Podle předpovědi by sociální síť Facebook mohla dosáhnout hodnoty 11,5 miliardy amerických dolarů (Gauldo/ flickr.com)
Podle předpovědi by sociální síť Facebook mohla dosáhnout hodnoty 11,5 miliardy amerických dolarů (Gauldo/ flickr.com)

Online obchodní platforma SharePost Inc. na základě svých výpočtů předpověděla, že obří sociální síť Facebook by mohla dosahovat hodnoty 11,5 miliardy dolarů.

SharesPost sleduje hodnoty soukromých společností a funguje jako soukromá burza umožňující kontakt mezi prodejci a kupci přímo, bez zprostředkovatelů a provizí.

Informaci uvádí ve svém novém SharePost Venture-Backed Indexu, který poměřuje sedm společností od Twitter Inc. a Linkedln. Corp. až po Zynga Game Network Inc, jak píše SharePost (Santa Monica, Kalifornie) ve svém prohlášení.

Ocenění Facebooku, oblíbené on-line sociální síťové platformy, je v souladu s ohodnocením, které od něj očekávají investoři. V roce 2007 koupila 1,6 procentní podíl ve Facebooku společnost Microsoft za cenu, která by při pořízení 100 procent akcií ocenila FB na 15 miliard dolarů. V loňském roce koupil ruský investor Digital Sky Technologies 1,96 procenta akcií Facebooku za cenu, která celkovou hodnotu společnosti ocenila na zhruba 10 miliard dolarů.

Twitter, mikro-blogová síť ze San Francisca, je třetí největší americkou sociální sítí hned za Facebookem a MySpace, který má sídlo v Beverly Hills v Kalifornii. Twitter byl indexem oceněn na 1,44 miliardy amerických dolarů.

News Corp. koupila losangeleský Intermix Media Inc., který provozoval marketingové a vzdělávací sítě od Myspace.com až po Flowgo.com. Transakce proběhla v říjnu roku 2005. News Corp. má tržní kapitalizaci ve výši téměř 38 miliard dolarů. Avšak ve čtvrtletí končícím červnem 2009 podle Bloombergu odepsal ze svého majetku 452 milionů dolarů, a to především z Fox Interactive Media, pod kterou spadá i MySpace.

Tvůrci indexu si však jsou vědomi určitých jeho omezení, a doporučují tak jistou opatrnost a používání indexu pouze coby „referenčního měřítka“. Index není koncipován tak, aby byl přímým odrazem skutečné hodnoty společnosti nebo skupiny společností, a co je nejdůležitější, neměl by být používán jako nástroj pro investiční poradenství.

Greg Brogger, generální ředitel společnosti SharesPost, řekl v rozhovoru pro Bloomberg: „O soukromých společnostech je dostupných tak málo informací. Index dá lidem způsob, jak snadněji nalézt orientační bod v rozhovoru o hodnotě společnosti a schopnost sledovat změny hodnoty těchto společností.“

SharesPost o svém portálu říká, že je jedinou společností, která opravdu umožňuje styk kupců a prodejců soukromých společností ve virtuální komunitě, bez prostředníka a v reálném čase. Společnost rovněž svým uživatelům poskytuje nezávislé výzkumy. Nedávné spuštění jeho self-branded indexu, který je rovněž vnímán jako „jediný svého druhu“, poskytne „transparentnost a umožní likviditu na trhu soukromého kapitálu“, tvrdí Michael Moe, bývalý ředitel výzkumu globálního růstu v Merrill Lynch, CEO společnosti ThinkEquity Partners, a zakladatel NeXt Up Research.

Article in English