Nová čipová sada nHD DLP Pico je jen o kousek větší než zrnko rýže, přesto ale umožňuje projekční technologii s vysoce precizním obrazem v miniaturních přenosných zařízeních. (Foto se svolením Texas Instruments)
Nová čipová sada nHD DLP Pico je jen o kousek větší než zrnko rýže, přesto ale umožňuje projekční technologii s vysoce precizním obrazem v miniaturních přenosných zařízeních. (Foto se svolením Texas Instruments)

Nová čipová sada slibuje prorazit cestu nejtenčím, nejmenším a přitom znamenitě ostrým projektorům. Společnost Texas Instruments minulý měsíc na kongresu GSMA Mobile World představila nHD – nejmenší z rodiny už tak titěrných DLP Pico zařízení.

Technologie digitálního zpracování světla (DLP), prvně dostupná pro projektory v roce 1994, se nyní díky svému neuvěřitelnému jasu a vysokému kontrastu nachází v polovině všech nových projektorů po celém světě. Vynález firmy Texas Instruments (TI) je v podstatě optický polovodič složený ze standardních paměťových buněk, zasazených do obdélníkové mřížky milionu výkyvných mikroskopických zrcadel. Tato zrcadélka odráží barevné světlo a tvoří tak obrázky.

V projekčním systému DLP je například na zrcadla střídavě vyzařováno červené, zelené a modré světlo. V závislosti na obrazovém či grafickém signálu, který je přiváděn do paměťového čipu pod zrcadélky, se zrcátka naklápějí do zapnuté nebo vypnuté pozice (buď odrážejí světlo na čočku, nebo na tepelnou jímku). Dokážou se přepínat rychlostí až pět tisíc krát za sekundu a světlo, které odrážejí, je skrze čočku nasměrováno na plátno, kde vytvoří obraz.

Stejně jako ostatní DLP čipy je i nHD složeno z milionů mikroskopických zrcátek. Tento nový čip ale umožňuje zasazení technologie projektoru do ještě menších zařízení v široké škále kategorií produktů s ještě lepším kontrastem a barvou.

„Věříme, že nová čipová sada nHD nasazuje laťku na poli průmyslu piko projekce – umožňuje vznik nejtenčích a nejmenších produktů v oboru s nejvyšší účinností a jasem,“ komentoval Frank Moizio, manažer DLP Emerging Markets, v tiskovém prohlášení. „Dosahuje toho všeho s ohromující kvalitou obrazu. Domníváme se, že nHD poskytne výrobcům ještě více příležitostí k inovacím s DLP.“

nHD obsahuje nový, energeticky úsporný procesor Pico DPP2601/2607 ASIC, umožňující optickému modulu o více než 20% tenčí a o polovinu menší velikost než jakékoliv jiné dostupné zařízení.

Několik světových výrobců již začalo s čipovou sadou nHD pracovat a za využití její velikosti, jasu a výhod rozlišení navrhnou mobilní telefony, fotoaparáty a výrobky z kategorie dalších mobilních zařízení, které by novou technologii využívaly.

Na začátku letošního roku předvedli TI DLP Products více než tucet nových projekčních zařízení od předních výrobců z široké škály různých kategorií. Společnosti jako Samsung, Optoma, LG nebo HP se pochlubily novými výrobky, které využívají piko-projekci například v oblastech mobilních telefonů, herních projektorů, přehrávačů médií, příslušenství k notebookům, samostatných projektorů a přídavných projekčním zařízením k mobilům.

Jak roste poptávka po DLP Pico projektorech ve stále menších zařízeních, nHD čip se výrobcům nabízí jako ideální řešení.

Upravil: Petr Šváb

Article in English