Útoky jsou také stále větší hrozbou pro národní bezpečnost. (FreeDigitalPhotos.net)
Útoky jsou také stále větší hrozbou pro národní bezpečnost. (FreeDigitalPhotos.net)

Podle studie Congressional Research Service připraví kybernetické útoky podniky každoročně odhadem o 226 miliard dolarů.

Útoky jsou také stále větší hrozbou pro národní bezpečnost. Ředitel FBI Robert Mueller 5. března řekl, že hackeři vládní data nejen kradou, ale také poškozují.

 „Pokud hackeři provedli drobné, nezjistitelné úpravy vašeho kódu, mohou mít permanentně otevřený přístup ke všemu, co děláte,“ řekl Mueller podle IDG News Service.

 „Někteří lidé z branže to přirovnávají ke smrti z tisíce říznutí. Krvácejí naše data, duševní vlastnictví, informace, zdrojový kód – bit po bitu, a v některých případech terabajt po terabajtu,“ řekl Mueller.

Narušování online informačních toků se podle Bloor Research stává pro hackery novou metodou, jak krást ze světových kapes. Vše, včetně hlasu, dat či videí posílaných online, je náchylné k průniku hackerů, ať už pátrají po osobních datech, nebo životně důležitých informacích.

Červi, viry a phishing jsou jen zlomkem metod, které hackeři k útokům na počítačové systémy používají. Zpráva tvrdí, že vzhledem k pokročilejším programům antivirové ochrany, kterými počítače často disponují, bývají útoky hackerů „za účelem pokoření obrany stále důmyslnější“.

Zpráva uvádí údaje z Webroot, podle kterých pochází 85 procent nových infekcí malware (škodlivého softwaru) ze zneužívání prostřednictvím webových stánek. Klíčový rozdíl mezi tím, jak se útoky prováděly dříve a jak se provádějí dnes, tkví v tom, že dnes jsou mnohem cílenější. Většina hackerů neposílá malware na web jen tak naslepo.

Podle zprávy jsou útoky „stále cílenější, aby se vyhnuly obranným systémům, které jsou primárně založeny na prevenci před zneužíváním známých slabin“.

Někteří hackeři se uchylují k mainstreamovějším metodám. „Zločinné společnosti vytvořily celé poskytovatele internetových služeb, věnované rozesílání spamu, phishingových zpráv nebo šíření virů,“ říká Craig Shue z Oak Ridge National Laboratory (ORNL) z divize počítačových věd a techniky.

 „Tito poskytovatelé internetových služeb mají zákazníky, jejichž počítače se nakazí a mohou pak být používány k útokům nebo ke krádežím dat zákazníků,“ říká Shue.

Ačkoli někteří hackeři byli při těchto aktivitách chyceni, mnozí jiní byli podle ORNL schopni detekci uniknout.

Article in English