Krádež umění za 100 milionů eur

Velká krádež uměleckých děl z pařížského muzea. (NTDTV)
Velká krádež uměleckých děl z pařížského muzea. (NTDTV)

Lupiči se v Paříži skutečně rozmáhají. V dubnu ve Francii došlo k dalšímu pokusu provrtat se do banky a odcizit peníze a cennosti.

Agentura Reuters informovala, že zloději se pokoušeli prokopat pod bankou za pomoci sbíječky, ovšem jejich pokus selhal. Letos se jedná už o třetí případ zveřejněný místními úřady.

Největší škody napáchala krádež v Muzeu moderního umění v Paříži bylo ukradeno pět uměleckých děl od Pabla Picassa, Henriho Matisse, Amedea Modiglianiho, Fernanda Legera a Georgese Braquea jejichž celková hodnota se pohybuje kolem 100 milionů eur.

Zaměstnanci muzea na krádež přišli, když objevili rozbité okno v zadní části východního křídla budovy.

Christophe Girard, náměstek primátora Paříže řekl: „Toto je skutečně vážný zločin. Starosta okamžitě reagoval a vyjádřil se k závažnosti celého incidentu. Jde o kulturní dědictví lidstva -- mluvíme tu o důležitých pracích malířů, jako byli Matisse, Picasso, Braque, Leger a Modigliani."

Vyšetřovatelům zatím není jasné, jakým způsobem se pachatelům podařilo obelstít důmyslné bezpečnostní systémy.

Krádež nezaregistrovali ani tři noční hlídači. Christophe Girard situaci dále komentoval: „Jsou tam hlídky, velitelství ostrahy, v muzeu jsou neustále přítomny tři osoby. Systém byl evidentně překonán, zatímco si ti tři lidé, kteří tam byli, ničeho nevšimli."

Jde o největší krádež od června 2009, kdy bylo zcizeno 32 kreseb v celkové hodnotě 8 milionů eur z Picassova muzea.

 

 

Video poskytla nezávislá televizní stanice New Tang Dynasty (NTDTV)

 

Související články:

Lupiči se pokusili provrtat do další francouzské banky