20100601_corel1
Balení Corel PaintShop Photo Pro X3. (Se svolením firmy Corel)
Program na úpravu fotek Corel PaintShop Photo Pro X3, který byl nedávno vypuštěn na trh, je již třináctou verzí této softwarové aplikace. Obsahuje také víc nových funkcí, než všechna ostatní vydání od doby, co se začala prodávat verze X1.

Aplikace připomíná zjednodušenou verzi Adobe Photoshopu CS5. Uživatelé mohou pracovat se sadou nástrojů pro manipulaci s fotkami, která využívá vrstvy a masky. Program dokáže editovat širokou škálu obrázků 350 formátů RAW.

Nejvíc se Paintshopu Photo Pro X3 podobá Adobe Photoshop Elements 8 – přestože i ty se ve svých funkcích liší.

X3 láká uživatele hlavně na jednoduchost – typický znak mnoha Corelových aplikací. Stejně jako CorelDRAW X5 disponuje i PaintShop Photo Pro X3 nástrojovou lištou Learning Center, která napovídá, jak používat jednotlivé funkce programu. Je to dobrý způsob, jak zmírnit frustraci při zjišťování, jak které nástroje fungují.
Corel také na svých stránkách nabízí několik naučných videí pro začátečníky, a ta jsou krátká a k věci.

Ladění fotek

Corel PaintShop Photo Pro X3 obsahuje dvě editovací menu – Express Lab pro rychlé úpravy a Full Editor pro složitější editace.

Express Lab se objevil již u předchozí verze X2, výrobci ale v poslední verzi přidali několik vylepšení. Menu úprav nyní umožňuje fotky rychle pozměnit. Nabídka zahrnuje retuš červených očí, nastavení světla a barev a automatický odstraňovač šumu, který redukuje zrnitý efekt na snímcích.

V menu Express Lab naleznete i netradiční nástroje. Díky funkci Thinify („Zhubnutí“) budou objekty na fotce vypadat štíhlejší, Blemish Fixer („Opravář skvrn“) odstraňuje nechtěné flíčky a Suntan Brush („Opalující štětec“) přidá barvu vybledlé pleti. Nástroj Toothbrush („Zubní kartáček“) dokonce vybělí zažloutlé zuby.

Jiné funkce umožňují editovat více fotek najednou.
Sekce Full Editor obsahuje zbytek funkcí a oproti předchozímu vydání má docela dost nových nástrojů.

Můj osobní favorit je modul Object Extractor. Jelikož PaintShop Photo Pro X3 podporuje masky a vrstvy, s touto funkcí můžete z fotek odstraňovat lidi či předměty a umístit je na jiný snímek či místo na fotce.

Nástroj ohraničí a vyřízne objekty z pozadí obrázku. Funguje podobně jako Magic Wand v několika jiných aplikacích či jako ruční maskovací funkce. Co se ale přesnosti týče, je Object Extractor  jedním z nejpreciznějších nástrojů, na které jsem mezi programy této cenové relace narazil. Automaticky rozpoznává ostré okraje, jako límečky košil a obličeje, od jemných přechodů například u vlasů.

Poté, co objekt jednoduše obtáhnete, nástroj odstraní nepotřebné pozadí, přičemž rozpozná i drobné detaily, jako například samostatné vlasy. Object Extractor sice není bezchybný, ale jediná aplikace, která na okrajích fotek nezanechává žádnou zbytkovou barvu z pozadí snímků, je Adobe Photoshop CS5. Tento program ale disponuje specializovanými funkcemi, přímo určenými k odstraňování takových nedokonalostí.
Obr.: Organizér fotek v aplikaci Corel PaintShop Photo Pro X3. (Se svolením firmy Corel)

Úprava fotek

20100601_corel2
Organizér fotek v aplikaci Corel PaintShop Photo Pro X3. (Se svolením firmy Corel)
Stejně jako v Adobe Photoshopu se i v PaintShopu Photo Pro X3 objevuje vlastní menu pro editaci fotek ve formátu RAW. Když fotku tohoto formátu nahrajete do Full Editoru, spustí se modul Camera RAW Lab a nabídne hrstku nástrojů na korekci světla a barev.

Poté, co v modulu upravíte fotku a uložíte změny, můžete pokračovat na další editaci fotky ve Full Editoru.

PaintShop Photo Pro X3 má i užitečné foto efekty. Zabudované nástroje umožňují uživatelům kombinovat různé expozice snímků a vytvářet fotky v HDR (vysoký dynamický rozsah), s pomocí Corel Painter Photo Essential 4 dosáhnout vzhledu ručně malovaného plátna či nakreslit si vlastní obrázek.

Dalším nástrojem v poslední verzi Corel PaintShopu je modul Smart Carver. Tato funkce ze snímků odstraňuje postavy a předměty. Speciálním štětcem zabarvíte část fotky, které se chcete zbavit, a sekce se prostřednictvím komprese fotky odstraní.

Při testování programu jsem zjistil, že Smart Carver způsobí mírnou deformaci fotky, má-li příliš členité pozadí, s jednodušší scenérií ale funguje dobře. Zkusil jsem například s pomocí Smart Carveru odstranit z obrázku malou větev stromu, a zůstal po ní jakoby přehyb. Na snímcích s jasnou oblohou nebo pláží nicméně modul pracuje správně.

V programu je k dispozici také několik nástrojů pro úpravu barevnosti. Modul Color Changer mění odstíny specifických předmětů – třeba barvu okvětních lístků květiny. Funkce pracuje velmi dobře. Nejen že nahrazuje barvu, ale dokáže i rozpoznat různé odstíny a textury a vypočítat pro ně realistický barevný efekt. Po použití nástroje jen obtížně rozeznáte, že byl obrázek upraven.

Nový nástroj Vibrancy Tool zintenzivní barvu v místech, kde má fotka nejmenší saturaci, čímž snímek ožije. Mimo to byla přidána funkce Depth of Field, která rozmazává vybrané části obrázku a vytvoří tak ohniskové body a pocit hloubky.

Díky několika vrstvám pro úpravy můžete editovat oddělené vrstvy snímku bez ničivého vlivu na původní obrázek.

Pořádek ve fotoalbu

Od té doby, co na trh přišly digitální fotoaparáty a vysokokapacitní paměťové karty, pořídí běžný člověk o hodně více snímků, než by vyfotil na film. Proto je záznam a ukládání fotek důležitější než dříve.

Corel do své aplikace zařadil několik nástrojů na pomoc při třídění fotek. Uživatelé mohou opatřit značkami a titulky různé prvky snímků a systém hodnocení od jedné do pěti hvězdiček umožní roztřídit fotky podle kvality či zaměření.

Kromě toho je tu modul Smart Collections, který vyhledává a organizuje obrázky podle specifických kritérií, například podle data jejich pořízení, hodnocení a dalších vlastností. Vedle zabudovaných „chytrých kolekcí“ (Smart Collections) si můžete rovněž vytvořit své vlastní.

V každém programu na úpravu fotek hraje významnou roli i možnost exportu snímků, a PaintShop Photo Pro X3 tento požadavek splňuje dobře. Poté, co zvolíte obrázek či projekt k exportu, navede vás aplikace do speciálního menu a nabídne seznam možností jak pro tvůrčí projekty, tak pro export na Internet.

Mezi kreativními nástroji si můžete vybrat tvorbu fotoalba, koláže, pohlednic a tak dále. Chcete-li například vyrobit fotoalbum, jediné, co musíte udělat, je vybrat fotky, které má kolekce obsahovat, a program je automaticky rozmístí do prostředí alba. Tam si pak můžete nastavit barvy na pozadí a vzhled projektu.

Poté, co album zhotovíte, máte na výběr mezi ručním vytištěním projektu, nebo můžete album zaslat do profesionálního fotocentra prostřednictvím přímých odkazů v programu.

PaintShop Photo Pro X3 nabízí jednoduché možnosti nahrávání fotek do sociálních sítí jako Facebook, Youtube či Flickr. U Facebooku se například přihlásíte na svůj účet a nahrajete si fotky na profil, aniž byste museli PaintShop Photo Pro X3 opustit.

Ve zkratce

Corel s aplikací PaintShop Photo Pro X3 odvedl skvělou práci. Při testování programu jsem nezaznamenal žádné technické problémy a naučit se s ním pracovat je snadné. Aplikace disponuje užitečnými funkcemi, které dávají uživatelům široké rozpětí kreativních možností. Za svou cenu je PaintShop Photo Pro X3 jednou z nejvýhodnějších nabídek na trhu.

Někteří lidé nebyli spokojeni s předchozími verzemi programu, například vydáním X2, jelikož mu scházely nové funkce. Corel ale do verze X3 zapakoval víc a kromě nově přidaných nástrojů zapracoval i na doladění aplikace samotné.

Profesionální fotografové mohou přesto zvažovat jiné alternativy. Mějte na paměti, že Corel přiblížil PaintShop Photo Pro X3 směrem k potřebám foto nadšenců a příležitostných uživatelů. Mezi profesionálními aplikacemi a co se velkého rozpětí funkcí týče, je nejblíže Bibble 5 Pro a Adobe Photoshop CS5 – bavíme-li se o aplikacích, které kromě editace obrázků nabízejí nástroje na manipulaci s fotkami.

Pro ty, co používají předchozí verze PaintShopu Photo Pro, by ale update na X3 mohl stát za to. Cena je nízká a program obsahuje mnoho nových funkcí a vylepšení.

 

Hodnocení:

 

Article in English