Rumunské divadlo (screenshot z reportáže NTDTV)
Rumunské divadlo (screenshot z reportáže NTDTV)

Představení umělecké společnosti Shen Yun Performing Arts již dorazilo do Evropy. Mezi ostatní evropské státy, které představení Shen Yun hostí, patří také Rumunsko.

V Rumunsku však představení i přes širokou podporu čelí silným politickým tlakům ze zahraničí.

Divadlo, ve kterém se původně mělo vystoupení konat, spadá pod správu rumunského ministerstva školství, na které podle posledních informací vytváří silný tlak místní ministerstvo zahraničních věcí. Celou situaci údajně způsobil nátlak ze strany čínské vlády, která se snaží po celém světě do vystoupení souboru Shen Yun zasahovat.

Soubor doufá, že dojde ke změně postoje ministerstva školství a představení se v zemi nakonec uskuteční.

Kromě ztělesnění tradičních legend a lidských hodnot se soubor Shen Yun Performing Arts také vyjadřuje k současné situaci v kontinentální Číně, otázce lidských práv a pronásledování Falun Gongu, jež je patrně největší lidsko-právní katastrofou posledních let.

Tato skutečnost je pravděpodobně jedním z důvodů, proč se soubor Shen Yun, přinášející prastaré legendy a příběhy o lidské dobrotě a odvaze, stal „trnem v oku" čínským ambasádám, které se v mnoha zemích snaží potenciální obecenstvo od představení odradit nebo souboru ve vystupování zamezit.

Pozadí události

Poslanec Evropského parlamentu pro Rumunsko Csaba Sógor (screenshot z reportáže NTDTV)
Poslanec Evropského parlamentu pro Rumunsko Csaba Sógor (screenshot z reportáže NTDTV)

Divadlo, které spadá pod rumunské ministerstvo školství, již sjednalo smlouvu o pronájmu divadla pro představení Shen Yun s rumunskou Asociací Falun Dafa. Náhle však vzdělávací oddělení změnilo svůj otevřený postoj a odmítlo prostory poskytnout.

Šetření události odhalilo známky zasahování ze strany čínského komunistického režimu, který se snaží vystoupení Shen Yun v Rumunsku znemožnit, o což se při letošním turné souboru pokusil i v jiných evropských zemích. Situace vyústila v obvinění, že byli klíčoví rumunští úředníci v oddělení školství podplaceni, aby pronájem divadla zamítli.

Poslanec Evropského parlamentu pro Rumunsko Csaba Sógor vyjádřil své znepokojení nad obviněními proti čínské ambasádě ze zasahování do představení Shen Yun po celém světě na uvítacím večírku pro Shen Yun v Bruselu. „Samozřejmě je to velmi smutné, protože politika by nikdy neměla převážit na lidskými právy a kulturními otázkami," řekl poslanec Sógor a zároveň pozval soubor k vystoupení ve svém regionu v Maďarsku. „Mohu soubor pozvat, aby přijel do našeho okresu v kraji maďarské Hargity... Opravdu jsem přesvědčen, že místní úřady souboru zašlou pozvánku a jistě tuto možnost neodmítnou."

Wu Wenxin, mluvčí Asociace Falun Dafa, která hostí představení Shen Yun v Evropě říká, že Čínská komunistická strana kontaktovala divadla a vládní úředníky po celém světě, aby se pokusila zastavit vystoupení Shen Yun.

Svoje blahopřání a podporu uměleckému souboru vyjádřili nejenom evropští umělci a diváci, ale i členové Evropského parlamentu v čele s předsedou Jerzy Buzkem, kteří se zasazují o ukončení tlaku čínské vlády na kulturní cenzuru v zemích Evropské unie.

Evropský parlament

 

Europoslanec Gerard Batten. (europarl.europa.eu)
Europoslanec Gerard Batten. (europarl.europa.eu)

Europoslanec Gerard Batten (EFD) vznesl tento problém také při rozpravě v Evropském parlamentu. "Pane předsedající, dnes večer jsem se v poslaneckém salónku zúčastnil recepce uměleckého souboru Shen Yun Performing Arts. V loňském roce jsem měl to potěšení vidět představení tohoto souboru v Londýně. Jeho smyslem je oživit zájem o tradiční čínskou kulturu a přiblížit tuto kulturu, kterou se samozřejmě čínská komunistická strana a vláda v průběhu posledních 60 let ze všech sil snaží zničit," uvedl Batten.

 

"Byl jsem zděšen, když jsem se dnes večer dozvěděl, že plánované představení v Rumunsku, které se mělo uskutečnit v dubnu, bylo kvůli tlaku ze strany čínské vlády zrušeno. Je naprosto nepřijatelné, aby Rumunsko, země, která se prohlašuje za demokracii, na sebe nechalo vyvíjet takový nátlak komunistické tyranie. Také bych měl říci, že soubor Shen Yun šíří filozofii pravdivosti, tolerance a soucitu, takže nepřekvapuje, že se čínská vláda i komunistická strana této protikladné ideologie bojí."

"Chtěl bych navrhnout panu předsedovi Buzkovi, abychom tuto situaci napravili tak, že pozveme soubor Shen Yun, aby při nejbližší vhodné příležitosti uspořádal ukázkové představení v Parlamentu," vyzval Batten přesedu Evropského parlementu.

Švédsko odsoudilo zasahování čínské ambasády

V roce 2008 se pokusila čínská vláda zastavit kulturní vystoupení uměleckého souboru ve městě Linköping ve Švédsku. Podle švédské národní televize SVT se tak stalo z důvodu, že ambasáda nemá možnost ovlivnit obsah tohoto představení.

Po odvysílání zpráv byl Johan Lundgren, šéf Kulturní a rekreační rady SVT, kontaktován zaměstnancem čínské ambasády. Lundgren byl incidentem rozhořčený, neboť mu úředník z čínské ambasády ve Stockholmu vyhrožoval, že by se mohly zhoršit vztahy mezi městem Linköping a Čínou, pokud by představení nebylo zastaveno.

Poté co čínská ambasáda vznesla požadavek na zrušení představení v Linköpingu, sdělil předseda městské rady v Linköpingu, pan Paul Lindval, místnímu deníku Forten: „Tento požadavek je ohromující, avšak bezcenný. Je naprosto nemyslitelné, že bychom představení zastavili."

„Jednání čínské ambasády mě nepřekvapuje. Zastupují největší diktaturu na světě. Pokud něco nemohou ovládat, budou na to útočit,“ komentovala jednání ambasády odbornice na Čínu Lilly Wangová.

Další podobné případy se odehrály také v Hongkongu, Severní i Jižní Koreji, na Slovensku a v Indonésii.

Stejný případ se udál také při prvním vystoupení Shen Yun v Praze, kdy česká televize obdržela dopis od čínské ambasády, aby nespolupracovala s umělci ze Shen Yun.

Letos se v Evropě případy zasahování kromě Rumunska objevily také v Německu, Francii a Rakousku.