Návštěvník Game Developers Conference 2010 v San Francisku učí virtuální postavičku kreslit pomocí ovladače Playstation Move. (Justin Hall/Flickr.com)
Návštěvník Game Developers Conference 2010 v San Francisku učí virtuální postavičku kreslit pomocí ovladače Playstation Move. (Justin Hall/Flickr.com)

Společnost Sony konečně představila svou odpověď na konzoli Wii od Nintenda a svůj ovladač snímající pohyb. Tento týden totiž na Game Developers Conference (GDC) v San Franciscu představila v rámci několika demoverzí videoher svůj nový Playstation Move.

PlayStation Move, který bude podle Sony k dispozici ve třetím čtvrtletí roku 2010, bude standardní periferní zařízení připojitelné k herní konzoli Sony PlayStation 3. Měl by stát okolo 100 dolarů a bude obsahovat ovladač se snímačem pohybu, PlayStation Eye senzor, a hru ovládanou pohybem.

Internetová videa naznačují, že Move bude černé zařízení o velikosti ovladače Wii Remote od Nintenda, a na svém konci bude mít jakousi svítící žárovku. Sony plánuje prodávat Move se „světýlky" v různých barevných provedeních. Právě světýlko na ovladači by měla snímat kamera PlayStation Eye a převádět jeho pohyb v prostoru na pohyb ve virtuálním světě. Kamera by měla být údajně schopná snímat i pohyb samotného hráče.

Ovladač Move umožní hráčům přímou manipulaci s předměty ve hrách - jako jsou meče či zbraně - a umožní i další formy herního pohybu. Již dlouho se s napětím čekalo na to, až Sony představí projekt, kterým by mohla konkurovat Wii Remote, což je herní ovladač a srdce konzole Nintendo Wii, která je v rámci svého portfolia nejlépe prodávaným herním zařízením.

Analytici věří, že právě unikátní zkušenost, kterou do her přinesl Wii Remote, způsobila raketový vzestup Nintenda a jeho současné prvenství na trhu herních konzolí.

Nintendo na trhu konzolí dlouho trčel až na třetím místě za Sony Playstation a Microsoft XBox, ale krátce po uvedení své konzole Nintendo Wii se stal překvapivě číslem jedna. V prosinci 2009 dokonce Wii zlomil dosavadní rekord za nejlépe prodávanou herní konzoli během jednoho měsíce ve Spojených státech. Během prosince se údajně prodalo 3,81 milionu kusů.

Peter Dille, viceprezident pro marketing společnosti Sony Computer Entertainment, při svém vystoupení na GDC v San Franciscu prohlásil, že přesun hráčů od Wii k Playstationu očekává především kvůli zážitku, který můžete okusit při ovládání her přes Playstation Move, ale také díky obsahu, který PlayStation 3 nabízí".

Article in English