Gemma Arterton a Jake Gyllenhaal ve scéně z nového filmu režiséra Mikea Newella Princ z Persie, za jehož produkcí stojí studio Disney a Jerry Bruckheimer. (Andrew Cooper/ Disney Enterprises)
Gemma Arterton a Jake Gyllenhaal ve scéně z nového filmu režiséra Mikea Newella „Princ z Persie", za jehož produkcí stojí studio Disney a Jerry Bruckheimer. (Andrew Cooper/ Disney Enterprises) Více o filmu...

Když se do tvorby filmu společně pustí giganti, jako Jerry Bruckheimer (série Piráti z Karibiku, Skála nebo Armageddon) a společnost Disney, dá se očekávat, že půjde o vizuálně strhující dílo s velkolepou akcí.

Spolu s režisérem Mikem Newellem (Harry Potter a ohnivý pohár, Krycí jméno Donnie Brasco) se rozhodli odvyprávět epický příběh odehrávající se počátkem šestého století v tajemných městech a pouštích perské říše.

Mladý potulný princ Dastan (Jake Gyllenhaal) musí spojit své síly s pyšnou, avšak krásnou princeznou Taminou ze svatého města Alamut (Gemma Arterton, známá například z poslední bondovky Quantum of Solace).

Společně putují pouští a bojují s temnými silami ve snaze ochránit prastarou dýku, ovládající „Písky času", která dokáže vracet čas a poskytuje tak svému držiteli neomezenou moc nad veškerým děním, ať již ve prospěch dobra, či zla.

Jake Gyllenhaal jako princ Dastan.  (Andrew Cooper/ Disney Enterprises)
Jake Gyllenhaal jako princ Dastan.  (Andrew Cooper/ Disney Enterprises)

Říká se, že život je mnohdy inspirován uměním. V tomto případě však spíš platí, že film je inspirován videohrou, kterou pamětníci éry prvních PC znají pod názvem „Prince of Persia". Ačkoliv hra se odehrává v čistě fiktivním světě, producent i režisér se rozhodli zasadit film do reálné Persie v období šestého století.

Díky tomu film, i přes velkou spoustu fantazy prvků, působí dojmem, že by se něco podobného „klidně mohlo stát". Z celého filmu vyzařuje ryzí fyzická krása - ať již jde o herce, kostýmy, či scénu. Exteriéry byly natáčeny napříč africkým Marokem, a každá lokace, která se ve filmu objeví, lahodí oku svým vlastním způsobem. Snadno pocítíte atmosféru kdysi mocné perské říše a pobavit vás může fantastická představa, že tu tehdy opravdu byla kouzelná dýka, která dokázala obelstít čas.

Film je prakticky nekončícím sledem velkolepých akčních scén, ať už v koňských sedlech, soubojích na meče, nebo v honičkách po městských střechách. Velmi působivě je zde využit parkour, původem francouzské „umění pohybu", i elegantní choreografie soubojů.

Chemie mezi Gylenhaalem a Artertonovou by se dala krájet a i fyzicky jim to spolu moc sluší. Rozdílnost jejich charakterů dává vzniknout mnoha velice příjemným odlehčujícím momentům. Humoru mohlo být více, ale příběh se řítí takovým tempem, že by se do něj další šprýmy jen těžko vměstnaly. Herci ve vedlejších rolích - Dastanovi bratři Tus (Richard Coyle) a Garsiv (Toby Kebbell), jeho milující strýc Nizam (Sir Ben Kingsley) a oportunistický šejk Amar (Alfred Molina), poskytují soudržnost, zábavu, intriky a nebezpečí.

I když příběh není zcela předvídatelný, příliš ho tady nekomplikují. Jen bych byla raději, kdyby film byl více ala Indiana Jones a méně hrál na romantickou notu, hlavně proto, že Dastan se zpočátku jeví jako dokonalý individualista. Tohle je jednou špatnou nitkou v jinak nádherném a pestrém gobelínu pro vaše smysly. Pro odstartování letní zábavy je tohle prostě nezbytnost!

Alexza DeCroix žije v New Yorku a píše o hudbě a filmech.

Trailer - Prince of Persia

Princ z Persie: Písky času na:

ČSFD

IMDb

Oficiální stránky filmu