Robin Hood (bontonfilm.cz)
Robin a Mariana. (bontonfilm.cz) O filmu

První co mě napadlo, když se objevily zprávy o tom, že Ridley Scott natáčí novou verzi Robina Hooda s Russelem Crowem v hlavní roli, bylo, že Crowe mi do role Robina z Loxley příliš nesedí.

Po počátečních rozpacích musím ale přiznat, že nová adaptace zbojnické legendy nedopadla věru špatně, ovšem ke své škodě částečně utrpěla nechvalně známým „americkým koncem“, pověstným svojí do určité míry vetknutou nesmyslností.

Linie příběhu je poměrně originální a naprosto se odchyluje od Costnerovského Robina Hooda i jiných verzí. Jde v podstatě o období, které předcházelo Robinově kariéře coby sherwoodského lapky.

 

Robin Hood a jeho družina. (bontonfilm.cz)
Robin Hood a jeho družina. (bontonfilm.cz)

Milostná zápletka mezi Robinem a Lady Marianou (Cate Blanchettová) se přesunula také do jiné úrovně, ale prozradím zde pouze tolik, že opět zůstane pouze u milostných polibků a dojde k většímu vývoji jejich vzájemného vztahu.

Další obava, kterou jsem při shlédnutí projekce vyřešil, jak se k sobě budou Crowe a Blanchettová hodit, se také rozplynula a jejich vztah se přirozeně a nenuceně rozvinul v začínající lásku.

Místo loupení v Sherwoodu se nyní celé drama odehrává na půdě Anglického království, do nějž se chystá vpadnout francouzský král, který na území Anglie za pomoci lstivého špeha osnuje válku anglických pánů proti králi Janovi.

Celkový význam zápletky má tak poněkud globálnější a vyšší perspektivu a směřuje k velké závěrečné bitvě na pobřeží Anglie. Král Richard Lví srdce je mrtev, ať žije král Jan!

 

 

Russel Crowe a Cate Blanchetová v rozhovoru s režisérem Ridley Scottem. (bontonfilm.cz)
Russel Crowe a Cate Blanchetová v rozhovoru s režisérem Ridley Scottem. (bontonfilm.cz)

Scott do snímku zahrnul také prvky lehkého humoru, který nebyl tak hojný jako v Costnerovském Hoodovi, ale i tak potěšil. Bitevní vřavy nebyly doslova přepisem scén z Gladiátora, ale byly rozhodně větší než v jakémkoliv jiném ztvárnění příběhu Robina Hooda.

V poslední scéně se ale zcela nečekaně vynořil humorný prvek, který pravděpodobně humorný být neměl a v okamžiku vyvrcholení zápletky zapůsobil více než rozpačitě. Mariana přijíždí do bitvy s družinou dětí z lesa, které jedou na ponících a zapojí se do válečné vřavy. Nebýt tohoto scénáristického „úletu“, aspiroval by nový Hood na skutečně kvalitní snímek. Je pro mě velkou záhadou, proč Scott tuhle scénu ze snímku raději nevystřihl.

Pokud jde o příběh a herecké výkony, má se divák na co těšit. Jediné nad čím jsem si posteskl, byl původní příběh, který bych také rád viděl v nějakém slušném zpracování. Vzpomínáte na turnaj lučištníků, ve kterém Robin rozlomí šíp zapíchnutý do středu terče…  nebo na irskou verzi s Michaelem Praedem, v níž byly prvky mytologie a tajemna okolo boha lesa Herna..?Hudbu k filmu složil Marc Streitenfeld, poslechněte si ukázku ze Soudtracku:

 

Přečtěte si:

Film: Robin Hood - zapomeňte na všechno, co jste kdy slyšeli o zbojníkovi Robinu Hoodovi