Nový anticenzurní software vyrobený přímo v Číně byl nedávno vypuštěn na internetu.

Dřevoryt scény z Xi Xiang Ji. (Wikipedia.org)
Dřevoryt scény z Xi Xiang Ji. (Wikipedia.org)

Projekt Xi Xiang (čti Si Siang), jak se software jmenuje, má proniknout státem provozovanými nástroji na kontrolu internetu, tzv. Great Firewall of China (GFW).

Projekt Xi Xiang zahájili počítačoví experti v roce 2008. Jeho cílem je získat na internetu svobodu informací. Produkt byl pro veřejnost vypuštěn na blogu 10. března. Podle technické dokumentace software umožňuje uživatelům lehce obejít GFW a přímo navštívit zablokované webové stránky jako např. Youtube nebo Twitter.

Projekt programátoři nazvali podle známé hry ze 13. století, Xi Xiang Ji (Si Siang Ťi), která je v angličtině známá pod jménem Romance of the West Chamber (Romance o západní komnatě) a pojednává o tajné lásce studenta Zhanga, který lezl přes zeď, aby se mohl vídat se svou milou.

Odborník na počítačové sítě, Dong Xiaoxing (Tung Siao-sing), uvedl pro Radio Free Asia, že Xi Xiang využívá RST pakety, které GFW ignoruje. Dong se domnívá, že cenzurovací a anti-cenzurovací válka bude pokračovat a software se na čínském internetu široce rozšíří.

GFW detekuje a blokuje internetový přístup na web stránky s nežádaným obsahem, využívajíc kombinaci technologií jako filtrování podle slov, filtrování DNS a přesměrování a analýzu běžného provozu. Čínský režim do tohoto komplexního systému, který je nesnadné obejít, mohutně investoval.

Shi Zhao, ředitel čínské Wikipedie prohlásil: „Na rozdíl od jiných anti-cenzurních produktů, které využívají proxy servery umístěné v zahraničí jako zprostředkovatelské připojovací body, Xi Xiang může uživatele napojit na blokované stránky přímo. To se hodí hlavně u filtrování slov." Shi předpokládá, že kvůli technickým omezením GFW bude chvíli trvat, než bude Xi Xiang zastaven.

Guo Weidong, známý blogger, napsal: Když uživatelé na internetu zjistí, že informace, které dostávají, jsou filtrované a pozměněné, začnou pátrat po pravdě. GFW nikdy nemůže zablokovat touhu najít pravdu, svobodné myšlení a svobodu projevu."

Article in English