Počátek/ Inception. (warnerbros.cz)
Počátek/ Inception. (warnerbros.cz)

Žánr: Sci-fi

Hudba: Hans Zimmer
Speciální efekty: Chris Corbould
Scénář a režie: Christopher Nolan

Hrají: Leonardo DiCaprio, Ken Watanabe, Joseph Gordon-Levitt, Marion Cotillardová, Ellen Pageová a další

„Ve snu má každá myšlenka neuvěřitelnou moc – Christopher Nolan přichází s dramatem, které bude soupeřit s filmy The Cell nebo Matrix“

Když na začátku nového milénia přišel režisér Tarsem Singh s filmem The Cell (Cela), v němž si zahrála hlavní roli Jennifer Lopezová, vyrazil s ním dech nejednomu divákovi. Tento snímek nebyl tak úspěšný jako akční sci-fi The Matrix, nicméně byl o třídu tajemnější a ponuřejší.

Psychologové udělali nebývalý pokrok ve zkoumání lidské mysli a dokázali spojit sen terapeuta se snem zkoumaného pacienta. Snímek Cela vyprávěl příběh o tajemném výletu do mysli zločince, který kdesi v poušti ukrývá oběť, jejíž čas se má brzy naplnit. Jennifer Lopezová měla za úkol najít v jeho mysli místo, kam oběť ukryl.

Nyní přichází režisér Christopher Nolan, tvůrce filmů Temný rytíř nebo Nejlepší trik, aby se pokusil ještě více poodhalit tajemný svět lidské mysli, kde jediná myšlenka může stvořit nový svět nebo způsobit nečekané změny v celé situaci.

Pod jeho vedením nakonec vznikl příběh nazvaný Počátek, do kterého producenti investovali 200 milionů dolarů. Hlavní roli ztvární Leonardo DiCaprio (Labyrint lží, Letec).

Tajemný svět snů, kde jediná myšlenka může stvořit nový svět nebo nečekané změny v celé situaci. (warnerbros.cz)
Tajemný svět snů, kde jediná myšlenka může stvořit nový svět nebo způsobit nečekané změny v celé situaci. (warnerbros.cz)

 

Zápletka

Jistý Dom Cobb (Leonardo DiCaprio) se zabývá pronikáním do mysli lidí skrze jejich sny. Schopnost pronikat do mysli lidí se ale dostala do rukou těch, jež nenapadlo nic lepšího než to, že by na tom mohli slušně vydělat. A tak se zrodil nový druh zločinu.

Cobb je považován za špičku v oboru…. loupeží myšlenek. Dokáže zcizit jakékoliv tajemství, jakoukoliv informaci z podvědomí daného člověka během spánku, kdy je jeho mysl nejvíce oslabena.

Krádežemi myšlenek se ale Cobb dostal do křížku se zákonem a žije na útěku před spravedlností. Jeho život má změnit nabídka, která mu může vrátit zpět život, po kterém toužil. Jeho poslední úkol ale bude o něco komplikovanější. Místo krádeže má Cobbův tým naopak jednu myšlenku do něčí mysli vložit… 

Zajímavosti

Ve filmu použil Nolan některé soupravy, jež používal například ve filmech Barman začíná a Temný rytíř. (warnerbros.cz)Ve filmu použil Nolan některé soupravy, jež používal například ve filmech Barman začíná a Temný rytíř. (warnerbros.cz)

Ve filmu použil Nolan některé soupravy, jež používal například ve filmech Batman začíná a Temný rytíř. Pro film Počátek byly postaveny speciální obrovské otáčející se chodby a jiné podobné konstrukce, které pomáhají vytvářet dojem a prostředí snového světa.

Při natáčení snímku Počátek vyzkoušel Nolan několik málo scén postprodukčně převést do 3D a s výsledkem byl údajně více než spokojen, což zvýšilo pravděpodobnost, že by mohlo být třetí pokračování Batmana v jeho režii nakonec přeci jenom natočeno ve 3D formátu. Počátek ovšem zůstal v klasickém 2D formátu.


Protože jsou informace o filmu značně utajovány, spekuluje se o tom, zda bude Nolanův poslední film úspěšný. Největší obavy se připisují pointě a vyústění celého příběhu, ve kterých se pravděpodobně bude dát nejvíce zkazit, neboť vizuální stránka se podle ukázek jeví zajímavě.

Při natáčení se filmový štáb pohyboval v několika zemích světa a natáčel od Eiffelovy věže až po zasněžené vrcholky hor.

 

 

Film o filmu Počátek/ Inception
Film je pro děti do 12 let nevhodný

Premiéra 22. července 2010, 142 minut * ČSFD * IMDB * WEB * Sondtrack * Recenze*
Jeho život má změnit nabídka, která mu může vrátit zpět život, po kterém toužil. (warnerbros.cz)
Jeho život má změnit nabídka, která mu může vrátit zpět život, po kterém toužil. (warnerbros.cz)
Ve snu má každá myšlenka neuvěřitelnou moc. (warnerbros.cz)
Ve snu má každá myšlenka neuvěřitelnou moc. (warnerbros.cz)
Hrají: Leonardo DiCaprio, Ken Watanabe, Joseph Gordon-Levitt, Marion Cotillardová, Ellen Pageová a další. (warnerbros.cz)
Hrají: Leonardo DiCaprio, Ken Watanabe, Joseph Gordon-Levitt, Marion Cotillardová, Ellen Pageová a další. (warnerbros.cz)