20100706_cina_urumci

Urumči po roce: Město stráží 40 000 kamer
Urumči po roce: Město stráží 40 000 kamer.
S tím, jak se blíží první výročí protestů v severočínském městě Urumči v autonomní oblasti Sin-ťiang, čínský režim nechce nic ponechat náhodě. Město je pečlivě střeženo proti každé eventualitě. Čínské bezpečnostní úřady nainstalovaly na veřejných místech po celém městě čtyřicet tisíc bezpečnostních kamer.

Kamery se objevily v městských autobusech, autobusových stanicích, na cestách a ulicích, školách, veřejných institucích i velkých supermarketech. Propracovaný ultramoderní monitorovací systém město chrání 24 hodin denně.

Agentura AP uvedla, že v celém Sin-ťiangu bylo během uplynulého roku najato pět tisíc nových policistů.

Dilshat Rishit, mluvčí Světového kongresu Ujgurů (SKU), v exkluzivním rozhovoru pro Velkou Epochu prozradil, že Urumči je teď pro Ujgury jako obrovské otevřené vězení a že situace je horší než před rokem.

Obyvatelé Urumči hlásí, že ulice a městské čtvrtě jsou hlídány zvláštními složkami a ozbrojenou policií, které převzaly kontrolu v celém městě.

Paní Chan z Urumči pro rádio Sound of Hope (SOH) uvedla, že v autobusech, obchodech a dokonce i parcích, kam byly speciálně pro tento účel přivezeny stoly,  jsou kontrolována zavazadla. Pan Su se s rádiem SOH podělil o své vzpomínky na loňské události: „Skutečný počet obětí je rozhodně vyšší, než oficiální číslo 197 [které čínská vláda oznámila]. Byly zabity minimálně tři až čtyři tisíce lidí a většina jich byla nevinná. Červencový incident znovu oživil konflikty mezi Ujgury a Chany. Po 6. a 7. červenci byla většina zabitých Ujguři. Komunistická strana nechce, aby určité věci byly mezinárodnímu společenství prozrazeny.“

 

 

S laskavým svolením NTDTV.


Amnesty International oficiální počet obětí odmítá

Čínská vláda tvrdí, že při protestech 5. července bylo zabito 197 lidí a 1 600 jich bylo zraněno. Amnesty International vydala 2. července tohoto roku zprávu, ve které tato čísla zpochybňuje.

Zpráva dokumentuje svědectví Ujgurů, kteří během nepokojů z Číny uprchli. Popisují „zbytečné nebo nadměrné použití síly, hromadné zatýkání, mučení a špatné zacházení během vazby, ke kterým došlo 5. července 2009 a během následného zátahu vlády“.

Catherine Baberová, zástupkyně ředitele asijsko-pacifické pobočky Amnesty International, k tomu řekla: „Oficiální čísla zanechávají příliš mnoho otázek nezodpovězených. Kolik lidí opravdu zahynulo, kdo je zabil, jak se to stalo a proč?“

Zpráva rovněž cituje jednu ženu z Urumči: „Přijelo kolem dvaceti vojenských vozidel. Bezpečnostní složky měly automatické pušky a začaly demonstranty tlačit. Došla k nim žena. Jeden policista ji střelil. Zemřela. Bylo to šokující a já jsem byla velice vyděšená. Pak se všechno změnilo v chaos.“

Dilshat Rishit z SKU řekl Velké Epoše, že: „Incident z 5. července 2009  se nestal náhodou, ale byl protestem Ujgurů, kteří byli čínskými úřady podrobeni dlouhodobému, systematickému pronásledování a už to dál nedokázali snášet. Avšak čínské úřady se z toho, co se vloni stalo, nepoučily a dál vůči nim pokračují v ještě tvrdší politice potlačování.“

Article in English