Internetová kavárna v Číně (TimYang.net/ flickr.com)
Internetová kavárna v Číně (TimYang.net/ flickr.com)

Online fóra se stala pro řadu čínských uživatelů internetu způsobem, jak vyjádřit svoje názory na mnohé sociální problémy v zemi.

Tomu ale může být brzy konec, protože čínská vláda potvrdila, že hodlá zavést na internetu systém pravých jmen a to znamená jediné – lidé už nebudou moci publikovat své online příspěvky pod rouškou anonymity.

Vícero médií v pevninské Číně přineslo zprávu, že Wang Chen, náměstek čínského ministerstva propagandy, při oficiálním semináři o internetu oznámil, že ze zpravodajských serverů a webových stránek velkých společností byly odstraněny funkce anonymních komentářů. Wangovo prohlášení se považuje za signál, že režim opravdu hodlá zavést politiku pravých jmen.

Podle hongkongského deníku Takungpao si budou muset uživatelé pro zveřejnění svých příspěvků a komentářů na web stránkách zpravodajských serverů zaregistrovat jméno, osobní identifikační číslo a další informace. Příslušný příspěvek bude zveřejněn až po potvrzení identifikace.

Wang prohlásil: „Internetový systém pravých jmen, stejně jako systém pro mobilní telefony, bude zaveden co nejdříve..... Internet je globální systém přístupných informací. Pokud je Čína propojena s mezinárodními webovými stránkami, mohou se na internetu objevit různé druhy škodlivých informací.“

Liu Ling, poslanec Lidového shromáždění uvedl, že internet je jak otevřený, tak skrytý a pokud se nereguluje, umožní věci, jako osobní útoky a dokonce „online násilí“. Internetoví uživatelé a zástupci akademické obce jsou proti této politice, namítajíc, že takovýto systém ještě více zúží už tak málo početné kanály, skrze které mají občané možnost vyjádřit své názory.

Náměstek ředitele Akademie sociálních věd v Zhejiang, Yang Jianhua uvedl: „Internet se stal díky své anonymitě a všeobecné rozšířitelnosti důležitým kanálem, jak mohou občané vyjádřit své potřeby. Internet chrání bezpečnost lidí a jejich hlasy nemohou být ignorovány.“

Jak to okomentoval jeden uživatel sítě sítí s přezdívkou „šokující vítr“: „Vypadá to, že šancí, jak říkat pravdu, je míň a míň.“

Article in English