Skvělý způsob, jak si vypěstovat silné břišní svaly, je zařadit do vaší cvičební sestavy ruský výkrut.

Točivý moment těla: Skvělý cvik na rotační sílu. Pokud jste to nikdy před tím nedělali, najděte si někoho, kdo vám bude držet míč. (Henry Chan/Velká Epocha, Prostor zapůjčil Fitness Results)
Točivý moment těla: Skvělý cvik na rotační sílu. Pokud jste to nikdy před tím nedělali, najděte si někoho, kdo vám bude držet míč. (Henry Chan/Velká Epocha, Prostor zapůjčil Fitness Results)

Tohle je cvik pro dost pokročilé. Vyhněte se mu prosím, pokud máte nějaké problémy se zády, ledaže máte velmi kvalifikovaného a spolehlivého profesionálního trenéra, který pro vás toto cvičení vybral. Výkrut může být docela namáhavý pro páteř, obzvlášť provádí-li se nesprávně.

Ruský výkrut se zaměřuje na vaše břišní a zádové svaly. Začněte cvičením ruského výkrutu v pomalém tempu, dokud pohyb pořádně nenacvičíte, a zrychlete, až úplně zvládnete jeho koordinaci.

Primární svaly: Napřimovač páteře (lat. erector spinae), přímý břišní sval (lat. rectus abdominis), příčný sval břišní (lat. transversus abdominis), šikmý sval břišní (lat. obliquus abdominis).

Sekundární svaly/stabilizátory: přední a střední deltoidní sval (lat. m.deltoideus anterior, medialis). velký, střední a malý hýžďový sval (lat. m.gluteus maximus, mediale, minimus), čtyřhlavý sval stehenní, podkolení šlachy.

Přípravy: Položte hlavu a ramena na míč a boky držte nahoře, aby byly rovnoběžně s podlahou. Nohy mějte paralelně vedle sebe a na šířku boků. Natáhněte paže nahoru nad hrudník, propleťte prsty dohromady nebo si chytněte dlaně a propněte paže v loktech. Ujistěte se, že máte váhu rozloženou rovnoměrně mezi obě nohy.

Stáhněte ramena dolů a dozadu, abyste cítili jejich spolehlivý kontakt s míčem. Zachovejte tuto pozici během celého cviku.

Krok jedna: Vydechněte tak, abyste zatáhli pupík směrem k páteři, čímž vytvoříte pocit kompaktnosti a opory v celém trupu. To vám pomůže udržovat oporu a stabilitu páteře.

Krok dva: Začněte pomalu. Přetáčejte se na pravou ruku dokud nemáte vaše levé rameno přímo nad pravým ramenem a záda odlepená od míče. Udržujte boky směrem ke stropu a zároveň hrudník směrem ke zdi. Budete mít tendenci spouštět boky dolů. Udržujte je ve výšce pokrčených kolen. Nestáčejte boky do strany a nedovolte, aby se vám vychýlila kolena doleva nebo doprava. Pomůže vám, když se budete soustředit, abyste tlačili chodidly proti podlaze a boky ke stropu. Nadechněte se a s výdechem se přetočte na druhou stranu. 

Article in English