Dny operačního systému Windows XP, který se na trhu objevil v roce 2001, jsou sečteny. (Ilustr. foto: Timothy Tsui/Flickr.com)
Dny operačního systému Windows XP, který se na trhu objevil v roce 2001, jsou sečteny. (Ilustr. foto: Timothy Tsui/Flickr.com)

Prodejci počítačů už podle příspěvku na oficiálním blogu Windows Blog nebudou moci na nové netbooky nahrávat Windows XP Home. Microsoft již před nějakou dobou ohlásil ukončení podpory tohoto operačního systému a podle blogu se zavázal, že od 22. října 2010 budou veškeré nové počítače opatřeny novým operačním systémem Windows 7.

Microsoft dodává, že většiny uživatelů se změna nikterak nedotkne, protože řada netbooků už s operačním systémem Windows 7, který je na trhu od října 2009, prodávána byla.

Podle trackingové studie NDP z dubna 2010 byl Windows 7 nainstalován na 81 procentech netbooků v amerických maloobchodech.

Odbil tedy „XPčkám" umíráček? Ne tak úplně. Naneštěstí, 13. června 2010 Microsoft přestane pro systém Windows XP SP2 vydávat nové aktualizace, takže přechod na novější verzi v brzkém horizontu potká asi většinu uživatelů.

Nemusejí však přecházet přímo na Windows 7. Postačí jim obstarat si nejnovější Windows XP (Service Pack 3), který je k dispozici na webových stránkách Microsoft Update (http://www.microsoft.com/downloads/en/default.aspx), po jehož aplikaci mohou na platformě Windows XP fungovat i nadále.

Service Pack 3 poskytne skalním fanouškům Windows XP pár let času navíc, protože s jeho podporou se počítá až do dubna roku 2014.

Article in English