Malba Noemovi archy (wordpress.com)
Malba Noemovy archy (wordpress.com)

Archeologové z Duchovního společenstva Noemovy archy (Noah’s Ark Ministries International neboli NAMI) oznámili, že našli archu, u které je 99,9 procentní šance, že jde o starověký biblický artefakt známý jako Noemova archa.

Tým patnácti výzkumníků pátrajících ve východním Turecku našel archu na hoře Ararat, ve výšce 3 962 m. n. m. Jeden ze členů týmu, dokumentární filmař Wing-cheung Yeung tvrdí: „Není to Noemova archa na sto procent, ale myslíme si, že na 99,9 procent je to ono,“ informoval deník World Net Daily. NAMI, která expedici organizuje, je evangelický křesťanský spolek se sídlem v Hongkongu.

Zdá se, že vnitřek archy je vybaven několika odděleními, o kterých spolek tvrdí, že byly použity pro přechování zvířat, ovšem skeptikové říkají, že může jít stejně tak o prostory na skladování zbraní a jídla.

„Pátrací tým i já osobně jsme vstoupili do dřevěné konstrukce  vysoko na hoře. Konstrukce je rozdělena do různých prostor. Domníváme se, že je to ta samá konstrukce, o které se píše v historických záznamech a ta samá stará loď, o které mluvili místní lidé,“ okomentoval pracovník NAMI Man-fai Yuen.

Odhadování věku dřeva archy pomocí karbonu ukazuje, že dřevo se datuje 4 800 let nazpět. Dosud nebyly provedeny žádné další testy od nezávislých organizací a turecká vláda nezveřejnila, co se s archou stane.

NAMI neuveřejnila žádné podrobnosti o velikosti dřevěné konstrukce. Archa byla nalezena podle biblických záznamů, které uváděly místo posledního odpočinku lodi na hoře Ararat. V bibli se popisuje, že šlo o plavidlo 137 metrů dlouhé, 23 metrů široké a téměř čtrnáct metrů vysoké.

Příběh o Noemově arše má svůj původ v šesté kapitole Knihy Genesis, kde se píše, že Noe sestrojil archu na popud od Boha, aby v ním přepravil všechny zvířata z oblasti, kde žil. Tím, že Noe loď postavil, zachránil zvířata a malou skupinu lidí od velké potopy, kterou vytvořil Bůh, aby zničil zkažené lidstvo té doby.