Muž ve stínu/ The Ghost Writer. (spi-film.cz)
Muž ve stínu/ The Ghost Writer. (spi-film.cz)

Žánr: thriller

Režie: Roman Polanski
Scénář:
Robert Harris
Hudba:
Alexandre Desplat

Hrají: Ewan McGregor, Pierce Brosnan, Kim Cattrall, Olivia Williams a další

„Když spisovatel ukryje do své knihy tajný vzkaz odhalující agenty tajných služeb, zdá se, že je zaděláno na výborné drama"

Spisovatel historických románů a bývalý politický redaktor Robert Harris napsal dramatický příběh nazvaný The Ghost (Duch), který získal ocenění jako Nejlepší thriller roku 2008.

Na románu začal pracovat počátkem roku 2007, když dělal s Romanem Polanskim na adaptaci jeho novely Pompeii. Harris pracoval na obou projektech paralelně a věřil, že novela bude ve výsledku prostoupena Polanskiho vlivem. Když z rozličných důvodů nepostupoval projekt plánovaného filmu Pompeii kupředu, Harris poslal Polanskimu kopii svého právě dokončeného románu, ještě před jeho publikováním.

Polanski na to reagoval slovy: „Pojďme udělat tohle.."

Poté se společně vložili do přepisu knihy na filmový scénář. „Naše metoda byla udělat hrubý náčrt, který napíšu podle struktury a scének knihy a pak tím budeme nemilosrdně procházet - vyhazovat, zvýrazňovat, zlepšovat. Kuriózní na tom je, že se člověk cítí, jako by psal ten román znovu, ale tentokrát správně. Pracovali jsme na tom a udělali to ostřejší.  Například, myslím, že film je nesmírně posilněn faktem, že se odehrává v prostředí stromů a pobřeží, opuštěných přístavů a pláží. To funguje mnohem lépe," říká Harris.

Do hlavních rolí byli vybráni Ewan McGregor, Pierce Brosnan a Kim Cattrallová.

Ghost writer sedí v pracovně luxusního sídla na mořském pobřeží. (Guy Farrandis – © 2009 Summit Entertainment, LLC.)
Ghost Writer sedí v pracovně luxusního sídla na mořském pobřeží. (Guy Farrandis – © 2009 Summit Entertainment, LLC.)

 

Zápletka

Úspěšný britský spisovatel, který je placen za psaní knih a textů, které jsou připisovány jiným autorům, což také napovídá jeho přezdívka „Ghost Writer", souhlasí s tím, že sepíše paměti bývalého britského premiéra Adama Langa.

Jeho agent sice vidí novou nabídku jako životní příležitost, ale tenhle projekt se zdá být již od počátku prokletý - a to nejenom proto, že jeho předchůdce, dlouholetý Langův pobočník, který jeho paměti sepisoval, zahynul za nevyjasněných okolností.

Ghost Writer odlétá za prací na projektu uprostřed zimy na ostrov u východního pobřeží Spojených států. Den po jeho příletu obviní bývalý člen britské vlády Langa z válečného zločinu, kterým má být souhlas s ilegálním zatčením podezřelých teroristů a jejich předání CIA za účelem mučení.

Kauza přiláká reportéry a protestující na ostrov k sídlu, ve kterém Lang pobývá se svou ženou Ruth a jeho osobní asistentkou (a milenkou) Amelií. Při své práci na knize začíná Ghost Writer odhalovat stopy naznačující, že jeho předchůdce možná narazil na temné tajemství spojující Langa a CIA...

 

 

Hodnocení

Pierce Brosnan je v roli bývalého britského premiéra Adama Langa. (Guy Farrandis – © 2009 Summit Entertainment, LLC)
Pierce Brosnan je v roli bývalého britského premiéra Adama Langa. (Guy Farrandis – © 2009 Summit Entertainment, LLC)

Polanski umocňuje tísnivou atmosféru celého dramatu pomocí ponurého, větrného počasí a exteriéry umístěnými na odlehlém mořském pobřeží. Celkový pocit izolace a odloučení klíčových postav od reálného světa je jedním z režisérových nástrojů pro vyprávění svého nového dramatu.

Další prvek, který snímek podtrhuje, jsou dramatické tóny hudby Alexandra Desplata a také reliéf Alfreda Hitchcocka, jehož tahy se Polanskému do příběhu podařilo částečně promítnout.

Hereckým motorem filmu je Ewan McGregor, který skvěle zvládl muže v pozadí, který se proti své vůli stává středobodem celého příběhu a snaží se sám pro sebe do celé situace vnést jasnější světlo.

Pierce Brosnan je v roli bývalého britského premiéra Adama Langa podezřelý už jen kvůli svojí filmové minulosti jakožto agenta 007. V roli premiéra Brosnan debutuje, ale jeho herectví je dostatečně vyzrálé nato, aby si s takovou věcí hravě poradil.

Zápletka a její vývoj jsou poměrně přímočaré, ale Polanski si v ději dokázal vytvořit dost příležitostí pro chvíle napětí, nečekaná zjištění a lehký humor.

Když k tomu přidáte trochu vůle se bavit, nadšení pro film a příslib překvapivého vyústění celé zápletky, vychází z toho poměrně zajímavý snímek, na který se rádi podíváte ještě jednou.

Hodnocení:

 

Zajímavosti

Režisér Roman Polanski při natáčení filmu Muž ve stínu. (Guy Farrandis – © 2009 Summit Entertainment, LLC.)
Režisér Roman Polanski při natáčení filmu Muž ve stínu. (Guy Farrandis – © 2009 Summit Entertainment, LLC.)

„Hrozně obdivuji thrillery Alfreda Hitchcocka," říká Harris. „Způsob, jakým se obyčejný muž dostane do úplně odlišného světa, i každá věc, která se pak stane, je zcela logická. Ještě i pak, kdy je to víc a víc bláznivé. Mám rád ten žánr a Hitchcock byl jeho mistrem, a já se pokusil dát trochu toho i do Muže ve stínu."

V době vydání knihy mnoho komentátorů naznačovalo lehkou spojitost s jeho dřívějším kamarádem a bývalým premiérem Tony Blairem. Harris začal psát svůj příběh dávno před tím, než se Blair stal premiérem, nicméně v roce 2006 slyšel rozhovor v rádiu s někým, kdo chtěl obvinit Tonyho Blaira z válečných zločinů, který řekl, že jediný způsob, jak se toho vyvarovat, by bylo odejít do Ameriky a žit tam v exilu, protože odtud by nemohl být vydán.

„Zůstal jsem celý ztuhlý, protože jsem si najednou uvědomil, jak by mohla vypadat centrální postava. Někdo, kdo by byl založen na někom v této situaci. A hned jsem také viděl lokaci v exilu, ve Spojených státech, jako Solženicyn v 70. letech. Tehdy to pro mne vykrystalizovalo," říká Harris.

 

Spisovatel Robert Harris při rozhovoru s televizí Chanel 4. (screenshot)
Spisovatel Robert Harris při rozhovoru s televizí Chanel 4. (screenshot)

Při práci politického novináře se Harris dostal téměř do centra britské politiky. „Získal jsem mnoho informací přímo ze zdroje. Měl jsem přístup, který tehdy neměl žádný jiný novinář, natož spisovatel.

Byl jsem schopen získat informace o tom, jak lidé reagují pod tlakem, o tom, jak se žije v „bezpečnostní" bublině, o vztahu k moci, o vzrušení a adrenalinu, který z toho plyne.  A to mi dalo jistotu představit si, jak by se někdo choval v takové situaci," uzavírá Harris.

„Jako bývalý ministerský předseda má Blair, myslím, 24 bodyguardů. Nikdy nebude smět řídit auto, nikdy nebude moci využít komerční let nebo pouze velmi omezeně.  Určitě se neprochází ve veřejných prostorách. Na letišti nemusí procházet vším tím bezpečnostním opatřením a tak podobně," odhaluje Harris.

„Jsem tím absolutně fascinován, jak jsou naši lídři totálně separováni od zbytku společnosti. Tohle v minulosti nikdy neexistovalo. I ve středověku bylo zvykem, že král vedl své vojsko do boje. Dnes naši lídři žijí za neprůstřelnými skly. To je způsob, jakým se deformují vztahy a oni tak neodvratně žijí v nereálném světě, ve kterém se stávají zcela závislými na své ochrance a jejich pomoci, a která se stává jedinou spojnicí se okolním světem."

Mládeži do 12 let nepřístupné

Premiéra 10. června 2010, délka 128 minut * ČSFD * IMDb *

Při osobním vyšetřování se ukazují na světle nový hráči a mezi nimi je také Langův přítel ze studií na vysoké škole Paul Emmett. (Guy Farrandis – © 2009 Summit Entertainment, LLC)
Při osobním vyšetřování se ukazují na světle nový hráči a mezi nimi je také Langův přítel ze studií na vysoké škole Paul Emmett. (Guy Farrandis – © 2009 Summit Entertainment, LLC)
Ghost writer se zarývá stále hlouběji a stále blíže k pravdě. (Guy Farrandis – © 2009 Summit Entertainment, LLC)
Ghost Writer se zarývá stále hlouběji a stále blíže k pravdě. (Guy Farrandis – © 2009 Summit Entertainment, LLC)
Přípitek pro agenta CIA - Ghost vriter drží v ruce svazek původního životopisu Adama Langa z něhož se mu podařilo získat skryté informace. Hádejte na koho se právě Evan McGregor dívá. (Guy Farrandis – © 2009 Summit Entertainment, LLC)
Přípitek pro agenta CIA - Ghost Writer drží v ruce svazek původního životopisu Adama Langa z něhož se mu podařilo získat skryté informace. Hádejte na koho se právě Ewan McGregor dívá. (Guy Farrandis – © 2009 Summit Entertainment, LLC)