Viceprezident Apple iPhone Software, Scott Forstall, promluvil 8. dubna 2010 v Cupertino v Kalifornii na zvláštní sešlosti firmy Apple. Zákazy iPadů na předních univerzitách nejsou nezbytně natolik vážné, jak se psalo v médiích. (acaben/flickr.com)
Viceprezident Apple iPhone Software, Scott Forstall, promluvil 8. dubna 2010 v Cupertino v Kalifornii na zvláštní sešlosti firmy Apple. Zákazy iPadů na předních univerzitách nejsou nezbytně natolik vážné, jak se psalo v médiích. (acaben/flickr.com)
V posledních dnech se v některých západních médiích psalo o zákazech iPadů, minipočítačů od Apple, na univerzitách poté, co Izrael minulý týden zablokoval dovoz těchto zařízení na území státu s obavami, že bezdrátové vysílače v iPadech jsou příliš silné.

Přesto může jít převážně o uměle vyvolanou aféru. Princetonská univerzita vydala technické varování a uvedla, že iPady způsobují narušení sítě v tamějším kampusu. Škola nicméně zařídila dočasné řešení situace a varovala, že pouze některé iPady mohou být v případě nenadálého destabilizovaní sítě zablokovány.

S přetížením kapacity sítě mají zkušenost i v Cornellu, zatímco univerzita George Washingtona nikdy k mobilním produktům firmy Apple v oblasti síťové podpory přívětivý vztah nenašla, psalo se na stránkách Wall Street Journalu.

Ne všechny školy řeší podobný problém. Setonhillská univerzita v Pennsylvánii začleňuje iPady do svého nového programu Griffin Technology Advantage, jak píše The Chronicle. Studenti, jako součást kompletního programu, který přijde na 500 dolarů za semestr, obdrží iPad spolu s třináctipalcovým MacBookem. Mohou si také vybrat neúčast na programu MacBook a užívat si samotného iPadu za semestrální poplatek 300 dolarů, objasnil pro Velkou Epochu člen jedné z fakult Seton Hill University.

Univerzita George Foxe v Oregonu se od listopadu rovněž rozhodla pro iPady jako součást programu „Propojeni napříč univerzitou“, píše škola ve svém bulletinu. Každý ze studentů si vybere mezi iPadem a MacBookem. Zatímco univerzita si v otázce vlivu iPadu na zdejší kampus stále není jistá, George Fox plánuje rozšířit pokrytí bezdrátové sítě Wi-Fi do studentských kolejí, prozrazuje bulletin.

Apple zatím hlásí prodej více než půl milionu iPadů. Zůstává tedy otázkou, jak a jestli vůbec se univerzity na toto zařízení adaptují.

Article in English