Min C'-čchien z Období jara a podzimu (770 - 476 př. n. l.) je morálním příkladem úcty k rodičům.  (Clearwisdom.net)
Min C'-čchien z Období jara a podzimu (770 - 476 př. n. l.) je morálním příkladem úcty k rodičům.  (Clearwisdom.net)

 Ti-c' kuej (Principy, jak být dobrý žákem a dítětem) je tradiční čínská učebnice pro děti, která je učí morálce a správné etiketě.

O úctě k rodičům se v Ti-c' kuej píše toto: „Když mě moji rodiče mají rádi, je tak těžké se oně postarat? I když mě rodiče rádi nemají, pořád bych k nim měl mít úctu jako jejich potomek, protože takový by měl šlechetný člověk být." Morálním příkladem synovské úcty k rodičům je Min C'-čchien z Období jara a podzimu (za dynastie Východní Čou).

Min C'-čchien žil v Období jara a podzimu (770 - 476 př. n. l.) ve státě Lu. Když byl mladý, ztratil matku, a jeho otec se znovu oženil. S novou ženou měl další dva syny. Min C'-čchien si vážil a měl rád oba rodiče, otce i nevlastní matku, ale ta jej ráda neměla.

Jedné zimy ušila pro své dva syny teplé zimní kabáty, zatímco Min C'-čchienovi kabát ušila z chomáčkovité části rákosu, která vypadá jako bavlna, ale neudržuje teplo. Byla krutá zima a jednoho dne otec Min C'-čchiena požádal, aby ho zavezl vozem. Min C'-čchien byl na kost zmrzlý a stěží mohl udržet ohlávku. Jeho otec se na něj nazlobil, ale Min C'-čchien na to nereagoval ani slovem.

Později si Min C'-čchienův otec všiml, že jeho syn vypadá velice pobledle. Dotkl se ho a povšimnul si, že Min C'-čchien má na sobě jen tenký kabát. Sundal mu jej tedy a uviděl, že je ušitý z rákosu, zatímco jeho další dva synové mají teplé bavlněné kabáty. Otec se rozzlobil a chtěl se se svou ženou rozvést za takovou krutost. Ale Min C'-čchien propukl v pláč: „S matkou v rodině trpí chladem jen jedno dítě, ale když odejde, zmrzli by všichni tři synové."

Když macecha uslyšela, co Min C'-čchien řekl, dojalo ji to a od té doby pečovala dobře o všechny tři syny. Od té doby se příběh o příkladném chování Min C'-čchiena stal známým široko daleko.

Article in English