Umělecká společnost Shen Yun Performing Arts opustila Istanbul, kde její soubor právě vystupoval 23. května 2010 časně ráno. Následující článek je popisem událostí, který zpracoval uvaděč souboru Shen Yun pan Leeshai Lemish, který na svých webových stránkách zdokumentoval všechny případy zasahování čínské vlády do vystoupení Shen Yun.

Hostující organizace zastupovaná Tatianou Chiriacovou se pokouší vstoupit do divadla dle smlouvy o účinkování zde 25. května. (Annie Li)
Hostující organizace zastupovaná Tatianou Chiriacovou se pokouší vstoupit do divadla dle smlouvy o účinkování zde 25. května. (Annie Li)

Dojeli jsme na bulharskou hranici kolem oběda a přes celnici jsme přešli o tři hodiny později. Odtud jsme pokračovali kopcovitým terénem po špatně udržovaných balkánských horských silnicích až na rumunskou hranici.

O dvě a půl hodiny později jsme zamířili do Bukurešti po pozemních komunikacích, díky jejichž stavu se nám po Bulharsku začalo stýskat.

V noci jsme zastavili s píchnutou pneumatikou, projeli mnoho výmolů a nakonec dorazili na moldavskou hranici a po rutinním tříhodinovém zpoždění se ve tři hodiny ráno blížil náš hotel v hlavním městě Kišiněvě.

Rozhovor pro ProTV s tanečnicí souboru Shen Yun Jessicou Quachovou za zákulisním vchodem Národního divadla. (Annie Li)
Rozhovor pro ProTV s tanečnicí souboru Shen Yun Jessicou Quachovou za zákulisním vchodem Národního divadla. (Annie Li)

O čtyři hodiny později jsme zamířili do divadla, abychom se připravili na večerní představení.

Když jsme však v osm hodin dorazili ke vchodu do divadelního zákulisí s nákladním vozem připraveným k vyložení, zastavili nás u dveří: „Není vám dovoleno jít dovnitř. Není žádná show."

Čekali jsme na příchod ředitelky divadla, paní Valeri Sircanuovou, která nám řekla, že show by se měla uskutečnit navzdory nátlakům, které se objevily. Paní Sircanuová, mladá žena oblečená v proužkovaném společenském obleku, zabrzdila své Audi, prodrala se okolo nás, vyrazila do chodby divadla a rukou nás odháněla pryč za svoje záda, dokud nezmizela v divadle. O několik okamžiků později vyšla ven, vrhla se zpět do svého Audi a vyrazila pryč. Už se nevrátila, ale místo ní přišla ostraha, která uzamkla dveře do divadla.

Hostující organizace má provizorní tiskovou konferenci s umělci souboru Shen Yun v pozadí, na divadelním schodišti. (Annie Li)
Hostující organizace má provizorní tiskovou konferenci s umělci souboru Shen Yun v pozadí, na divadelním schodišti. (Annie Li)

Vchod do tohoto divadla pravděpodobně nikdy nebyl svědkem takové události.

Na místo přišla Tatiana Chiriacová, bývalá soudkyně, vedoucí naší pořadatelské organizace, moldavské Asociace Falun Dafa.

Požádala o vysvětlení, proč byla porušena její smlouva s divadlem. Nedostala však žádné vysvětlení. Na místě se začali hromadit lidé z Pro TV, Publika TV a jiných médií, kteří začali dělat rozhovory s umělci ze Shen Yun, ale u divadelních dveří byli také zastaveni.

Tato scéna přetrvala až do odpoledne a poté se přiblížil čas představení. V 18:45, kdy tanečníci obvykle dokončují svoji rozcvičku a jdou se převléci do svých kostýmů, kdy se hudebníci obvykle oblékají do svých smokingů a umělkyně do černých sukní, když v zákulisí obvykle vibruje hlas naší sopranistky - jsme stáli mlčky na schodech před divadlem postaveném v sovětském stylu a dívali se na náměstí před námi v srdci hlavního města.

 

Video poskytla nezávislá televizní stanice New Tang Dynasty (NTDTV)

 

 

Prodavačka divadelních lístků odmítá vrátit peníze členům publika. (Annie Li)
Prodavačka divadelních lístků odmítá vrátit peníze členům publika. (Annie Li)

Stovky diváků, elegantně oblečených, aby strávili večer v národní opeře, začaly proudit na náměstí. Chlapec v úhledné vestě s malým motýlkem se tvářil zmateně. Žena, která jela na představení 30 hodin vlakem z Moskvy, zadržovala slzy.

Pořadatelská organizace uspořádala provizorní tiskovou konferenci na schodišti před divadlem a dobrovolníci z Rumunska, Ukrajiny a Běloruska, kteří přijeli pomoci s představením, drželi transparenty s ještě čerstvými nápisy, které protestovaly proti tomu, že se moldavské divadlo a vláda poddali tlaku ze strany čínské ambasády.

Jedinci, kteří pravděpodobně dělají fotografie pro čínskou ambasádu, jsou přistihnutí, jak fotografují scény u divadla. (Annie Li)
Jedinci, kteří pravděpodobně dělají fotografie pro čínskou ambasádu, jsou přistihnutí, jak fotografují scény u divadla. (Annie Li)

Když se diváci dozvěděli, co se děje, přinášeli našim tanečníkům kytice, které koupili na květinovém trhu o několik bloků dál.

Někteří diváci zašli za roh do pokladny a žádali o vracení peněz. Jak vidíte na fotografii, bylo jim to nezdvořile odmítnuto.

Téměř totožná scéna se opakovala následující den, kdy se diváci chopili mikrofonu, aby ventilovali svoje frustrace. Tentokrát byla pokladna uzavřena a byla u ní vyvěšena informace - divadlo nemá žádnou odpovědnost za vrácení vstupenek. Pokud chcete vrátit vaše peníze, kontaktujte zástupce pořadatelské organizace (toho, kdo byl obětí porušení smlouvy), Tatianu Chiriacovou, zde je její telefonní číslo.

Podle informací, které jsem byl schopen shromáždit ze setkání se zástupcem moldavské vlády a z rozhovorů pro média, se zřejmě událo toto:

 

  • Ředitelka Národního divadla, Valerie Sircanuová, odhalila, že se jí dostalo pravidelných návštěv z čínského velvyslanectví. Přiznala to při několika příležitostech, i když později, v živém televizním vysílání, tyto skutečnosti popírala, když řekla, že ji čínské úřady nikdy nekontaktovaly.
  • Ministerstvo kultury zaslalo dopis ředitelce divadla, v němž doporučuje, aby zrušilo představení Shen Yun. Ve stejné době dotyčný ministr v živé talk show s Jurnal TV sám popřel zapojení jakýchkoliv čínských orgánů.
  • Zástupce ministerstva zahraničí, který pracoval na moldavském velvyslanectví v Pekingu, instruoval ředitelku divadla, že je stanoviskem ministerstva, že show by měla být zrušena.
  • Čínské velvyslanectví také navštívilo kancelář primátora města a požádalo jej, aby nepodporoval Shen Yun.

Chyceni u pořizování snímků aféry pro čínskou ambasádu. Žena se snaží skrýt svou tvář. (Annie Li)
Chyceni u pořizování snímků aféry pro čínskou ambasádu. Žena se snaží skrýt svou tvář. (Annie Li)

Zmínil jsem se už, že loni v červenci ČLR slíbila Moldavsku půjčku jedné miliardy dolarů? (informovala o tom agentura Reuters) V době zrušení show moldavská vláda stále netrpělivě čeká na obdržení této sumy.

Zdá se, že při naší tiskové konferenci před divadlem jsme také měli několik přátel Komunistické strany Číny, kteří si chtěli vysloužit nějaké to plus [od čínské ambasády]. Podívejte se na tyto dvě fotky - druhá je pořízená poté, co si uvědomili, že je fotografujeme. Fotka je trochu rozmazaná, ale má výpovědní hodnotu.

Tento článek byl poprvé zveřejněn na blogu Leeshaie Lemishe, kde byl nazván „Kdo se bojí Shen Yun?". Leeshai Lemish je uvaděčem souboru Shen Yun Performing Arts od jeho vzniku v roce 2007. Je držitelem magisterského titulu Londýnské školy ekonomické v oblasti politických věd a pracoval jako investigativní novinář, včetně dlouhého období výzkumu ve východní Asii s kolegou Ethanem Gutmannem, kde získávali podklady pro knihu pojednávající o pronásledování meditační praxe Falun Gong čínským režimem.

Article in English