Jeden z pořadatelů vystoupení souboru Shen Yun Performing Arts v Hongkongu žaluje hongkongskou vládu za odepření vstupních víz pro členy Shen Yun. (Li MIng/Velká Epocha)
Jeden z pořadatelů vystoupení souboru Shen Yun Performing Arts v Hongkongu žaluje hongkongskou vládu za odepření vstupních víz pro členy Shen Yun. (Li MIng/Velká Epocha)

Pořadatel představení souboru Shen Yun Performing Arts v Hongkongu podal dne 20. dubna žalobu proti hongkongské vládě, která odmítla vydat vstupní vízum pro klíčové členy technického týmu uměleckého souboru Shen Yun Performing Arts.

Místní pořadatelé měli v plánu uvést mezi 27. a 31. lednem v Hongkongu sedm představení. Všech sedm představení muselo být zrušeno, protože šesti klíčovým členům týmu nebyla udělena vstupní víza do Hongkongu.

Kancelář Velké Epochy (The Epoch Times) v Hongkongu je jedním z místních pořadatelů a domnívá se, že odepření víz bylo nezákonné, a podala tedy u Nejvyššího soudu žalobu proti vládě Hongkongu. Žalobce se snaží vyvodit odpovědnost a získat náhradu za finanční ztráty vzniklé v důsledku zrušení představení.

Ředitel Velké Epochy v Hongkongu pan Jian Hongzhang 20. dubna na tiskové konferenci uvedl, že vysvětlení úřadů, že šest členů technického týmu si má soubor nahradit místními pracovníky v Hongkongu, neobstojí. Domnívá se, že skutečným důvodem pro zamítnutí víz bylo podlehnutí a spolupráce hongkongské vlády s Komunistickou stranou Číny.

Byla zaznamenána řada případů na různých místech na světě, kdy se čínský režim pokoušel diplomatickými a zřejmě i jinými prostředky vystoupení souboru Shen Yun narušit.

Advokát žalobce Albert Ho ( a.k.a. Ho Chun Yan ) říká: „Tito techničtí členové byli mnoho let součástí Shen Yun Performing Arts. Jsou zkušení a mají odborné znalosti. Vybudovali si s umělci vztah vzájemné důvěry a spolupráce. Bylo by nemožné během jednoho či dvou týdnů najít jiné lidi, kteří by je v jejich práci nahradili.“

Pan Ho říká, že vláda velmi jasně věděla, že požadavek, aby si Shen Yun Performing Arts našel místní zaměstnance jako náhradu za ty, kterým odmítla vstupní víza udělit, byl zcela nereálný a že určitě povede ke zrušení vystoupení. „Od samého začátku nechtěli, aby Shen Yun v Hongkongu úspěšně vystoupil,“ uvedl.

Theresa Chu, advokátka v oblasti lidských práv na Tchai-wanu a výkonná ředitelka pobočky Právní nadace lidských práv práva v Asii, situaci komentovala: „Hongkongská vláda již není vládou pro lidi Hongkongu.“

Podle advokátky se vláda Hongkongu k důležitým otázkám lidských práv v posledních letech nikdy nepostavila správně. Theresa Chu obvinila hongkongské úřady ze spolupráce s Komunistickou stranou Číny, a tím sabotování základních lidských práv a svobod lidí v Hongkongu.

Chu vyzývá, aby se lidé postavili na obranu  budoucnosti Hongkongu. Naléhá také na hongkongský soudní systém, aby podpořil spravedlnost a správně věc posoudil.

Známý tchajwanský komentátor Paul Lin rozhodnutí Velké Epochy podpořil s tím, že incident bedlivě pozoroval. „Myslím, že je to skvělé,“ řekl. „Vnímám to tak, že zažalovat vládu Zvláštní správní oblasti Hongkongu je důležitým testem, abychom zjistili, zdali to s hongkongským právním systémem nejde z kopce. Je to také důležitý test pro politiku ‚Jedna země, dva systémy‘.“

Po zrušení představení místní pořadatelé začali intenzivně protestovat a spustili petiční akci s názvem „Braňte Shen Yun, braňte Hongkong“, vyzývající vládu Hongkongu, aby respektovala základní lidská práva a svobody, zrušila nesprávné rozhodnutí a bezpodmínečně pomohla souboru Shen Yun Performing Arts uspořádat v Hongkongu nová vystoupení. Do nynějška nasbírali organizátoři petice přes 15 000 podpisů, které vládě předložili.

Article in English