Vlajka EU. (kurenacestach.cz)
Vlajka EU. (kurenacestach.cz)

Podle zprávy z jednání Evropského parlamentu (EP) ve věci jeho postoje vůči kubánské vládě se parlament odvolává na společnou rezoluci nekomunistických politických skupin.

Evropa podle jejího znění odmítá  tolerovat režim, který stále razí heslo "Socialismus nebo smrt." Žádná změna postoje EU tedy podle jednání nepřichází v úvahu. Evropský parlament vyslal společnou rezolucí nekomunistických politických skupin jasný signál na konto totalitních komunistických vlád.

Podle posledních zpráv je v kubánských věznicích nadále zadržováno minimálně dvě stě politických vězňů.

Aktuální je například případ politického vězně Orlanda Zapaty Tamayoa, který ve vězení protestoval proti nelidským podmínkám a zahájil protestní hladovku. Věznitelé jej prostě nechali hladovět, dokud nezemřel. Stejný protest chystají i další političtí vězni.

"Naše země, která má se zločineckou komunistickou ideologií svou neblahou zkušenost, je na zprávy z Kuby obzvlášť citlivá,"
řekl na plenárním zasedání český europoslanec Edvard Kožušník. "Doufám, že se Orlando Zapata Tamayo stane kubánským Pavlem Wonkou, poslední obětí komunistické zvůle. Snad jeho smrt vyburcuje kubánský lid k odporu proti režimu a Kuba se už brzy vymaní z područí revolučních gerontů."

Společná rezoluce Evropskéhom parlamentu potvrzuje, že dokud na Kubě nedojde k propuštění politických vězňů a demokratizaci režimu, Evropská unie s režimem jednat nebude.

Proti samotné rezoluci se postavili komunisté z frakce GUE/NGL (European United Left/Nordic Green Left), kteří si přejí normalizaci vztahů s Kubou, a Evropská federace stran zelených (GREENS/EFA), kteří navrhují, aby EU navázala vztahy s kubánskou občanskou společností na institucionální úrovni.