20100523_china_cd
Prodej pirátského softwaru. (flickr.com)

Nedávné americké výzkumy, které ukazují výsledky podobné dalším mezinárodním studiím,  potvrzují, že Čína je vůbec největším zdrojem padělaného zboží.

Vládní auditoři USA právě zveřejnili studii „Duševní vlastnictví: Dokumentace snah o vyčíslení dopadu padělaného a pirátského zboží na ekonomiku“. Výzkum americké Government Accountability Office (GAO) na 41 stránkách shrnuje, že určit reálnou hodnotu finančních ztrát, úbytek pracovních míst a celkový ekonomický dopad pirátství a falšování zboží je obtížné.

Studie mimo jiné přichází se zjištěním, které potvrdila i Celní a hraniční hlídka Spojených států, že „v zabaveném padělaném zboží převládají čínské výrobky. Během fiskálních let 2004 až 2009 se Čína na celkové hodnotě zboží zadrženého v USA podílela 77 procenty“. Největší konkurent Číny v tomto ohledu, Hongkong (Zvláštní správní oblast Číny), dosáhl sedmi procent. Indie je třetí s pouhými dvěma procenty. Výzkum dochází k podobnému závěru jako studie Organizace pro ekonomickou spolupráci a rozvoj (OECD), mezivládní organizace se sídlem v Paříži, která rovněž považuje Čínu za světovou jedničku ve vývozu padělků.

Zdá se také, že světová finanční krize vyústila ve vůbec nejvyšší čísla na poli pirátského softwaru společností Microsoft a Symantec, jak se uvádí ve studii Business Software Alliance a International Data Corporation (IDC).

Bilaterální rozhovory mezi americkými a čínskými představiteli mají tendenci vždy sklouznout k tématu plagiátů. Černý trh s pirátskými DVD, softwarem a luxusním zbožím, jako jsou například golfové hole, se rozrůstá a odehrává se za denního světla. Někdy se dokonce prodávají i filmy, které ještě neměly premiéru v kinech.

Pirátský software

Zpráva od Business Software Alliance a IDC naznačuje, že prodeje osobních počítačů klesly a zároveň vzrostla snaha vzdělávat spotřebitele a vynucovat licenční zákony, což vyústilo v pokles softwarového pirátství v 54 ze 111 zemí. Jenže růst obchodu s počítači v Číně, Indii a Brazílii vystřelil celosvětová čísla nelegálního softwaru na 43% ze všech nainstalovaných programů - o dvě procenta více, než v roce 2008. To se rovná množství zboží v hodnotě zhruba 51,4 miliard dolarů, započteme-li kolísavé kurzy deviz, a tato částka se v podstatě od loňského roku příliš nezměnila.

Padělání softwaru „má i nadále významné dopady jak na celosvětovou ekonomiku, tak i na ekonomiky jednotlivých států“, uvedl Robert Holleyman, ředitel softwarové obchodní společnosti, v interview pro agenturu Bloomberg. Nelicencovaný software umožňuje „společnostem na trzích s vysokým výskytem pirátství neférově konkurovat firmám na trzích s nízkým výskytem pirátství, jako ve Spojených státech, které za svůj software platí“.

Trnem v patě zůstává pro výrobce softwaru Čína, kde odhadem okolo 80 procent počítačových uživatelů pracuje na pirátských kopiích Windows od Microsoftu. Microsoft přitom paradoxně dostal v Číně zákaz prodávat zde jakékoliv operační systémy. První lidový vyšší soud v Pekingu, kontrolovaný centrální vládou, zakročil proti americké společnosti minulý prosinec kvůli porušení autorských zákonů u určité znakové sady. Případ je momentálně v odvolacím řízení.

Padělaný hadware od Apple

Společnost Apple Inc., která na trh nedávno uvedla přenosný počítač iPad, by rovněž našla svůj nejnovější produkt v internetových i kamenných obchodech v Číně. Apple se z počátku snažil zajistit, že jeho nabídka uspokojí trh v USA, což následně zpomalilo mezinárodní debut iPadu. Zdá se však, že spotřebitelé nakupující falzifikáty si jej mohli snadno obstarat na hranicích Hongkongu v Shenzhenu, městě na jihu Číny, neslavně proslulém překupnictvím padělaného zboží.

„Čína je v podstatě trh, který dokáže naklonovat všechno, takže to vážně není překvapivé,“ řekl v rozhovoru s agenturou Reuters Edward Yu, výkonný ředitel výzkumné společnosti Analysys International se sídlem v Pekingu.

Nebezpečné nákupy

Ať už šlo o kopie léků nebo krmivo pro zvířecí mazlíčky, Čína stojí za mnoha skandály, kdy jedovaté výrobky způsobily zranění a smrt lidí a zvířat. Na to, k jakým výsledkům prodej toxických produktů vedl, převzalo za něj zodpovědnost jen minimum viníků. Nedávno si ale ve Velké Británii více než 1 500 zákazníků rozdělilo 20 milionů liber – kompenzaci za koupi toxických křesel vyrobených v Číně, jež obsahovaly protiplísňovou chemikálii DMF – dimetylfuramát, v Evropské unii zakázaný. Mnoho postižených, od kojenců po důchodce, utrpělo vážné popáleniny, poškození očí a problémy s dýcháním. V Británii se těchto kožených souprav prodalo asi 100 000.

Po neúspěšném apelu v Číně se navíc osm rodičů dětí, otrávených mlékem s přidaným melaminem, které vyrobila čínská Sanlu Group, vydalo do Hongkongu, a podali tam první žalobu na Sanlu z jiné země, než z Číny.

Podle advokáta Penga firma Sanlu zbankrotovala, a nemusela tedy uhradit kompenzace. Nedávno ale rodiče postižených dětí zjistili, že druhý největší vlastník akcií Sanlu, novozélandská Fonterra Group, je registrovaná v Hongkongu, a rozhodli se tudíž cestovat se svou žalobou právě tam.

Mléko kontaminované melaminem je jednou z dosud nejrozsáhlejších a nejtragičtějších afér s toxickými potravinami, které se v Číně odehrály. Melamin je průmyslově vyráběná chemická látka, díky které mléko budí dojem, že obsahuje více bílkovin. Toto sušené mléko se prodávalo po celé Číně a desítkám tisíc dětí způsobilo onemocnění ledvin.

Article in English