27. leden 2010, San Francisco – Hosté na akci Apple si hrají s novým iPadem. Apple prohrál patentový spor ohledně hlásky i, kterou používá u svých výrobků. (AP/SITA)
27. leden 2010, San Francisco – Hosté na akci Apple si hrají s novým iPadem. Apple prohrál patentový spor ohledně hlásky „i“, kterou používá u svých výrobků. (AP/SITA)

Apple Inc. je zavedená značka na trhu smartphonů a počítačů, ale soudě podle počtu právních sporů by si kdekdo mohl myslet, že má ambice dominovat také v soudní branži.

Nicméně jeho právní nárok na užívání písmene „i“ v názvu produktu může být z pohledu orgánů pro ochranné známky v ohrožení.

Když se začal vyrábět jeho klíčový výrobek s „i“ před jménem – iPhone, generální ředitel této obří společnosti Steve Jobs dokázal, že Apple nejen podal na iPhone přes 200 patentů, ale neváhal také prosazovat jejich dodržování.

V poslední době Apple vznesl patentoprávní spor proti tchajwanské společnosti HTC. Počátkem března se tak snažil zamezit importům jejich telefonů, které používají software Android, vytvořený Googlem. Obdobný spor vede i s finskou Nokií, která je největším výrobcem mobilních telefonů na světě.

Jedna z mnoha patentových stížností byla podána i proti DOPi - malé společnosti zabývající se výrobou tašek a pouzder na produkty Apple. Apple tvrdí, že název společnosti „DOPi“, což je „iPod“ psaný pozpátku, ohrožuje jeho oblíbený přenosný hudební přehrávač, kterého se po celém světě prodalo již více než 100 milionů kusů.

Steve Jobs v lednu oznámil, že chce společnost dostat na post největšího světového výrobce mobilních zařízení z pohledu tržeb. Podle Jobse tvoří iPhony, iPody a notebooky většinu z 15,7 miliard dolarů, které Apple vyinkasoval v průběhu prvního fiskálního čtvrtletí, které skončilo 26. prosince 2009.

Finanční pozice firmy Apple je značně silná, díky čemuž její právní spory vykazují dominový efekt. Od podání žaloby klesly akcie HTC Corp. na burze v Taipei nejvíc za poslední tři týdny. Nedávný výzkum Deutsche Bank prokázal, že obrana patentů společnosti prospívá a ukazuje její sílu, a rovněž zmiňuje, že Apple má více patentů než Google nebo HTC.

Apple však není jedinou společností, která u produktů používá „i“ branding. Fujitsu má od roku 2002 telefon jménem „iPad“, jež se překrývá s novým názvem počítačových tabletů, které letos uvádí na trh Apple. To logicky vedlo k dalším sporům o ochranné známce. Patentová válka bude pravděpodobně pokračovat navzdory nedávnému rozhodnutí vládní organizace pro ochranné známky IP Australia. Ta, jak se zdá, vytvořila precedent, který dominantní postavení společnosti Apple oslabí.

Registrátor Michael Kirov rozhodl, že Apple nemá důvod předpokládat, že „osoba běžné inteligence a paměti“ bude automaticky spojovat výrobky s „i“ v názvu s výrobky firmy Apple. Advokát Trevor Choy, zaměřený na oblast duševního vlastnictví, se v interview pro Sydney Morning Herald vyjádřil v tom smyslu, že by mohlo jít o první případ, kdy IP Australia řekl patentoprávním nárokům firmy Apple jasné a zřetelné „Ne“.

Article in English