Největší solární loď světa – PlanetSolar, měří 31 metrů a má za rok obeplout zeměkouli jen s použitím sluneční energie. (Foto se svolením PlanetSolar)
Největší solární loď světa – PlanetSolar, měří 31 metrů a má za rok obeplout zeměkouli jen s použitím sluneční energie. (Foto se svolením PlanetSolar)

Největší solární loď světa se poprvé ukázala veřejnosti 7. - 9. května v německém přístavu Hamburg, kde byla hlavní atrakcí. Katamaran, pokřtěný jménem PlanetSolar, má 31 metrů na délku a je navržen tak, aby byl schopen plout kolem zeměkoule jen s pomocí slunečního světla.

PlanetSolar byla postavena v německém Kielu, váží 85 tun a její nejvyšší rychlost je 14 uzlů (26 km/h), zatímco cestovní rychlost je slušných 7,5 uzlu. Loď je pokryta 536 metry čtverečními fotovoltaických solárních panelů, přičemž s použitím uchované energie v bateriích se může plavit cestovní rychlostí až tři dny bez slunce.

V dubnu 2011 má PlanetSolar vyrazit z jižní Francie na svou cestu kolem světa, zastavujíc v New Yorku, San Francisku, Darwinu v Austrálii, Singapuru a Abú Dhabi, aby zakončila svoji odysseu o 160 dnů později opět ve Francii.

Na palubě lodi bude posádka tří až čtyř námořníků, ovšem na každé zastávce budou probíhat propagační plavby, při kterých může být na palubě až čtyřicet lidí. Mezi posádkou bude i Francouz Gérard d’Aboville, který je znám tím, že převesloval sám dva oceány – Atlantický a Tichý.

50 000 kilometrová cesta zavede PlanetSolar přes Atlantický oceán, dále přes Panamský kanál, Tichý a Indický oceán, Rudé moře a zpět do Středomoří přes Suezský průplav. Pořadatelé zvažují změnu posledního úseku trasy v obavě z únosu lodi somálskými piráty. Plavidlo by si to tak namísto cesty Rudým mořem namířilo kolem Afriky a Mysu Dobré naděje, což by jej ovšem odchýlilo daleko od rovníku a jeho životně důležitého slunečního svitu.

Projekt je nápadem švýcarského paramedika, pilota a inženýra Raphaëla Domjana, který bude zároveň kapitánem. Muž získal podporu různých společností, institucí a osobností, mezi nimi švýcarského výrobce hodinek, firmu na výrobu solární energie, švýcarskou vládu, pravnuka spisovatele Julese Verna či známého potápěče Alberta Falca.

„Během své cesty kolem světa si musíme poradit jen s tím, co nám příroda dá. Budeme muset neustále optimalizovat naši trasu a rychlost podle dostupného slunečního záření a předpovědí počasí. Nikdo se o takový úkol ještě nepokusil,“ uvedl Raphaël Domjan.

Pokud se PlanetSolar nepotopí, nepřevrátí, nenajede na skaliska nebo se nerozbije, překoná hned několik světových rekordů. Půjde o dosud první plavbu kolem světa, první přeplavení Indického oceánu a první přeplavení Rudého moře s pomocí lodi poháněné solární energií.

Navzdory určitým omezením (noc trvá v Severním ledovém oceánu šest měsíců) mohou solární lodě plout bez přestání. Takovouto neomezenou svobodou se dosud mohly pyšnit jen plachetnice a plavidla s nukleárním pohonem.

Article in English