160. výročí narození zakladatele novodobého československého státu, které vyvrcholí tuto neděli.

Prezident Masaryk byl jedním z prvních, kdo si v začátcích rozhlasového vysílání v Československu pořídil vlastní rádiový přijímač. Převzal ho jako dárek ke svým 75. narozeninám v roce 1925, tedy jen dva roky poté, co se začalo pravidelně vysílat. „Tento téměř sto let starý přístroj, s úctyhodnými rozměry 94 x 51 x 114 centimetrů, je i po několika úpravách ve velmi zachovalém stavu,“ sdělil ředitel Národního technického muzea Horymír Kubíček.

Na svou dobu to byl pokrokový výrobek, využívající tehdy nejmodernější součástkovou základnu. Je konstrukčně řešen jako superheterodyn, jehož princip je používán do současnosti. Rádio má dva vlnové rozsahy, osm elektronek a je zabudováno do skříně z leštěného dřeva. Vlastní přijímač se nachází v levém horním rohu. Veškeré stínícími kryty jsou z leštěné mědi. Pod horní odklopnou deskou se nachází elektrický gramofon a v dolní části je úložný prostor na gramofonové desky. V pravé části skříně byl původně umístěn elektromagnetický reproduktor s plechovou „troubou“. Radiopřijímač vyrobily Vojenské telegrafní dílny v Praze.

V průběhu let byla na radiopřijímači provedena řada změn; při modernizaci byly pozměněny ovládací prvky a původní elektromagnetický reproduktor byl nahrazen modernějším reproduktorem, pracujícím na elektrodynamickém principu. To svědčí o tom, že Masaryk používal rádio ve svém každodenním životě.

„Prezident Masaryk se velice zajímal o technické pokroky a vynálezy, kterými se rád obklopoval a využíval je. V našich sbírkách máme další unikát spjatý s Masarykem. Jde o luxusní dvanáctiválec Tatra 80 Landaulet, který prezident používal ke svým cestám,“ dodal Kubíček.

Masarykovo rádio bude v hodonínském muzeu vystavené až do 23. května.

T. G. M. a rodina

Výstava Masarykova muzea v Hodoníně představuje Tomáše Garrigua Masaryka nejen jako politika a prezidenta, ale také jako manžela, tatínka i dědečka. Ukazuje střípky ze života Masarykovy manželky Charlotty, jejich čtyř dětí a čtyř vnoučat. Na výstavě je možno zhlédnout nejen předměty z vlastních sbírek Masarykova muzea v Hodoníně, ale i exponáty zapůjčené z Pražského hradu, Národního muzea v Praze, Národního archivu v Praze, Masarykova ústavu AV ČR, Vojenského historického ústavu v Praze, Slovenského národního muzea, Horácké galerie v Novém Městě na Moravě a Moravské galerie v Brně. Speciálně vytvořené album rodinných fotografií doplňují autentické nahrávky vzpomínek syna Jana a Masarykových vnuček. Československého prezidenta rovněž přiblíží filmový dokument o jeho návštěvě Hodonína v roce 1924. Autoři výstavy nezapomněli ani na dětské návštěvníky, kteří si zde mohou složit puzzle, vyplnit rodný list TGM podle rodokmenu, vyzkoušet si Masarykův podpis pomocí klasického dobového pera nebo si vyplnit obrázkové kvízy. V neděli 7. března, v den Masarykových narozenin, otevře Masarykovo muzeum v Hodoníně své výstavní prostory pro veřejnost zdarma.