Dr. Irvin Guttman promlouvá s reportérem na zahajovacím představení Shen Yun Performing Arts 25. března 2010 ve Vancouveru (Peter Zhu/ Velká Epocha)
Dr. Irvin Guttman promlouvá s reportérem na zahajovacím představení Shen Yun Performing Arts 25. března 2010 ve Vancouveru (Peter Zhu/ Velká Epocha)
VANCOUVER — Renovovaný operní režisér Dr. Irving Guttman nazval čtvrteční zahajující vystoupení Shen Yun Performing Arts v divadle Queen Elizabeth jako „pastvu pro oči.”

„Myslím si, že je to nádherné. Je to báječná show – velkolepá. Ta tvořivost a představivost za tím jsou neuvěřitelné. Celé představení bylo hodně unikátní. Uspořádání a barevné kombinace, byla to prostě pastva pro oči.“

Dr. Guttman je držitelem Kanadského řádu a je členem poradního výboru Kanadské umělecké rady. Na operním poli dosáhl Guttman mnohých úspěchů a podílel se na rozvoji opery v různých částech země.

Dr. Guttman prozradil, že se mu líbil jeden z nejoslavovanějších čínských tenorů Guan Guimin, který zpíval „Osvětlujíc cestu.”

„Řekl bych, že si vedl velmi dobře. Je to jiný zvuk v porovnání se západním zvukem, ale oni mají silné a navíc krásné hlasy. Vyprávěli příběh, a to bylo v jejich podání cítit.”

Také chválil snoubení západních a čínských nástrojů v orchestru. „Bylo to prostě úžasné, ty různé nástroje. Zbožňuju orientální nástroje v kombinaci se západní hudbou, je to skvělá myšlenka a překrásně funguje.”

Shen Yun má v současnosti tři soubory, které jsou na turné na různých kontinentech. Ke konci letošní sezóny zahraje Shen Yun přibližně čtyři sta představení ve více než stovce měst. Dr. Guttman promluvil i o důležitosti oživení čínské tradiční kultury a její představení obecenstvu po celém světě.

„Oni pohybem vyprávějí příběhy, je to vzrušující. Není to jen samé tančení a tančení, to je sice pěkné, ale o tom to není. Tohle je o udržování kultury skrze pohyb a tanec a není to jen zábavné, ale i důležité, že lidé v publiku tuto kulturu cítí. Cítí tu starobylou kulturu v pohybech a povzbuzení v tanci, což je fantastické, protože ne každá kultura to v tanci dokáže zobrazit.“

Na závěr Dr. Guttman dodává, že představení viděl už vloni, a tak zavolal svým přátelům, aby si show nenechali ujít.

,,Loni se mi to strašně líbilo a na dnešní noc jsem se opravdu těšil. Na mě a mé přátele to velmi zapůsobilo, bylo nádherné zažít tak skvostný večer.”

Article in English