Poslanec Bill Siksay, předseda PFOFG a pořadatel události. (Pam McLennan/Velká Epocha)
Poslanec Bill Siksay, předseda PFOFG a pořadatel události. (Pam McLennan/Velká Epocha)

Ottawa – Sdružení Canadian Parliamentary Friends of Falun Gong (PFOFG, česky Kanadští parlamentní přátelé Falun Gongu)  sponzorovalo čtvrteční informační sezení a umělecké vystoupení v budově West Block.

Výtvarná díla na výstavě nazvané „Pravda-Soucit-Snášenlivost“ byly ukázkou z mnohem větší vernisáže obrazů umělců praktikujících  duchovní praxi Falun Gong, která cestuje po celém světě. Některá díla zobrazují duchovní disciplínu a její učení, zatímco jiná ukazují pochmurné detaily krutého zacházení uvězněných přívrženců Falun Gongu v Číně.

Než uprchli do jiných zemí, byli někteří z umělců ve své vlasti týráni, uvězneni a mučeni.
 
„Všechny ty obrazy jsou ohromující,“ ohodnotila výstavu poslankyně Judy Sgroová.

„Všechny jasně ukazují to utrpení, tu víru v jiný život a odhodlání jejich komunity překonat všechny překážky při perzekuci, které stále čelí... Doufám, že všichni Kanaďané si najdou čas na shlédnutí téhle úžasné výstavy s velice, velice vážnými díly, která vysílají zprávu o probíhající perzekuci členů hnutí Falun Gong a o tom, jak nespravedlivé to je.“ 

Kanadská poslankyně Judy Sgroová před obrazem „Naplňující se sliby“ od vancouverského výtvarníka Xiopinga Chena. (Pam McLennan/Velká Epocha)
Kanadská poslankyně Judy Sgroová před obrazem „Naplňující se sliby“ od vancouverského výtvarníka Xiopinga Chena. (Pam McLennan/Velká Epocha)

PFOFG, organizace zformovaná v roce 2009 jako první svého druhu na světě, má za cíl podporovat přívržence Falung Gongu a informovat kanadské poslance o problematice spojené s praktikováním této duchovní praxe, kterou čínský režim roku 1999 postavil mimo zákon.

„Doufáme, že dáme členům Parlamentu, senátorům a jejich zaměstnancům příležitost dozvědět se více o praktikování Falun Gongu,“ uvedl poslanec Bill Siksay, předseda PFOFG.

„Když jsme PFOFG před pár měsíci zakládali s myšlenkou, že tu panuje nedostatek obeznámení s praxí hnutí Falun Gong, věřili jsme, že to je dobrá příležitost nechat tu některé členy [Falun Gongu] o něm promluvit a zároveň předvést i jejich umění.“

Jelikož do Ottawy 23. června kvůli summitům G8 a G20 přiletí čínský prezident Hu Jintao, je tato výstava příležitostí seznámit představitele kanadské vlády s praxí a stále pokračujícím pronásledováním, mučením, týráním a úmrtími členů Falun Gongu v Číně.

Ottawská výtvarnice Kathleen Gillisová u příležitosti výstavy hovořila o jednom ze svých děl názvaném „Nekompromisní odvaha“, které zachycuje obraz Liu Chengjuna, který zemřel v čínském vězení před téměř dvěma lety. Byl umučen k smrti kvůli účasti na pirátském vysílání programů v čínské televizi, kde se otevřeně mluvilo o probíhající perzekuci Falun Gongu v Číně a skutečných důvodech persekuce ze strany čínské vlády. Čtěte více...  

Article in English