Pac-Man slaví třicáté narozeniny.

Ilustrační foto: Pac Man telefon. (acidmonsters.hp.infoseek.co.jp)
Ilustrační foto: Pac Man telefon. (acidmonsters.hp.infoseek.co.jp)

Vydáním této hry začala nová éra videoher. Internetový gigant Google si připomíná historii této hry vytvořením interaktivního Pac Man loga na svých web stránkách, kde si uživatelé mohou zahrát miniaturní verzi Pac-Mana za použití své klávesnice.

Google přišel s mini verzí klasické hry Pac-Man, která byla zveřejněna 22. května 1980 firmou Namco Bandai. Původní jméno bylo Puc Man, později změněno na nyní kultovní jméno Pac-Man.

Hry se prodalo přes sto tisíc kopií jen v prvním roce výroby, což bylo na začátku osmdesátých let něco naprosto neslýchaného. Název Pac-Man bylo vytvořeno z japonského slova „pake“ znamenajícího „přežvykovat“.

Pac-Man si získal v průběhu let obrovskou popularitu ve Státech, ale i v jiných zemích po celém světě (i u nás v Čechách jsme se jí na automatech jako mladí hodně nahrávali) a sláva této hry trvá dodnes.

Googlovská verze hry se nezměnila, stále je v ní malá žlutá kulatá tvář pronásledovaná duchy. Když postavička sní zářící disk, změní se barva duchů a Pac-Man je pak může sníst.

Pro interaktivní logo navštivte domovskou stránku Googlu, www.google.com nebo www.google.cz. Pro spuštění hry klikněte na logo. Více o historii Pac-Mana a dalších propagačních akcích najdete na www.pacman.com.

 

English version