google

New York - Google Inc. se spojí se společnostmi Intel Corp. a Sony Corp., aby vytvořily a spustily Google TV - platformu produktů, které přinesou internet a dynamické aplikace do obývacích pokojů, uvedly New York Times, citujíce interní osoby obeznalé s projektem.

Není jasné, zda-li je Google TV produkt anebo platforma, která bude kompatibilní s řadou podobných produktů od konkurenčních prodejců v televizním průmyslu, jako například LG, Panasonic a dalších výrobců hardwaru. Zprávy ale naznačují, že Google TV bude založena na operačním systému Android od Google a poběží na prohlížečích Google Chrome.

Tato platforma také umožní vývojářům třetí strany tvořit aplikace, které se budou dát na Google TV nainstalovat. Vývojářské balíčky a konkrétnější nabídky hardwaru by měly být spuštěny do prodeje v létě letošního roku, píše se ve zprávě z New York Times. Google TV bude rovněž dodávána s aplikacemi, které uživatelům usnadní přístup k současným populárním poskytovatelům videa jako Youtube či Hulu.

Kolují také domněnky, že do vývoje periferních zařízení platformy je zapojený Logitech, který má nejspíše poskytnout „ovladače s malinkou klávesnicí“, uvádí se v článku.

Operační systém Android od firmy Google již dnes funguje na mnoha smartphonech a momentálně se nabízí ve verzi 2.1. Prohlížeč Google Chrome je možné nainstalovat na všech třech hlavních operačních systémech – Windows, Mac OS X a Linux – a nedávno sesadil Safari od Apple z třetího místa na žebříčku nejpopulárnějších prohlížečů, poražen pouze Internet Explorerem od Microsoftu a Mozillou Firefox.

Google také pracuje na operačním systému Chrome, který je údajně určen pro třídu malých přenosných počítačů, známé pod jménem netbooky – pomalejší, méně drahé verze laptopů, sloužící svým majitelům hlavně k přístupu na internetu.

Projekt Google TV reprezentuje nejnovější snahy Google o zacílení nabídky k jádru uživatelské on-line zkušenosti. Mezi pozorovateli v průmyslu převládá dojem, že se Google snaží expandovat do oblastí nových technologií a trhů a chce využít bezplatných nabídek, aby ke svým produktům přitáhl zákazníky a dále tak rozšiřoval svou komunitu uživatelů, se kterou může operovat v oblasti reklamy a dalších zdrojů příjmu.

Intel a Sony budou považovat projekt Google TV za důležitý ze strategického hlediska. Pro Intel projekt představuje obchodní příležitost pro jeho rodinku procesorů řady Atom. Sony v něm zase může vidět šanci návratu do sedla na trhu s televizemi, kde by tak mohla nabídnout širší služby. Někdejší japonský obr na poli elektroniky už dlouho ztrácí podíl na trhu nejprodávanějších a velkoplošných televizí.

Dřívější snahy jiných technologických gigantů v této oblasti se nevyvedly. Firma Web TV, kterou koupil Microsoft, byla jednou z prvních společností, které nabízely produkty, umožňující lidem surfovat na internetu pomocí televize. V nedávné minulosti přišly na trh nabídky jiných firem, například Apple se svou Apple TV, ale žádný z těchto produktů se neujal.

Na druhé straně, více specializované a levnější televizní set-top boxy s nabídkou specifických funkcí – TiVo, Roku či Boxee – byly o trochu úspěšnější. „Lidé chtějí pro své televize specifické televizní aplikace, ne internetový prohlížeč,“ citovaly New York Times Anthonyho Wooda, zakladatele a ředitele firmy Roku.

Article in English