Petr Mrkývka, polský konzul v Brně, vysokoškolský učitel a proděkan právnické fakulty v Brně. (Foto: NTDTV)
Petr Mrkývka, polský konzul v Brně, vysokoškolský učitel a proděkan právnické fakulty v Brně. (Foto: NTDTV)

Petr Mrkývka, polský konzul v Brně, vysokoškolský učitel a proděkan právnické fakulty v Brně, navštívil v pondělí 19. dubna první letošní představení souboru Shen Yun Performing Arts v brněnském Janáčkově divadle.

O své dojmy se podělil s reportérkou televize NTDTV: „Víte, ty dojmy jsou obrovské. Teď jsme se o tom bavili, že to není jenom umění, je to obrovské duchovno. A já, jako polský konzul, musím říct jednou věc: Teď jsme vlastně týden prožívali obrovský čas smutku a pro mne je toto takové trochu vysvobození. Zároveň jsem tam viděl ukázky toho, co se třeba děje v Číně, že není všechno tak, jak by mělo být, a je tam spousta utrpení, a zároveň jsem v tom představení taky viděl takovou obrovskou naději, která mi zase dává trošku sílu. A taky jsem pochopil, že uměním se dá léčit, léčit duše, a je to krásné."

Mezi scénami jej zaujal etnický tanec z Vnitřního Mongolska. „Kdysi, strašně dávno, když mi bylo 14 let, jsem byl na táboře v tom druhém, Vnějším Mongolsku, takže když jsem viděl tu step a jurty, tak jsem si říkal, že bych se tam ještě chtěl vrátit. A vezmu to asi přes Čínu - pokud mě tam někdo pustí," uvedl.

A co si pan Mrkývka z představení odnáší? „Jak jsem říkal, obrovský zážitek, takovou tu naději, že prostě když je něco špatně, tak že se to dá napravit. Že nás něco řídí a posunuje nás dopředu. To je jedna věc."

„A druhá věc, co si budu odnášet, že budu sledovat plakáty, kdy se tady zase objeví něco takového pěkného," uzavírá.

Brno ještě očekává další dvě představení Shen Yun - v úterý a ve středu 20. a 21. dubna.

Rezervace vstupenek na představení je možná on-line na stránkách Janáčkova divadla zde. Oficiální stránky souboru Shenyun Performing Arts: Shenyunperformingarts.org