Probuzení ranní dávkou kofeinu z pravidelného šálku kávy by mohlo být pouhou iluzí –  alespoň podle nového průzkumu.

Výsledky studie, zaměřené na skupinu 279 lidí, vykonané vědci z Bristolské univerzity v Anglii naznačují, že bdělost hlášená pravidelnými pijáky kávy, typicky přisuzovaná kofeinu, může být nyní jen převrácením efektu ústupu kofeinu.

20100608_cofee
KÁVA: Probuzení ranní dávkou kofeinu z pravidelného šálku kávy by mohlo být pouhou iluzí. (Julius Schorzman/wikimedia.org)
Kofein je znám jako stimulant a může navozovat stres, avšak pravidelní konzumenti kávy si vyvinuli toleranci k těmto efektům; tak to oznámili badatelé v časopise Neuropsychopharmaceology.

„Naše studie ukázala, že nezískáváme žádný prospěch z konzumování kávy – ačkoliv se tím cítíme být bdělí, je to proto, že nás kofein pouze vrátil zpátky do normálu. Na druhou stranu, protože kofein může zvyšovat stres, tolerance pak znamená, že pro většinu pravidelných konzumentů je tento efekt zanedbatelný,“ řekl Peter Rogers, jeden z vedoucích autorů studie, na tiskové konferenci.

Ve studii byla skupina 162 zřídkavých konzumentů kávy, která zahrnovala ty, kteří kávu pijí občas či vůbec ne, a zbývající skupina zahrnovala ty konzumenty, kteří ji pijí často či hodně. Účastníci museli hodnotit jejich úroveň stresu, bystrosti a bolesti hlavy před a potom, co si vzali buď kofein, anebo placebo. Jejich paměť, soustředěníschopnost a ostražitost byly také zhodnoceny řadou počítačově orientovaných pokusů.

Častí konzumenti kofeinu, kteří si vzali placebo, udávali pociťování menší ostražitosti a měli více bolestí hlavy, řekl vědecký pracovník. Pro ty, kteří dostali kofein, byla úroveň bdělosti ta samá, jako u zřídkavých konzumentů, kteří žádný kofein neměli.

Article in English