Pokračování rozhovoru s Clevem Backsterem o jeho výzkumné práci

Zapojení druhých do výzkumu

20100302-clave-baxter
Cleve Backster ve své laboratoři v San Diegu, kde provádí výzkum primárního vnímání. (Foto se svolením Clevea Backstera)

Po celou dobu byl Backster připravený pomoci jiným lidem v provádění  výzkumů na vlastní pěst. Pokud se dodrží postupy, elektrické signály se objeví, autor tohoto článků je pozoroval na vlastní oči v Backsterově laboratoři v San Diegu, při jeho vlastních výzkumech a na videích s Backsterovými pokusy.

,,Lidé, kteří se chtějí zapojit nebo se s možnostmi tohoto fenoménu seznámit, musí zachovat spontánnost experimentů,” radí Backster a doporučuje použít dvě kamery, kdy jedna natáčí to, co se děje v pokoji, a druhá zaznamenává výstup z měřícího zařízení.

,,Když si to pak dotyčný přehraje, bude ohromen, jak jsou věci, které se při tom odehrávají, synchonizované. Ale musí být zachována spontánnost. Existuje obrovský konflikt mezi spontánností a opakovatelností.”

Většina vědeckých odvětví potvrdí existenci nového jevu mnoha opakovanými pokusy ve stejných podmínkách, které mají úkaz vyvolat. Takovýto přístup ale nemusí být vhodný pro věci související s vědomím a mentálními úkazy. Pro příklad: když se osoba nesměje nějakému vtipu, který slyší už počtvrté, neznamená to, že ten vtip není směšný. Stejné je to u pokusů s primárním vnímáním. Ani zde nelze předpokládat určitý druh opakovatelnosti.

Budoucnost

 

Právě teď hledá Backster někoho, kdo po něm převezme pochodeň výzkumu primárního vnímání nebo mu alespoň pomůže v jeho dalších výzkumech.  
,,Dělám tu výzkum už 27 let,” říká, ,,ale teď se dostávám do bodu, kdy nejsem schopný všechno dělat sám.”

“Musím se pokusit zajistit dostatek finanční podpory, abych si mohl dovolit alespoň pomocníka, protože zabývat se těmito věci a přijít na to, jak je financovat a zároveň provádět výzkum, to už je na jednoho člověka prostě příliš.”

Po čtyřiceti letech bez konkrétnější podpory svého výzkumného úsilí Backster říká: ,,Někdy máte pocit, že řada zajištěnějších vědeckých skupin doufá, že vám dojde dech, unavíte se, dojdou vám peníze nebo něco podobného a ztratíte se.”

,,To ale není můj případ,” směje se Backster. ,,Já s tím nepřestanu. Jen mě uráží myšlenka, že je něco tak zřejmého a lehce pozorovatelného jako tohle, a přitom je to záměrně přehlíženo lidmi, kteří si říkají vědci. To prostě neodpovídá definici toho, kdo vědec je.”

Backster založil nadaci Backster Research Foundation v roce 1965 jako neziskovou nadaci s cílem financovat svou práci. Nadace má dobrou pověst a dary jsou daňově odečitatelné. Přesto finance v uplynulých desetiletích ve větším množství nepřitékaly.

Backster a jeho vydavatel zkoušejí žádat o granty, ale bez napojení na akademické instituce to může být nesnadné. Vědec také doufá, že může pomoci vyvinout levné příruční zařízení, které bude schopno zvětšit signály, takže více lidí bude schopno provádět své vlastní výzkumy. Jeho hlavním přáním je, aby se k takovému zařízení dostali především studenti a mladí lidé.

„Myslím si, že by objevili spoustu úžasných věcí,“ říká.

„Všechny živé bytosti vydávají tyto nepatrné signály, jsou to mikrovoltové signály. Když je zesílíte a porovnáte stopy nebo nahrávku těchto signálů na vašem počítači s tím, co se děje v okolním prostředí, řekl bych, že to lidé shledají být velmi, velmi zajímavým.“

„Je velmi překvapující, že k dané situaci bude existovat nekonečný počet příčin a následků. Když pak můžete vidět obrovské reakce a co je skutečně vyvolalo, budete ohromeni.“

Více informací o tématu najdete na www.primaryperception.com

 

Přečtěte si:

Tajemný svět primárního vnímání - část I.

Tajemný svět primárního vnímání - část II.